Jonathan Clements’den “Japonya Nasıl Japonya Oldu?”

Metropolis Yayıncılık, dünyanın dört bir yanından çarpıcı sosyoekonomik gelişme öykülerine yer verdiği serisinin Japonya Nasıl Japonya Oldu? adlı ikinci kitabını bu hafta okurlarla buluşturdu.

Uzun yıllar Japonya’da ve Uzakdoğu ülkelerinde yaşayan yazar Jonathan Clements, II. Dünya Savaşı ve sonrasındaki gelişmeleri adım adım izleyerek Japonya’nın ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel tarihindeki dönüm noktalarını ve Japonya’yı Japonya yapan dinamikleri ayrıntılara boğmadan, derli toplu bir şekilde ortaya koyuyor bu kitapta. 

ARKA KAPAK:

19. yüzyılın ortalarına kadar kapılarını dış dünyaya sımsıkı kapalı tutan ve geleneklerine bağlılığı ile bilinen Japonya’nın 20. yüzyılda hızla modernleşip küresel bir endüstriyel güç olarak sahneye çıkış öyküsü, “Batı’nın ahlakını değil, teknolojisini almak” isteyen çoğu üçüncü dünya ülkesinin hayallerini süsleyen mucizevi bir başarıydı. Öte yandan, bu “mucizevi başarı öyküsü”nün diğer yüzünde acı deneyimler ve zehirli meyveler de var. Meiji Restorasyonu’ndan Abenomics‘e, günümüz Japonya’sını yaratan 150 yıllık süreçte hızlı kalkınma ve ileri teknoloji hamlelerine savaşlar, insanlık suçları ve nükleer felaketler de eşlik etti.

Uzun yıllar Japonya’da ve Uzakdoğu ülkelerinde yaşayan yazar Jonathan Clements, II. Dünya Savaşı ve sonrasındaki gelişmeleri adım adım izleyerek Japonya’nın ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel tarihindeki dönüm noktalarını ve Japonya’yı Japonya yapan dinamikleri ayrıntılara boğmadan, derli toplu bir şekilde ortaya koyuyor. II. Dünya Savaşı’ndan sonra küllerinden doğmayı başaran ve bugün aynı “küller”in yüküyle boğuşmaya devam ederken bir yandan da “yumuşak güç” olarak küresel sahnede yeniden konumlanan Japonya’ya dair Jonathan Clements’in yanıt aradığı soru şu: Gitgide yaşlanan nüfusu, yıllardır içinden çıkamadığı ekonomik durgunluk sarmalı ve Fukuşima felaketinin henüz kapanmamış yaralarıyla Japonya, geçmişin gölgelerinden sıyrılıp yepyeni bir gelecek inşa etmeyi başarabilecek mi?

Yayın Tarihi: 13.08.2020
ISBN: 9786050678147
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 144
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 14 x 21 cm

Jonathan Clements;

Jonathan Clements Uzakdoğu Asya tarihi ve kültürü üzerine yazdığı çok sayıda eserle tanınmaktadır. İmparatorların, siyasi liderlerin, filozofların, ünlü samurayların ve isyancı liderlerin biyografilerinden Japon manga ve anime kültürüne dek hayli geniş bir ilgi alanına sahip olan Clements’in eserleri Çinceden Fransızcaya pek çok dile çevrilmiştir. Wales Üniversitesi’nde tamamladığı doktora tezinde Japon anime endüstrisinin tarihsel gelişimini konu edinen Jonathan Clements, 2013-2019 yılları arasında Çin’in seçkin üniversitelerinden Xi’an Jiaotong’da misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

Jonathan Clements yazarlığın ve çevirmenliğin yanı sıra National Geographic ve PBS gibi televizyon kanalları için Uzakdoğu tarihi ve kültürü hakkında programlar da hazırlamıştır. Kurmaca ve kurmaca dışı eserleriyle çeşitli ödüllere layık görülen Clements’in Çin Nasıl Çin Oldu? adlı eseri de yayın programımızda yer almaktadır.

Etiketler

0 yorum “Jonathan Clements’den “Japonya Nasıl Japonya Oldu?””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest