Mask-Kara Tiyatrosu “Ev Yapımı?” oyunu ile seyirci karşısında “Eylem” yapmaya hazırlanıyor

0

Mask-Kara Tiyatrosu ve Komşuda Tiyatro işbirliğinde hazırlanan  ‘Ev Yapımı ?’ adlı oyun Dünya Prömiyerini 28 Eylül’de  Şişli Belediyesi’nin ev sahipliğinde Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecektir.

Mask-Kara Tiyatrosu  Genel Sanat Yönetmeni Nurhan Uslu;  oyunun,  yapabileceklerinden en çok kendileri korkan, kendi kendinin görüntüsüne ve gösterisine dönüşen dolayısıyla kopya yaşamlar içinde  daralan üç kadın, kadınlar üzerinden ‘annelik’ ve ‘aile’ kavramlarını ve ‘öteki’ anneleri sorguladığını söylüyor.

Yazar Şenay Tanrıvermiş ; Annelik gerçekten kutsal mıdır, eğer kutsalsa sadece kendi çocuğuna yetecek sevgiye, şefkate, merhamete annelik denilir mi? Yoksa bazı anneler kutsal değil midir? Cennet annelerin ayakları altındaysa çocuğunun kemiklerini arayanlara ne vaat edilir? Çenelerin kapanması vicdanları susturmaya yeter mi?  O çocukların kayıp kemikleri kayıp vicdanlara batar mı? Sorularına cevap niteliğinde yazmış oyunu.

Sosyo-ekonomik olarak üst-orta sınıfa ait Seda, Müge ve Zahide karakterlerini, acılı Cumartesi Anneleri’nin kayıp çocuklarından, kadın cinayetlerinden, emekçi kadının sömürüsünden ve tüm bunlara sessiz kalmaktan gizli bir utanç duyan milyonların temsilcisi olarak yazmış. Çirkin bir yabancılaşma, iğrenç bir inkar ve sonsuz bir eğlence kültürü içinde vicdanlarını dinleyecek vakitleri yoktur. Her şeye sahip olan ancak kendi hayatlarına sahip olamayan yani ailesine ‘mâl/mal’ olan bu kadınların ev yapımı eylemlerle insan olma/insan kalma çabaları oldukça traji-komik, şok edici ve ne yazık ki bir o kadar da tanıdıktır. Yıllardır çocuklarının kemiklerini arayan anneler sokaktayken lüks villalarda, yüksek rezidanslarda hatta korunaklı sitelerin konaklarında dahi temiz aşkların, masum anneliklerin ve kutsal evliliklerin imkansızlığına inananların çırpınışları…

Bu denli ciddi sorular soran oyunda çok gülüp çok eğleneceksiniz, ama bir yere kadar! Her eğlencenin bir sonu vardır. Gerçek can acıtıcıdır.

Yazan: Şenay Tanrıvermiş
Yöneten: Hülya Karakaş
Oyuncular: Ebru Üstüntaş, Makbule Meyzinoğlu, Hülya Karakaş, Ayşenur Nuhoğlu, Mert İşcan
Müzik: “Çok Derdim Var Çok” Söz ve Müzik: İlyas Keçeci / “El Dediğin” Söz: Hülya Karakaş, Müzik: Kaan Nuhoğlu
Yönetmen Yardımcıları: Eylül Başoğlu , Rojda Karakuş
Hareket Düzeni  Danışmanı:  Ziver  Armağan Açıl
Sahne ve Kostüm Tasarım Danışmanı: Filiz Tarlabaşı
Efekt Tasarım: Nesin Coşkuner
Yapım: Mask-Kara Tiyatrosu
Genel Sanat Yönetmeni: Nurhan Uslu

İletişim:

W: www.maskkara.com
T: 0(212) 621 81 87

Önceki İçerikRoscosmos: “ABD’yle planlanan ‘Ay istasyonu’ projesinden çekilebiliriz”
Sonraki İçerikSüreyya Operası perdelerini İDOB ile açıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments