“HLAG Türkiye Kadın Davulcular Yarışması” başvuruları başladı

0

Hit Like A Girl (HLAG) Türkiye Kadın Davulcular Yarışması, profesyonel & amatör kadın davulcuların uluslararası platformlarda gelişimlerine katkıda bulunarak, daha çok kadını müzik ve bateri çalmaya teşvik etmek amacıyla bu yıl ilk defa HLAG Türkiye Temsilcisi Leyan Senay organizatörlüğünde Türkiye’de düzenlenecek. Hit Like A Girl (HLAG) Türkiye Kadın Davulcular Yarışması için başvurular 1 Mart 2021 tarihinde başladı.

Yarışma, müzik sektörünün başarılı davulcularından Leyan Senay, Özgür Can Öney’in katkıları ve Vater Percussion, Senkop Müzik, Turkish Cymbals, Öke Cajon, RudiCubes, Mca Medya Ajansı ve Roland işbirliği olmak üzere çok sayıda firmanın sponsorluğu ve desteği ile yapılmaktadır.

Yarışmanın 2021 yılı için belirlenen teması, katılımcıların belirledikleri ve kendilerini, yeteneklerini en iyi ifade eden bir şarkıya davul performans videosu hazırlamalarıdır. İdeal süre 3 dakika olup tarz ve zaman olarak hiçbir sınırlama bulunmamaktadır.

Yarışmanın amacı, Türkiye’deki başarılı davulcular ile amatör ya da profesyonel olarak davul ile ilgilenen kadınları buluşturmak, kendini geliştirmek isteyen kadın davulculara uluslararası platformda kariyer şansı sunmak, enstrüman ile ilgili eğitim gören ya da görmek isteyen kadınların müzikal yönlerinin gelişmesini sağlamak, müzige teşvik etmek, enstrüman seçiminde cinsiyetin değil yatkınlığın önemini ifade etmek ve geleceğin kadın davulcularının müzik sektörüne en iyi şekilde kazandırılmasına öncülük etmektir.

Bu yarışma, iyi düzeyde bir enstrüman çalmanın gerekliliği olan “eğitim” kavramını vurgulamak ve aynı zamanda Türkiye’deki amatör ya da profesyonel kadın davulcuları bir araya getirerek ortak bir dayanışma alanı oluşturmak ve daha fazla kadına ilham vermeyi amaçlamaktadır. Bu yüzden aynı zamanda bir dayanışma toplulugu niteligindedir. Çeşitli Zoom görüşmeleri ve etkinlikler ile yarışma haricinde de müzikal etkinlikler ve projeler sürmeye devam edecektir. Bu şekilde kadının toplumdaki yeri ve görevleri için belirlenen klişeleri yıkıp tüm kalıplardan uzak bir şekilde özgürleştirilmek amaçlanmaktadır. Ve belki yıllar sonra ”kadın davulcular” yerine sadece ”davulcu” denebilmesi.

Hit Like A Girl (HLAG) 10 yıldır düzenlenen, Hindistan, Çin, Japonya ve Meksika gibi ülkelerde de bölgesel olarak gerçekleştirilen sadece kadın davulcuların katılımına açık bir yarışmadır. HLAG Turkiye Yarışmasi 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilecektir.

Yarışma takvimi 1 Mart 2021’de başlayacak olup, 12 Nisan’a kadar katılımcılar videolarını paylaşabileceklerdir. Yarışmaya katılım koşulları ve yarışma ile ilgili tüm duyurular @hitlikeagirltr instagram hesabından yapılacaktır.

Yarışmanın jüri üyeleri, Türkiye’nin başarılı davulcularından Volkan Öktem, Alp Doğan Türeci ve Lale Kardeş’tir. Jüri katılan videoları değerlendirip kazananları açıklayacaktır.

Başvurular arasından jürinin belirleyeceği 18 yaş üstü yarışma birincisine; Turkish Rockbeat Crash Zil, Öke Cajon çalışma pedi, bir çift Vater 5A Baget, Özgür Can Öney’den 1 aylık davul kampı, ikincisine; Rudicubes seti, Öke Cajon baget çantası, bir çift Vater 5A Baget, Özgür Can Öney’den 1 aylık davul kampı, üçüncüsüne; Öke Cajon 4″diz çalışma pedi, bir çift Vater 5A Baget, Özgür Can Öney’den 1 aylık davul kampıdır. 18 yaş altı birincisine; diz çalışma pedi, Leyan Senay’dan 1 aylık davul kampı, ikincisine baget çantası ve Leyan Senay’dan 1 aylık davul kampı, üçüncüsüne; Vater bir çift baget, Leyan Senay’dan 1 aylık davul kampıdır.

Önceki İçerikOrpharion’dan yeni single:”The Broken Seal”
Sonraki İçerikÖzlem Özdemir’den “Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments