“La Traviata” New York’ta yeniden sahnede

0

Dünya’nın en tanınmış ve en sevilen operalarından biri olan Guiseppe Verdi’nin ölümsüz ‘La Traviata’ eseri New York’ta yeniden sahnede.

Metropolitan Operası’na geri gelen şaheserin başrolündeki talihsiz Violetta rolünü Alman soprano Diana Damrau canlandırıyor. Çaresiz aşığının rölünüyse tenör Juan Diego Florez üstleniyor.

Florez hikaye ve müzik arasındaki uyumu şöyle yorumluyor: “Verdi bir tasvir ustası. Aktörlerin hissettikleri duyguları müziğiyle betimliyor: Aşk, hüzün, öfke, hepsi var. Bazen oturup notaları inceliyorsunuz ve diyorsunuz ki ‘ah tabii ki ya, teşekkürler Verdi.’”

Müzik yönetmenliğini Yannick Nezet Seguin’in yaptığı eserde hikaye Violetta’nın hayatı etrafında dönüyor. Hayat kadınlığı yaptığı dönemde bitap düşen ve yakında öleceğini bilen Violetta birden gerçek aşkla karşılaşıyor.

Diana Damrau bu rolün kendisi için önemini, “Violetta hayallerin rolü, çünkü inanılmaz bir yolculuk yaşıyor. İlk defa gerçek anlamıyla aşık oluyor. Önce kendine engel olmaya çalışıyor ama sonra bırakıyor ve tüm kalbini veriyor.” şeklinde açıklıyor.

Broadway’in sahne direktörü Michael Mayer, operayı Violetta’nın hatıraları olarak seyircilere sunuyor. Ölüm yatağında olan Violetta, burada gerçek aşkının hikayesini anımsıyor.

Mayer operanın sonundaki sahneyi şöyle betimliyor, “Görkemli bir güzellik anı var. Hayatınızın en sonunda hüzünlü, coşkun ama aynı zamanda insanı özgürleştiren bir şükür anı vardır.”

Damrau ise aynı sahne için şu ifadeleri kullanıyor: “İnanılmaz derecede dramatik ve gergin. Sonra ölüm sahnesine birden müzikte de hissedilebilen sönük bir ışık geliyor. Ve Violetta’nın haykırışı “Gran dio morir si giovine”, Yüce tanrım bu kadar genç ölmek…”

‘La Traviata’, aralık ve nisan boyunca Metropolitan Operasında izlenebilecek.

Önceki İçerikTaylor Swift konserinde ‘gizli yüz tanıma’ teknolojisi kullanıldı
Sonraki İçerikNano akışkandan enerji üreten tesis geliştirildi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments