Kanatmayalım ama toprağı, olur mu? Sırtı üşümesin ölü sevdiklerimizin.

0

Introduction to Humanity’nin, Euridice ve Orfeo’nun hüzünlü hikayesini anlattığı, 2019 Sinarcas İspanya konser kayıtlarından oluşan Euridice’nin Yıldızları ve Suyun Hatıraları albümü yayında.

Bana yıldızların şarkısını söyle Eurydike.
Işıktan örülmüş seslerle doyuralım aç ruhlarımızı.
Topraktan söküp mızraklarımızı ay batmadan önce bileyelim.
Kanatmayalım ama toprağı, olur mu? Sırtı üşümesin ölü sevdiklerimizin.

LAS ESTRELLAS DE EURIDICE Y LAS MEMORIAS DEL AGUA’, 2019 yılında yazar Diego Patan ve dansçı Diana Sanchis ile birlikte Sinarcas köyünde festival kapsamında gerçekleştirdiğimiz konser kayıtlarının editlerinden oluşuyor. Master kayıtların üzerine bazı davullar yazdım ve yaklaşık yarı yarıya kısalttım. En uzun sahnede kaldığımız performanslardan birisidir.  Yaklaşık 2 saat 42 dakika süren performansta üç farklı hikaye anlattık. Albümde yer alan öykü adından da anlayacağınız gibi  Orpheus ve Euridice’nin hikayeleridir. Hikaye Antik Yunan’da başlar ancak paralel evrende 2020 de bir İstanbul hikayesine dönüşür. 

Metinler Diego Patan yazdı ve seslendirdi. Diana Sanchis muhteşem dansları ile bize ilham verdi.

Hatılamayanlar için hikayenin orjinalini sizinle paylaşmak isteriz;

Orfeo (Orpheus), kimilerince gerçekten yaşamamış efsanevi bir isim veya mitolojik bir şair olarak görülmesine karşın, ezoterizmde, Antik Yunan’a bilgeliği Pisagor ve Platon’dan önce getirmiş, en büyük inisiyelerden biri olarak kabul edilir.

Orfeo’nin sevgili karısı bir meşe nemf’i olan iEvridiki bir gün Aristaeus’tan kaçarken ayaklarına bir yılan dolanır. Orfeo, sevgilisi ölüp yeraltına (öte-âleme) gidince, ona tekrar kavuşmak için büyük çabalar gösterir. Tanrılardan yardım görme umuduyla, özlem içinde çalgısı olan lir’i çalarak harikulade, ahenkli müzikler yaratır. Bu çabaların sonunda yeraltı tanrısı olan Pluton’dan bir yanıt gelir. Sevgilisine kavuşacaktır, fakat bir koşul vardır: sevgilisi yeraltı aleminin karanlıklarından ışığa çıkana kadar onun yüzüne bakmaması gerekmektedir. Böylece tanrısal yardımla, sevgilisi, aether (esîr) katlarından çıkıp yükselmeye başlar, fakat tam ışığa çıkacakken Orfeo dayanamaz, ardından gelen sevgilisini görmek için dönüp geriye bakar. Bu büyük hatasından ötürü de sevgilisine kavuşamaz.

Düzenlemeler: Introduction to Humanity
Kayıt, Edit, Mix: Introduction to Humanity
Mastering: eMastered
Stüdyo: La Casa del Arbol (Valencia)
Hikâye: Diego Patan/Serkan Tosun
Metinler: Diego Patan
Vokal: Diego Patan  (AFD)

Loop Programlama, Ritm Programlama, Klavyeler, Elektrik Gitar, Yaylı Elektrik Gitar, Bas Gitar, Yaylı Bas Gitar, Perküsyonlar ve DiagAmate (DIY Experimental Enstrüman): Introduction to Humanity

Fotoğraf: Inga Seliverstova
Grafik Tasarım: Serkan Tosun

Önceki İçerikAndy Serkis, yardım toplanması için “Hobbit”i canlı okuyacak
Sonraki İçerikKanatmayalım ama toprağı, olur mu? Sırtı üşümesin ölü sevdiklerimizin
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments