Mozart’ın Sihirli Flüt operası Avusturya’da

0

Wolfgang Amadeus Mozart’ın en çok sahnelenen büyüleyici operası Sihirli Flüt Avusturya’nın başkenti Viyana’da festival sezonunda yeniden izleyicinin karşısında.

Sihirli Flüt, erkek ve kadın, kötü ve komik karakterleriyle Mozart’ın en bilinen eserlerinden.

Bu temsilde Prens Tamino’yu Fransız tenor Benjamin Bernheim canlandırıyor.

Benjamin Bernheim, tenor : “Birisinin hayatında bir sahneden diğerine geçmek çok dokunaklı. Bu Papageno, Tamino veya Pamina da olabilir. Sihirli Flüt’te acımasız, ırkçı, cinsiyetçi çok fazla gönderme var. Mozart’ın opera eserlerinin tamamında problemler ve eserin sonunda bağışlama, karakterler arasında ve toplum içinde beraberlik gibi unsurlar yer alıyor. Ama sonuç olarak Sihirli Flüt, hep güncel ve bence önümüzdeki 100 ya da 200 yıl boyunca da öyle olacak.

Tamino bütün arzularını bir kişide yoğunlaştırıyor

Tamino günümüzde de gerçekten özel çünkü sosyal ağlar çağındayız. Üç kadın Tamino’ya bir fotoğraf getiriyor ve anında aşık oluyor. Durum gerçekten de Instagram ya da Facebook hikayelerine benziyor. Gerçekten!

Bütün çalkantıları, arzuları, cinsel tutkularını içinde yaşıyor. Bütün duygusal istekleri, iletişim ihtiyacı hepsini bu kişide somutlaştırıyor. Aniden her şey değişiyor. Bence bu, yetişkinliğe geçiş. Sorumluluk sahibi olmaya başlamakla ilgili: Hayata tutunmak istiyorum, birşeyler yapmak istiyorum. Bu doğrultuda çabalamalıyım.”

Moldovalı soprano Valentina Nafornita, Tamino ile olan ilişkisinin de dahil olduğu çileli bir yaşam öyküsüyle Pamina rolünde.

Valentina Nafornita, soprano: “Kendini, hayatını hemen hemen kayıp hissediyor. Annesi ile iyi bir ilişkisi olsun derdinde. Sarastro ile arasını düzeltmek istiyor. Aslında herkesi memnun etmek peşinde. Ama sonunda gerçek sevgiyi kaybetmekle karşı karşıya. Yapacak hiçbir şeyi yok. Fakat, sonradan kendini öldürme aşamasına geliyor. Tam öncesinde de harika, yürek burkan bir arya geliyor: Ach, ich fuhls.”

Sihirli Flüt’ün bu temsilinde Alman Rene Pape en önemli performanslarından biriyle Sarastro rolünde karşımıza çıkıyor.

Viyana Filarmoni Orkestrası’nı Macar şef Adam Fischer yönetiyor
Adam Fischer, şef: “Sihirli Flüt, Figaro ve Don Giovanni’nin notalarının üçte birinden oluşuyor. Zamanında tüm zamanların en iyi operası sayılan, herkesin, artık daha iyisinin yazılamayacağını düşündüğü Don Giovanni’den sonra Mozart, yaşamının son yılında, duygusal dışavurumları daha az kullandığı yeni tarzda bir eser verdi. Acaba 3-4 ay daha fazla yaşasaydı kim bilir ne gibi mucizeler yaratabilecekti.”

30 Eylül 1791 tarihinde 35 yaşında hayatını kaybeden Mozart’ın bu tarihten iki ay önce, kendi şefliğinde ilk kez seslendirilen Sihirli Flüt, Alman opera geleneğinin en ünlü eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Önceki İçerik2019’a damgasını vuracak 19 teknoloji
Sonraki İçerikKadın doktora hâlâ hazır değilim!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments