Mutlaka görülmesi gereken en iyi dalış yerleri: Bahamalar

"Bahamalar, güney ve batısındaki karalardan derin kanallara ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşur."

0

Bahamalar ya da resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler’de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika’ya dahil edilen Batı Hint Adaları’nın kuzeydoğu sınırını oluşturan bir takımada ülkesi. Kuzey Amerika’da bulunan ülkelerde biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispanyola’nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar’ın toplam yüzölçümü 13939 km², nüfusu ise 2016 verilerine göre 391.232’dir. Başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau’dur.

Doğal yapı;

Bahamalar güney ve batısındaki karalardan derin kanallara ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşur. Adaların Atlas Okyanusu’na bakan kuzeydoğu yamaçlarında kıyıya vuran dalgaların ve alize rüzgarlarının taşıdığı kumlardan oluşmuş tepeciklere kadar uzanmaktadır. Bahamalar’ın en yüksek noktası Cat Adası’ndaki Alvernia dağıdır. Adaların etrafı mercan kayalıklarıyla çevrilidir.

Bahamalar’da Avrupalılar ile köle ticareti yoluyla adalara getirilen Afrikalıların karışımından oluşan bir halk yaşar. Yalnızca 22 kadar ada ve köyde yerleşim vardır. Nüfusun %55,1’i kentlerde, %44,9’u kıyılarda yaşar. Bahamalar’da nüfusun beşte ikisi 10 yaşın altındadır. Ülkenin resmi dili İngilizcedir. Bahamalar’da dalış aydan aya sezona göre çok az değişmektedir.

Önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera’dır. Bahamalar’daki iklim, mükemmel dalış koşullarının yanı sıra yılda yaklaşık 340 güneşli gün sağlayan subtropikaldir. Yaz su sıcaklıkları yaklaşık 88 ° F (31 ° C) olup, kışın 75-80 ° F (24-27 ° C) ‘ye düşer. Bahamalar’ın en tenha olduğu sezonu Haziran-Ekim ayları arasındadır. Harika tepe koşullarına ek olarak, Kasım-Mayıs aylarında aynı zamanda köpekbalığı dalışları için en iyi zamanlardandır. Bahamalar’ı dalış noktalarından ayıran en temel özelliklerden biri de farklı doğal yapısıdır. Kaplan köpekbalıkları Ekim’den Ocak’a kadar Tiger Beach’te bulunur ve Aralık-Mart arasında Bimini’de çekiç kafalı köpekbalıklarına sık rastlanır. Okyanus Beyaz Uçları Nisan-Haziran ayları arasında görülebilir. Renkli resiflerle barındıran Bahamalar dalışı, kolayca erişilebilen ve çeşitli alanlarla uyarıcı bir su altı ortamına ev sahipliği yapar. Dalış sporunu sevenler, heyecan arayanlar Bahamalar’da köpekbalığı besleme dalışları gibi benzersiz su altı maceralarını deneyimleyebilirler. Bahamalar, PADI tarafından onurlandırılan bir dizi tatil köyüne ve programla rına sahiptir. Dalış yapanlar için PADI sertifikası, değerli dalış eğitmenleri veya tesisleri için bir zorunluluktur. Ancak, çoğu dalış programı PADI sertifikasına sahipken, yalnızca birkaçı PADI Gold Palm Resorts, PADI Five-Star Resorts ve / veya National Geographic Dive Resorts olarak özel dalış programları görülmektedirr. PADI, bu tanımda yer alan dalış programlarının en iyisidir.

Bahamalar’da dalış için en çok tercih edilen yerler;

Bahamalar‘da dalışla ilgili dünya standartlarında köpekbalığı dalışları, yıl boyunca tercih edilen Karayipler’deki bu destinasyonla ilgili en gözde yerlerden bir tanesidir. Dalgıçlar, her yıl dünyanın her yerinden Karayiplerde Tiger Beach’e kaplan köpekbalıkları, Cat Adası’ndaki okyanus beyaz ağızlı köpekbalıkları ve Bimini’deki harika çekiç kafalı köpekbalıklarıyla dalmak için Bahamalar’a gelmektedirler. Bu bölgelerde düzenli olarak çeşitli köpek balığı türleri de görülebilir.

Rose Adası, Cennet Adası’nın 5 kilometre doğusunda, New Providence Adası’nın hemen dışında yer alan Bahamalar’da küçük bir adadır. Adanın resmi bir konut altyapısı ve yolu yoktur. Merkez 2.5 km 2 (1 sq mi), 2005 yılına kadar yaklaşık 36 yıl boyunca Claude Turner’a aitti. Adanın en büyük kütlesi, adanın merkezindeki sığ bir iç lagünden oluşuyor. Adadaki en yüksek rakım 16 m’dir (52 ft). Adanın 11 km (7 mil) doğuya uzanan ince bir yarımadası vardır. Ada, yüzyıllar önce bir ananas plantasyonuna ev sahipliği yapıyordu. Adanın sahili, 1965 James Bond filmi Thunderball’da bir Vulcan Bombacısının çarpışma inişinin çekim yeriydi Rose Adasından sonra sırada mutlaka görümesi gereken yerlerden biri de Paradise Island’tır.

Sean Connery / Pierce Brosnan

James Bond’un kitap ve filmleri her zaman egzotik yerleriyle tanınır. Örneğin Bond oyuncusu Sean Connery’nin özel Lyford Cay’da Bahamalar’da bir evi var. Nassau’daki İngiliz Colonial Hilton, iki Bond filminde ortaya çıkma ayrıcalığına sahiptir. Eğer bu otelde kalma fırsatınız olursa James Bond’un hatıra eşyalarına, kitaplarına ve filmleriyle dolu bir odaya yerleşebilir, filmin ruhunu hissedebilirsiniz.

Cennet adası en ünlü dalış yerleri arasında yer almaktadır. 34 dönümlük Atlantis su alanı, dünyanın en büyük tropikal deniz yaşam alanıdır ve uluslararası beğeni toplamaktadır. Cennet Adası Dünyanın en güzel plajlarından birine bakan zarif ve seçkin bir dinlenme yeri olan One and Only Ocean Club’a ev sahipliği yapmaktadır. İyi döşenmiş süitler, kaliteli yemekler, egzotik bir spa, otantik İtalyan heykelleri ve manastırları ile yemyeşil peyzajlı teraslı bahçeler ve diğer birçok olanak, burayı dünyanın en lüks destinasyonlarından biri olarak onaylamaktadır. Bitişikteki Golf Kulübü, golf tutkunları için zorlu ve manzaralı bir saha sağlamakta ve yıllık Michael Jordon klasiğine ev sahipliği yapmaktadır. Sakin Kıyılar Eski tarz cazibeyi ve mimariyi modern rahatlık, son teknoloji telekomünikasyon ve mükemmel bir altyapı ile birleştiren Bahamalar’ın başkenti olan hareketli Nassau şehrine sadece kısa bir tekne yolculuğu mesafesindedir. Nassau Uluslararası Havaalanı’nın sadece 180 mil uzaklıktaki Florida, Miami’ye ve buradan günlük uçuşlar ve birkaç büyük Kuzey Amerika kentinin yanı sıra Toronto ve Londra’ya düzenli uçuşlar vardır. Havaalanının bitişiğinde, iyi kurulmuş özel ve kurumsal bir jet merkezi olan Odyssey yer almaktadır.

Bannerman Town, South Eleuthera (Bahami) 2011 yılında, hükümetleri tüm ticari köpekbalığı balıkçılığını yasaklayarak Bahamalar’daki köpekbalıklarının serbestçe dolaşmasına izin verdi. Köpekbalığı dalışının yanı sıra, Bahamalar’daki çeşitli dalış türleri arasında mavi delikler, mağaralar, tarihi batıklar, yemyeşil resifler ve dinamik duvarlar bulunur. Bahamalar’da 700’den fazla ada var, yani gerçekten herkes için bir cennet var. Heyecan arayanlar Bahamalar’da köpekbalığı besleme dalışları gibi benzersiz su altı maceralarını deneyimleyebilirken, ebeveynler bol miktarda aile eğlencesi bulabilir. Su yüzeyinin üstünde ve altında birçok büyük film ekibine ev sahipliği yaptığı için Bahamalar’da Hollywood yeniliği de var. Dalgıçlar, ılık, temiz sularda mavi delikleri, duvarları, mağaraları, enkazları ve sağlıklı resifleri keşfediyorlar. Resifler yılanbalığı, palyaço balığı, melek balığı, barakudalar, Nassau orfozu, hemşire köpekbalıkları ve kirpi balıklarıyla doludur. Bahamalar’da köpekbalığı dalışı popülerdir. Dalgıçların burada karşılaşabileceği köpekbalığı türleri arasında boğa köpekbalıkları, Karayip resif köpekbalıkları, okyanus beyaz yüzgeçleri, çekiç kafalı köpekbalıkları, limon köpekbalıkları ve tabii ki kaplan köpekbalıkları bulunur. Fiji veya Fransız Polinezyası gibi… Bahamalar’ın sularındaki diğer deniz yaşamı süngerler, deniz kabukluları, ıstakozlar, hogfish, snappers, bonefish ve diğer birçok balıktır. Adaların çevresindeki denizlerde kambur balinalar, İspermeçet balinalar, minke balinalar, pilot balinalar, şişe burunlu yunuslar ve Atlantik benekli yunusları dahil olmak üzere çeşitli balina ve yunus türleri bulunur.

Bahama Kaplan Plajında Köpek Balığı Dalışı

Tiger Beach, Bahamalar’da dalgıçların Kaplan köpekbalıkları, Limon köpekbalıkları ve bazen harika çekiç kafaları gibi çeşitli köpek balıklarının su altı fotoğraflarını ve videolarını çektiği popüler bir bölgedir. Dalgıçlar, bir dalış rehberi eşliğinde 20-50ft derinlikte kumlu dibe oturacak ve köpekbalıkları genellikle dalış başladıktan birkaç dakika sonra görünecektir.

Bahamalar’da En İyi Dalış Alanları

Grand Bahama’daki Tiger Plajı’nın yanı sıra, keşfedilecek birçok heyecan verici dalış alanı var. İşte Bahamalar’daki en iyi dalış noktalarından bazıları;

  1. Mavi Delik / Andros’taki Krater – Belize’deki Mavi Delik Bahamalar’daki Krater olarak da bilinmektedir. Eşsiz bir topografyaya ve hatta altında bir mağara sistemine sahiptir. Belize’deki Mavi Delik ile karşılaştırıldığında deniz yaşamı açısından daha zengindir; bazı ışınları, kaplumbağaları ve yılan balıklarını görebilirsiniz.
  2. New Providence’ta James Bond Batıkları – James Bond’un bizzat keşfettiği enkazları görmek mümkündür. Batıkları mutlaka görülmeye değer yerler arasındadır. Vulcan Bombardıman uçağını 1965 tarihli “Thunderball” filminden veya 1983 tarihli “Asla Asla Asla Deme” filminde kullanılan Allah’ın Gözyaşları’ndan dalış yapabileceksiniz. Filmleri yeniden yaşamanın yanı sıra, siteler güzel bir deniz yaşamına sahip, dalışı nispeten kolay ve enkazlar muhteşem mercanlarla kaplı.
  3. Eleuthera’da – Eğer drift dalışını seviyorsanız, bu dalış noktasını kaçırmamalısınız. Adalar arasında, gelgit değişim güçleri dar bir geçitten geçerek onu uygun bir macera dalışı haline getiriyor. Çok sayıda Karayip Resifi balığı geçer ve köpekbalıklarını ve vatozları bile görebilirsiniz. Akıntı oldukça güçlü, bu da onu ileri düzey dalgıçlar için daha uygun hale getiriyor.
  4. Runaway Wall / Stuart’ın Nassau’daki Cove Dive Bahamalar’ı- Bahamalar’ın başkenti çok sayıda harika dalış alanı sağlar, ancak Runaway Wall veya aynı zamanda Stuart’s Cove Dive Bahamalar’ı olarak da bilinen, köpekbalıklarıyla heyecan verici karşılaşmalar yaşayabileceğiniz bir köpekbalığı arenasına sahiptir.
  5. Bimini Adası’ndaki Zafer Resifi – Bu canlı mercan resifi, çok çeşitli deniz yaşamına ev sahipliği yapmaktadır. Dalgıçlar kaplumbağaları, Karayip resif balıklarını, köpekbalıklarını ve vatozları görebilirler. Deniz yaşamının yanı sıra, bazı yüzme alanları ve resif yapıları vardır.
  6. Long Island’daki Conception Island Wall – iniş noktaları bulunmaktadır.

Bahamalar’ın diğer dalış yerlerinden farklılığı, doğası, sualtı canlıları, farklı köpekbalığı çeşitliliği ve eşsiz güzellikleriyle dünyada mutlaka görülmesi gereken en önemli yerleri arasında yer almaktadır.

Blue World’te haftaya görüşmek üzere sevgiyle kalın…

Gül Önen
Önceki İçerikOrpharion’dan yeni single:”The Broken Seal”
Sonraki İçerik“HLAG Türkiye Kadın Davulcular Yarışması” başvuruları başladı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments