Lebos Chaguri: “En büyük hayalim her zaman bir yarışın içinde olmaktı”

Gül Önen’in Mavi Dünyası’nda bu hafta; deniz tutkunlarının hız, sürat ve yarış tutkusunun doruklarda yaşandığı, adrenalin yüklü Extreme Sporlar sınıfında yer alan, Powerboat yarışlarından tanıdığımız, F1Powerboat F3000 Dünya Şampiyonu Lebos Chaguri’yle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

(This week in Gül Önen’s Blue World; We had a pleasant conversation with Lebos Chaguri, the F1 Powerboat F3000 World Champion, whom we know from powerboat races and who is in the adrenaline-charged extreme sports class, where the passion for speed and racing reaches its peak.)

Ama söyleşi öncesi Powerboat sporu hakkında kısa bir bilgi verelim. 1950’lerde Miami’de bir yat tasarımcısı tarafından düşünülmüş ve sürat fikriyle geliştirilmiştir. Amerika’da başlayan etaplar Avrupa’da da kısa sürede ilgi odağı haline gelerek, 1981’de tekne yarışlarına olan ilgi artmıştır. Powerboat Formula 1 kategorisi  ise 90’lı yıllarda Dünyadaki en yüksek tekne yarışları sınıfıyla F1 Dünya Şampiyonası adı ile günümüze kadar devam etmiştir.

(But before the interview, let’s give a brief information about Powerboat sport. It was conceived by a yacht designer in Miami in the 1950s and developed with the idea of speed. The stages that started in America became the center of attention in Europe in a short time and interest in boat races increased in 1981. The Powerboat Formula 1 category, on the other hand, has continued to date with the name of F1 World Championship with the highest boat races class in the world in the 90’s.)

2013 yılı sezonu itibarıyla tekne yarışları, dünyada popüler extreme sporlar arasına dahil olmuş ve büyük kitlelere ulaşan bu spor; teknelerin parkurda eskisinden hızlı olduğu, saatte 250km’ye kadar ulaşabildiği, 350 metrelik parkurlarda gerçekleşir. Yarışlar 45 dakika civarı gerçekleşir.

(Since the 2013 season, boat racing has become one of the most popular extreme sports in the world, and the sport has reached huge masses. It takes place on 350-meter routes, on which boats are faster than before on the route and can reach up to 250 km / h. The races take about 45 minutes.)

Powerboat’un Formula 1 Araba yarışlarından farkı ise yarış zamanlaması ile ilgidir, tekneler yarış zamanlaması olarak araba yarışlarından daha kısa sürede tamamlamaktadır. Bu süre arabalarda 45 dakika görülürken, sürat teknelerinde ise bu süre 45 dakikadan daha az sürede tamamlanmıştır.

Powerboat Formula 1 kategorisinde F1Powerboat F3000 Dünya Şampiyonu Lebos Chaguri’yle Powerboat’un kolay ve zor yanlarını, Covid-19 sürecinden sonraki yeni dönemdeki hedeflerini ve yeni projelerini konuştuk.

(The difference between a motorboat and a Formula 1 car race is related to the time of the race, as the boats complete the time of the race in a shorter time than in car races. While this period is 45 minutes in cars, it is completed in less than 45 minutes in speedboats.

In the Powerboat Formula 1 category, we spoke to Lebos Chaguri, the F1 Powerboat F3000 World Champion, about the simple and difficult sides of the Powerboat, its goals and new projects in the new era after the Covid-19 process.)

– F1 Dünya şampiyonu olarak, bu spora nasıl başladınız? Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

(How did you get into this sport as an F1 world champion? Could you briefly tell us about yourself?)

Lebos Chaguri: F3000 Powerboat’da iki kez dünya şampiyonuyum. 11 yaşındayken yatçılık, su kayağı ve kayak sörfü yapmaya başladım. O zamanlar Sürat teknesi yarışmasına başlamayı düşündüm, ancak sonunda motosiklet yarışmalarına katıldım. Sporda rekabetin olmadığı birkaç yıldan sonra yatçılığa yarışmak için geri döndüm. 2007’de hükümet tarafından düzenlenen bir deniz sporları festivalinde, etkinliklere ev sahipliği yapmak, Yatçılık ve Sürat teknesini dahil olmak üzere davet edildim.

(Im World Champıon in F3000 Powerboat, two times , At 11 years old I started practicing Yachting, water skiing, skiisurfing. In this period I thought to start in Powerboat competition but i ended up going for motorbike competitions. After several years without competing in sports i returned to compete in Yachting. In 2007. I was invited by the goverment to create nautical sports events in a sports festival and i  included Yachting and Powerboat. Where the invitation to run a Powerboat.)

– Bu sporun kolay ve zor yönleri nelerdir?

(What are the easy and difficult aspects of this sport?)

L.C.: Kolay puanlar, bu sporun yarışmalar için sunduğu çok sayıda olanaktır. Tüm Ülkelerde bunu mümkün kılan birçok göl, nehir ve plaj buluyoruz. Büyük zorluk her sporda olduğu gibi sponsorluktur, çünkü birçok ülke Sürat Teknesini, Elit Sporla ilişkilendirilir.

(Lebos Chaguri: Easy  Points are the great number of facility of this sport for competitions.ın all countrıes we fınd many lakes,rivers and beaches that make it possıble.Great  difficulty is sponsorship like any sport,mainly  because many countrıes lınk the powerboat with elite sport.)

– En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz hedefler, projeleriniz nelerdir?

(What are your biggest dreams, goals and projects that you want to achieve?)

L.C.: En büyük hayalim, çoğu pilot gibi bir Dünya şampiyonluğu kazanmaktı ve bugün F3000 Sürat Teknesinde 2018 ve 2019’de iki kez Dünya şampiyonu oldum. Bu sürat teknesindeki motorlar Formula 1 motorları gibi ve arasında çok az farkları olan motorlar. Hedeflerim; sporu teşvik etmenin yanı sıra tüm kategorilerde uzun süre yarışmaya devam etmek. Kişisel Projem ise Brezilya’da veya başka bir ülkede Sürat Teknesi Okulu kurmak ve risk alınması gereken bu sporda disiplinli ve kararlı gençleri yetiştirmektir.

 (My biggest dream, like most pilot was  to win a World title and today i am a two-times in sequence 2018 and 2019 World CHAMPION on the F3000 Powerboat, which are boats and engines like  Formula 1 with little difference in engine.My goals is continue competing for a long time in all cathegories besides encouraging sport where  i can help. My Personel Project is to create a powerboat school in  Brazil or other country developing young people in this sport that  must be determinated disiplined and taking risks.)

–Uzun süre zirvede nasıl kaldığınızı anlatır mısınız? Yeni hedefleriniz nelerdir?

(Could you tell us that how are you staying at the top for a long time? What are your new goals?)

L.C.: Hayallerim her zaman bir yarışın içinde olmaktır. Spora bağlılık çok önemlidir. Disiplin, yarışma takımının güveni, iyi sonuçlar getiren ana faktörlerdir. Çünkü bunlar takımı zirveye ulaştıran ve  zirvede kalmasını sağlayan niteliklerdir.

Yeni hedeflerim, yarışma takvimlerinin normale dönmesiyle, tüm Powerboat arkadaşlarıyla yeniden buluşmak ve motorların çalışmasını dinlemesi için Covid 19’un bitişini bekliyor.

(Dreams is to be in a race, always. Dedication to the sport is crucial, discipline,confidence of the competition team are the main, factors that bring good results ,because these are qualities that make the team reach and stay on top. New goals, waiting the Covid -19 finish and competitions returns to the regular calendar to race, meet all Powerboat Friends again and listening the engines working.

I am Word Champion  in F3000  Powerboat, two times…)

Gül Önen

Etiketler

0 yorum “Lebos Chaguri: “En büyük hayalim her zaman bir yarışın içinde olmaktı””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest