Merve Şendil’in solo sergisi “Dream Logic”

0

“İmgelenebilir dünyanın haritası ancak rüyalarda çizilir. Duyusal evren alabildiğine ufaktır.”

-Charles Nodier, Rêveries-

“Seyre dalmadan önce düş kurulur. Her görünüm bilinçli bir gösterim olmadan önce düşsel bir deneyimdir. Yalnızca daha önceden düşte görülen görünümlere estetik bir tutkuyla bakılır.”

-Gaston Bachelard, Su ve Düşler-

Sanatorium, 23 Ekim – 02 Aralık 2018 tarihleri arasında küratörlüğünü Özgül Kılınçarslan’ın yaptığı, Merve Şendil’in “Dream Logic” adlı solo sergisine ev sahipliği yapacak.

“Dream Logic” (Rüya Mantığı) ilk bakışta birbiriyle çelişen ya da tamamen zıt iki kavramın biraradalığı gibi görünüyor. Oysa canlandırma yetisi, sezgiler ve kavrayışımız açısından bir düşünme aralığı açmak için anahtar bir tanımlama. Rüya mantığı, en ilkel hayvani arzularımızı ve en yüce ruhani arzularımızı, en karanlık korkularımızı ve en parlak sevinçlerimizi kucaklar. Böylece normalde uyanık bilinç tarafından tanınandan çok daha geniş bir deneyim ve gerçeklik yelpazesi sunar. Aslında rüyalarımızda akıl bir biçimde hüküm sürer ama uyanık olduğumuz zamanlardaki mantıkla ilgilenmez. Fakat akıl yürütme ve kavrayış hatta bazı düşünürlere göre toplumsal bilinçaltı, duyular ve hatıralarla içiçe geçerek bize başka dünyaların kapılarını açar.

Merve Şendil’in yeni kişisel sergisi, “Dream Logic”, rüya görmenin en iyi ve en zorlayıcı bakış açılarını, hayallerin başka bir gezegenden gelen ötekiliğini hatırlamak için bizleri pembe bir kutup ayısının gerçekliğine bakmaya davet ediyor. Sergide yer alan çalışmalar, düş kuran kişiyi ve düş kuran kişinin dünyasını birlikte inşa ederken, izleyicinin bildiğini, tanıdığını düşündüğü imgeleri bir an için yabancılaştırarak, onlarla bir etkileşim ağı geliştirmesine izin veriyor. Diğer bilme biçimlerine erişmek için rasyonel analizin ötesine uzanan akla dair bir öneride bulunuyor. Sanatçı, matematik ve hassas renk geçişleriyle ürettiği resimsel imgelerle kolektif bilinçaltının dolambaçlı derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarırken, sarı bir topun maceralarını anlattığı yerleştirmesinde modern biçimsel mantığı, rüya mantığıyla birlikte ele alıyor.

Sanatçı Hakkında:

Merve Şendil 1982 yılında Ankara’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Resim” bölümünden mezun oldu. 2007 yılında “Underscene Project”i kurdu ve Finlandiya, İsviçre, Almanya’daki birçok ortak serginin yanı sıra Fransa ve Macaristan’daki misafir programlarına katıldı. Şendil’in işleri genellikle gerçek hayat ve O’nun beklentileri hakkındaki ipuçlarını sunar. Merve Şendil kendi hayal evreninin gerçeklerini tasvir etmek için çeşitli teknikler ve malzemeler kullanır. Bunun için kaçınılmaz olarak ya kendinin ürettiği ya da başka sanatçılarla ortak çalışarak üretilen sesleri işlerinde sıkça kullanır. Şendil, yakın dönem çalışmalarında, yazılı ve görsel dilin entegrasyonunu kurmak amacıyla kendi kendine yazdığı hikaye ve kitapları kullanmaktadır. Sanatçı el örgüsü işlerinin hayalleri ve gerçek hayatı arasındaki bağlantıyı sağladığına inanmaktadır. Merve Şendil İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Önceki İçerikDünyanın en pahalı ayakkabısı Dubai’de sergilendi
Sonraki İçerikTokyo Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Film Ödülü’ için yarışacak: “Son Çıkış”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments