17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nde Başka Sinema İş Birliğinde Yeşil Perde Açık Hava Film Gösterimleri Başlıyor: Taşta ve Suda

0

Bu yıl ilk defa festival programına dahil olan, Hollanda Kraliyet Başkonsolosluğu Kültür Başmüşaviri Ipek van Dijk ve Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali ekibi ile birlikte tasarlanan “Yeşil Perde” açık hava film gösterimleri bugün başladı. Türkiye’de ilk defa yenilenebilir enerjiyle gerçekleşecek olan gösterimler, festival mekanlarından Antik Taş Ocağı, Taşta Perde’de (19-24 Ağustos 2020) ve Gümüşlük Festival Merkezi, Suda Perde’de (27 Ağustos-17 Eylül 2020) izleyiciler ile buluşacak.

Başka Sinema projeler direktörü Azize Tan’ın küratörlüğünde bir araya getirilen seçkinin ilk filmi 2019 yapımı, yönetmen Levan Akın’ın kendini Gürcü halk danslarına adamış Merab karakterinin başından geçenleri anlattığı And Then We Danced (Ve Sonra Dans Ettik), bu akşam (19 Ağustos Çarşamba) Antik Taş Ocağı’nda gösterilecek. Festival kapsamında ayrıca Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu iş birliğinde çocuklar için ücretsiz film gösterimleri ve atölyeler düzenlenecek. Müzik, çocuk ve çevre temalarına odaklanan filmlerin yanı sıra seçki, Bodrum’da yaşayan kadın yönetmenlerin filmleri ve Bodrum’un sosyo-kültürel özelliklerine değinen kısa belgeselleri kapsıyor.

“Yeşil Perde” Açık Hava Film Gösterimleri: Yeşil Perde-Taşta (19-24 Ağustos)

Antik Taş Ocağı’nda gerçekleşecek gösterimlerde açılış filminin ardından Koreli yönetmen Bong Joon Ho’nun 2019 yapımı, 2020 Oscar Ödülleri’nde en iyi film, en iyi uluslararası film ve en iyi orijinal senaryo ödüllerine layık görülen ve katıldığı pek çok festivalde ödül toplayan önüne çıkan fırsatları yanlış değerlendiren bir ailenin hikayesini anlatan Parasite (Parazit) filmi sinemaseverlerle buluşuyor.

Programın devamında 2016 yapımı, yönetmen Stephen Frears’in Oscarlı oyuncu Meryl Streep ve Hugh Grant’ın başrolde olduğu 4 dalda Altın Küre adayı “dünyanın en kötü şarkıcısı” olarak bilinen Florence Foster Jenkins’in, duygusal, eğlence dolu ve ilham verici gerçek hikayesine odaklanan Florence; yönetmen Yaron Zilberman’ın 2012 yapımı, 25 yıldır birlikte çalmış bir yaylı çalgılar dörtlüsünün hikayesi anlatan Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener ve Christopher Walken’dan oluşan dev bir oyuncu kadrosundan unutulmaz performanslarla dolu A Late Quartet (Son Konser) ve yönetmen Kevin Macdonald’ın 2018 yapımı, Whitney Houston’ın müzik dünyasının zirvesine çıkışı ve oradan yavaş yavaş ve birçok şey kaybederek inişinin daha önce hiç anlatılmamış hikâyesi Whitney filmleri  yer alıyor.

Ücretsiz Film Gösterimi ve Albüm Lansmanı: Sayende Prenses & Wachaga

Bu sene Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında davet edilen ancak pandemi nedeniyle gelemeyen İsrailli multidisipliner müzisyen ve prodüktör Ophir ‘Kutiman’ Kutiel’in  altı yıl süren son albümünün hazırlığı sürecinde yaşadıklarını anlatan, “Wachaga” ve İsrailli yönetmen Ido Haar’ın 2015 yapımı “Sayende Prenses” belgeseli aynı akşam, 24 Ağustos Pazartesi günü ücretsiz olarak izleyicilerle buluşuyor. Akşam, ve  aynı zamanda uluslararası üne sahip İsrailli YouTube sanatçısı Kutiman’ın yeni dijital albümü Wachaga’nın lansman gecesi ve uluslararası alanda halka açık ilk gösterimi olma özelliği taşıyor. 

Tiyatro Sanatçısı Civan Canova’nın “Gümüşlük” İsimli Resim Sergisi Yarın (20 Ağustos 2020) Gümüşlük Festival Merkezi, Toprak Ev’de başlıyor

17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali pandemi süresince Bodrum’da üretimlerine odaklanan sanatçılar için hazırladığı “Gümüşlük, Müzisyenler ve Kadın” temalı sergi programıyla da dikkat çekiyor. Civan Canova’nın “Gümüşlük” isimli resim sergisi yarın Gümüşlük Festival Merkezi, Toprak Ev’de başlıyor.

Aynı zamanda bir Gümüşlük tutkunu olan tiyatro sanatçısı olan Civan Canova, gençliğinden beri sürdürdüğü resim çalışmalarına son yıllarda daha fazla ağırlık vererek özellikle Gümüşlük anıları ve oradan tanıdığı kişileri resimlerinin birer parçası haline getiriyor.  Pandemi dönemini Gümüşlük’te geçiren sanatçının Gümüşlük temalı resimlerinin yanı sıra  resimlerinden oluşturduğu bir kolajla hazırladığı video çalışması 20 – 28 Ağustos 2020 tarihleri arasında Gümüşlük Festival Merkezi, Toprak Ev’de ziyaret edilebilecek.

Festival sergi programında Herodot 3. Yaş Akademisi ortaklığıyla gerçekleşen Jak Kohen anısına “Müzisyenler” fotoğraf sergisi (29 Ağustos- 12 Eylül, 2020) ve Yiğit Uygur’un “Kadın” fotoğraf sergisi (13-27 Eylül 2020) de yer alacak.

“Yeşil Perde” Açık Hava Film Gösterimleri: Taşta ve Suda Film Programı

19 Ağustos 2020 – Ve Sonra Dans Ettik
20 Ağustos 2020 – Parazit
21 Ağustos 2020 – Florence
22 Ağustos 2020 – Son Konser
23 Ağustos 2020 – Whitney
24 Ağustos 2020 – Kutiman-Wachaga & Sayende Prenses (ücretsiz)
27 Ağustos 2020 – Cennet Sineması
28 Ağustos 2020 – Küçük Deniz Kızı Ponyo
29 Ağustos 2020 – Türkiye’de Caz (ücretsiz)

1 Eylül 2020 – Bir Şarkının Peşinde
2 Eylül 2020 – Bal Ülkesi
3 Eylül 2020 – 2040
4 Eylül 2020 – Şehrin Yeşil Hikayeleri (ücretsiz)
5 Eylül 2020 – Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi
7 Eylül 2020 – Buena Vista Social Club
9 Eylül 2020 – Şimdiki Zaman (ücretsiz)
10 Eylül 2020 – Bağlar (ücretsiz)
11 Eylül 2020 – Dudu Tassa & the Kuwaitis: Alçakgönüllü olma, o kadar harika değilsin!(ücretsiz)
14 Eylül 2020 – Kadın
16 Eylül 2020 – Koş Lola Koş (ücretsiz)
17 Eylül 2020 – Jim’le Tanışmak (ücretsiz)

Önceki İçerikJonathan Clements’den “Japonya Nasıl Japonya Oldu?”
Sonraki İçerikTunç Aydoğmuş’tan yeni tekli: “Olmasan Da Olur”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments