Kız kardeşi Orhan Veli’yi “Ağabeyim Orhan Veli” kitabında anlattı

0

Türkiye’nin en önemli şairlerinden Orhan Veli’nin “Fırfırım” diye hitap ettiği kız kardeşi Füruzan Yolyapan, ağabeyini anlatıyor…

Gazeteci Seray Şahinler‘in kaleme aldığı Ağabeyim Orhan Veli, 97 yaşındaki Füruzan Yolyapan‘ın anıları eşliğinde şairin ailesi ve dostlarıyla ilişkilerine, kitaplarına, aşklarına, yaşam mücadelesine ve bilinmeyenlerine ışık tutuyor. Ölümünün üzerinden onlarca yıl geçmesine karşın bugün dizeleri en çok bilinen şairlerden Orhan Veli.  “Yüz karası değil kömür karası”, “İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı”, “Veli’nin oğluyum tarifsiz kederler içinde”, herkesin kendi ruhundan parçalar bulduğu dizelerden sadece birkaçı… Peki çoğumuzun geleneksel kalıpları kıran “aykırı şair” yönüyle tanıdığı Orhan Veli, günlük yaşamında nasıl biriydi? Şiirlerini nasıl yazıyordu? Ailesi ve dostlarıyla ilişkileri nasıldı? Sevdiği, âşık olduğu kadınlar kimlerdi? Öldüğü gün neler yaşandı? Kanık ailesi haberi nasıl aldı ve tepkileri nasıl oldu?

Tüm bu soruların yanıtları Doğan Kitap etiketiyle okura sunulan Ağabeyim Orhan Veli kitabında…

Orhan Veli’nin “Fırfırım” diye hitap ettiği kız kardeşi Füruzan Yolyapan, ağabeyiyle ilgili anılarını gazeteci Seray Şahinler’e anlattı. Şahinler, hayatı boyunca ağabeyine kardeşlikten öte yoldaşlık, dostluk, sırdaşlık etmiş 97 yaşındaki Yolyapan’ın tanıklığıyla okuru benzersiz bir yolculuğa çıkarıyorAğabeyim Orhan Veli isimli kitabıyla Şahinler, usta şairin ilk şiirlerine, bilinmeyen meraklarına, yazar ve şairlerle olan atışmalarına, maddi sıkıntılara rağmen büyük bir dirençle hayata tutunduğu “yalnız” zamanlarına dair ilgi çekici bir Orhan Veli portresi sunuyor.

“Dünyalar vardır, düşünemezsiniz” diyordu otuz altı yıllık kısacık ömrüne dünyaları sığdıran Orhan Veli…

Yayın Tarihi:20.01.2021
ISBN:9786050979992
Dil:TÜRKÇE
Sayfa Sayısı:240
Cilt Tipi:Karton Kapak
Kağıt Cinsi:Kitap Kağıdı
Boyut:13.6 x 21 cm

Seray Şahinler;

Seray Şahinler İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Gazeteciliğe 2009 yılında başladı. Çeşitli günlük gazetelerde kültür sanat editörlüğü yaptı; özel haber, röportaj ve yazıları hem gazetelerde hem de dijital platformlarda yayımlandı. 2012’den beri Orhan Veli üzerine çalışıyor. Tıpkı Orhan Veli gibi büyük bir aşk beslediği İstanbul’da yaşıyor.

Önceki İçerikAslı Maj’dan yeni şarkı: “Yoruldu Mu Patron”
Sonraki İçerikElif Çağlar’ın yeni teklisi: “All a Dream”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments