Kiann’dan yeni bonus teklisi: “Allegra”

Kiann, son albümü "Live From Vienna"nın bonus teklisi "Allegra"yı sevenleriyle paylaştı.

0

İran asıllı İtalyan contemporary müzik bestecisi – piyanist Kiann, son çıkardığı albümü “Live From Vienna“nın bonus teklisi “Allegra“yı müzikseverlerin beğenisine sundu.

Kiann, küresel salgın sürecini, bir sanatçı olarak sahnelerden ve dinleyicilerinden uzak, karantina sebebiyle Viyana’da evinde eski günlerin bir an önce geri gelmesi umuduyla ama sürekli çalışarak ve üreterek geçirmiş.

Sanatçı bu süreçte müziğin konser salonlarından uzak kalmasıyla çevrim içi etkinlik furyasını çok yakından takip etmiş ve üzülerek yapılan çevrim içi konserlerin hem görsel- işitsel kalitesi açısından özensiz hem de seyircilerin beklentileri karışılmaktan uzak olduğunu gözlemlemiş.

Sanatçı yeni teklisi “Allegra” hakkında ilk röportajını “Konser Arkası”na vererek, gerçekleştirdiğimiz sohbette bu tekliye dair çok özel açıklamalarda bulundu;

“Klasik müzikte İtalyanca bir terim olan “Allegra”yı duyduğunuzda aklınızda neşeli ve biraz da tempolu bir müzik hayal edersiniz. Lakin her ne kadar benim teklimin ismi “Allegra” olsa da parça bu terimin ifade ettiği özelliklerle çok az benzerliğe sahip diyebilirim. Siz ve dinleyeceklerimle ilk defa çok özel bir şey paylaşmak istiyorum, Allegra benim kızıma ithaf ettiğim bir eser.

“Allegra” benim kızıma olan sevgimi ifade ettiğim bir çalışma oldu. Bu bestem kızıma olan duygularımın müzikle ifadesi olması sebebiyle benim için çok özel ve kişisel diyebilirim.

Ben “Allegra”yı “Live from Vienna” albümü kayıt çalışmaları sırasında ilk başta solo piyano için bestelemiştim. Ama hazırladığımız albümde çello eşliğini çok kullandığım ve eserlerime yakıştığını düşünmem sebebiyle bu esere de çello partisyonlarını yazdım. Gerçekten çello duygularımın ifadesini kuvvetlendirmekte mükemmel bir araç oldu.

“Allegra” birçok iç içe geçmiş formdan oluşan bir beste ki bunlardan bir tanesi de ninni. Aslında bu parçayı sadece bir dinleyici- ithaf ettiğim kızımın dinlemesi- için yazmıştım.

Fakat bu saf sevgi mesajını dinleyen tüm dinleyicilere ulaştırmanın ve bu özel duyguyu benimle birlikte paylaşmalarının çok daha güzel olacağına inanarak yayınlamaya karar verdim. İnsanlık için fark yaratacak en önemli şeyin sevgi olduğunu düşünüyor ve bu eserimle sevgiyi dinleyicilere ulaştırabileceğime inanıyorum. “Allegra”yı dinleyen herkesin eserin içinde barındırdığı saf sevgiyi en az benim kadar duyup hissedeceklerine eminim.

“Allegra” haricinde bu albüme dair başka bonus tekliler yayınlamayacağım. ”Allegra”, “Live from Vienna” albümünü kaydetmeye başlarken kaydedilen ilk eser olduğu halde bonus tekli olarak yayınladığımız son parça “Allegra” oldu. Çünkü ilk onu kaydetmemize rağmen çok özel ve benim için kişisel olması nedeniyle onu albümden ayrı bir tekli olarak yayınlamaya karar verdim. Aslında bu benim için çok zor bir karadı. Çünkü albüme dair ilk göz ağrım “Allegra“ parçası iken onu bir sene bekletip en son yayınlama kararını vermek açıkçası zordu.”

Şu an genç besteci yeni projelerine odaklanmış olarak piyano, elektronik müzik, crossover, klasik müzik ve orkestra için birçok yeni farklı tarz ve türde eser üzerinde sürdürdüğü çalışmalarının müjdesini verdi.

Önceki İçerikAğaçkakan Eşleşme Algoritması (WMA): Problemlerin çözümü için doğadan esinlenen bir algoritma
Sonraki İçerikEfza’dan yeni single: “Arabesk Kaçar”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments