Murat Pay’ın “Dilsiz” filmi dünya prömiyerini Saraybosna’da yaptı

0

Yönetmenliğini Murat Pay’ın üstlendiği Vildan Atasever, Ozan Çelik, Emin Gürsoy ve Mim Kemal Öke’nin oynadıkları “Dilsiz” dünya prömiyerini Saraybosna Film Festivali’nde yaptı.

Hat sanatı üzerine çekilmiş olan ‘Dilsiz’ yönetmen Murat Pay, oyuncular Vildan Atasever, Ozan Çelik, Emin Gürsoy ve Mim Kemal Öke tarafından hayata geçirildi. İnzivadaki usta hattat ile genç ressamın yollarının kesişmesini anlatan “Dilsiz” dünya prömiyerini, 25. Saraybosna Film Festivali’nde yaptı. Film, Saraybosnalılar tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Hat kendi türünü belirledi

Yönetmen Murat Pay, hat sanatı üzerine bir belgesel çekmek üzere yola çıktığını ama süreç içinde filmin kurmacaya dönüştüğünü ifade etti. Pay, aslında hat sanatının kendisinin filme bu yönü verdiğini söyledi. Yönetmen, hikayenin içine girebilmek için kendisinin de hat sanatını ‘meşk ettiğini’ belirtiyor. Filminde hat sanatında süregelen usta ile çırak ilişkisinden daha farklı bir yapıyı gösterdiklerini söyleyerek:

“Günümüzü de dikkate alarak ortaya bir farklılık koymak istedik. Hat ustası değişime talip olabilir mi diye sorguladık. Kâmil bir usta profili değil de bu kemalatın da değişimin de devam ettiği, ustanın ustalığının yükseldiği bir usta-çırak hikayesi kurmaya çalıştık.” diye konuştu.

Galada konuşan Vildan Atasever, filmdeki rolü için üç ay hat dersi aldığını hat sanatının kıymetinin çok anlaşılmadığını ifade etti. Atasever, filmde tasavvufla hat sanatının derinliklerini ve önemli bir sanat olduğunu anlatmaya çalıştıklarını söyleyerek:

“Yazmanın değil, onun derinliklerindeki anlamın da insana mükemmel bir hayat görüşü, bir tavır kazandırdığını gördüm. İnanıyorum ki artık gençler de hat sanatına ilgi duyacak ve kendi sanatımıza sahip çıkabileceğiz.” dedi.

Milliyet Sanat
Önceki İçerikOnAir Sahne sosyal medya hesapları üzerinden manifesto yayınladı
Sonraki İçerik“Antalya Altın Portakal Film Festivali” özüne dönüyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments