Mutlaka görülmesi gereken en iyi dalış yerleri: Cocos Adası

"Cocos Adası, dalış yapmak için dünyanın en iyi tüplü dalış noktalarından biridir. Adada, beyaz uçlu resif köpekbalıkları, ipeksi köpekbalıkları, ara sıra balinalar, manta vatozları ve mermer vatozlar dahil olmak üzere birçok başka köpekbalığı ve vatoz türünü bulabilirsiniz."

0

Cocos Adası (İspanyolca: Isla del Coco). Kosta Rika’nın Büyük Okyanus kıyısından yaklaşık olarak 550 kilometre uzağında bulunan ve Kosta Rika’ya ait olan adadır. Kosta Rika’nın bir ulusal parkı olan ada, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından Dünya Mirası seçilmiştir.

Adada sıcaklık yıl boyunca 75-84 ° F (24-29 ° C) arasında değişir. Kuru aylar Aralık ve Mayıs ayları arasında kabul edilir, ancak bu dönemde hala yağmur yağar. Kış aylarında da görüş en iyi seviyededir. Cocos Adası’nda Sörf, rafting ve balık tutma gibi ‘geleneksel’ eğlenceler oldukça popüler olmaya devam etmektedir, kendinizi büyük mesafeler kat edebilen heyecanlı bir yolculukta hissedeceğiniz Kosta Rika aynı zamanda volkanik bir bölgenin parçasıdır, bu nedenle zirvelere tırmanmak ve tracking yapmak, özellikle günlük ve görünür ‘patlamaların’ olduğu Arenal Yanardağı’nı görmek üzere yapılacak  turlar ise adrenalin yüklü bir başka popüler yolculuk arasında yer almaktadır. Poas Volkanı, kilometrelerce genişliğindeki krateri ve devasa gayzeri ile ziyaret edilmesi gereken ilginç bir volkanik alandır. Kaplıcaları da jeotermal aktiviteden yararlanılabilmektedir. Tropikal yağmur ormanlarının keşfi, Kosta Rika’daki herkesin önceliklerinin başında gelir ve Monteverde Bulut Orman ise bölgenin en tercih edilen yerleri arasında yer almaktadır. Doğa tutkunları için mükemmel bir sığınaktır. Plajlar, hem Karayipler’e hem de Pasifik’e bakan 800 milden fazla kıyı şeridinin keyfini çıkaran plaj severlerin cennetidir. Cocos Adası’nda tekne demirlemek ve karaya çıkmak için korunaklı noktalar arasında olan Chatham ve Wafer adlı 2 koy vardır. Manuelita Adası ise gün batımını izlemek için harika bir yerdir.

Pasifik Kıyısı Plajlar

Kosta Rika’nın Pasifik tarafında, her türlü yaşamın bulunduğu yağmur ormanlarına giden hem siyah hem de beyaz kumlu plajları bulabilirsiniz. Iguanalar ve sinek kuşları da sıklıkla görülmektedir. Buradaki plaj sahnesi, müziğin havayı doldurduğu ve şemsiyelerin kokteyl bardağınızı doldurduğu restoranlar ve plaj barlarını içermektedir, Bu plajlar daha kalabalık olma eğilimindedir ve bu nedenle güneş severlere hitap edecek daha fazla plaj tarzı işletmeler görülmektedir. Karayip Sahili Plajları Pasifik kıyılarının aksine, Karayip sahilleri ise  daha fazla yağış görür ve bu nedenle, tüm ova alanlarını kaplayan iç kısımlarda iyi uzanan kalın bitki örtüsü ve yoğun ağaçlandırma ile çevrilidir. Bu plajlar daha doğaldır ve ormanlarda çok çeşitli bitki ve hayvanlar gelişir. Kaplumbağalar da yuvalama amacıyla kıyı boyunca birçok yerde karaya çıkarlar. Kosta Rika Saat Dilimi Kosta Rika’da standart saat GMT’nin (GMT -6 saat) veya -1 saat EST’nin 6 saat gerisindedir. Elektrik, Kosta Rika’da ABD’dekiyle aynı 110 volt, 60 çevrim elektrik kullanır ve 2 düz pimli fişler kullanır. T turistik bölgelerde ve San José’da internet kafe bulmak oldukça kolaydır. Bunlardan bazıları internet üzerinden uzun mesafeli aramalar sunar ve birçoğunda Skype ve diğer anlık mesajlaşma yazılımları da bulunmaktadır.. Ankesörlü telefonlar çoktur veya bozuk para ya da telefon kartı kabul edilmektedir. Daha modern telefonların çoğu ayrıca SMS veya e-posta göndermeye de izin verir. Telefon kartları eczaneler de dahil olmak üzere birçok satış noktasında mevcuttur. Mobil dolaşım mümkündür.

Kosta Rika, sıcak olma eğilimindedir ve nem oranı yüksektir bu yüzden giysi tercihlerinde,  hafif, havadar giysiler uygundur. Kadınlar, daha şık restoranlara veya etkinliklere şort veya askısız elbiseleri tercih etmektedirler.

Cocos Adası Dalış Özellikleri

Cocos Adası, dalış yapmak için dünyanın en iyi tüplü dalış noktalarından biridir. Adada, beyaz uçlu resif köpekbalıkları, ipeksi köpekbalıkları, ara sıra balinalar, manta vatozları ve mermer vatozlar dahil olmak üzere birçok başka köpekbalığı ve vatoz türünü bulabilirsiniz. Cocos Adası’nda ayrıca Galapagos’ta yaygın olarak bulunan kırmızı dudaklı yarasa balığı da dahil olmak üzere 27 endemik balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca büyük kriko ve ton balığı sürülerini, Creole balıklarını, yeşil kaplumbağaları ve ahtapotları rahatlıkla görebilmektedir. Kosta Rika’ya ait olan Cocos Adası, büyük hayvanlar, açık okyanus ve gelişmiş dalış arayan dalgıçların en önemli mekânıdır. Howard Hall’un filminde Cocos adasına özellikle yer verilmektedir, Cocos, Adası sadece güzel mercanları veya resifleri olan bir yer değil. Yaklaşık 5 x 2 mil (8 x 3 km) büyüklüğünde, muhteşem, ıssız bir adadır. Alt kısmı çok fazla renk içermeyen eğimli kayalık bir alt tabakadır ve muhteşem bir deniz yaşamıdır. Resif, beyaz ucu ve deniz taraklı çekiç başları dahil olmak üzere üretken köpekbalığı popülasyonları vardır. Ayrıca harika bir balık sürüsü  Wahoo, ton balığı ve hatta billfish gibi gerçek pelajikleri görülme şansı yüksektir.

Açık okyanuslarda derinlik ise (100 ft) nitroks dalışı ve şişme, güçlü akıntılar ve düşük görüş olasılığı konusunda Cocos adası yukarıdan bakıldığında oldukça güzel bir adadır ve adaya kısa geziler yapmak mümkündür. Ada, yağmur ormanları ve şelaleler ile gür ve yeşildir. Malpelo Adası, aynı yolculuk sırasında ziyaret ettiği başka bir destinasyonudur. Bu adalar aynı zamanda temelde dev temizleme istasyonlarıdır.

Cocos Adası’ndaki her dalışta, herhangi bir derinlikte, kayaların etrafında dolaşan düzinelerce beyaz uçlu köpekbalığı görülmektedir. Birçok dalışta iri gözlü jacks, barracuda, snapper  görülür ve  büyüklükleri inanılmazdır. Mermer ışınları çok sık 5-20’li gruplar halinde, 100ft’de dipten beslenmektedirler Mermer ışınlarına yaklaşmak kolaydır ve her zaman geçit törenindeymiş gibi gezinirler, balina köpekbalıkları ara sıra geçer. Büyük ton balığı, manta, ipeksi ve gümüş uçlu köpekbalıkları genellikle kartal vatozları olarak görülür. Orkalar, kaplan köpekbalıkları, yunuslar, wahoo ve yelken balıkları da görülür ancak her yolculukta görülmezler. Yunuslar ve kaplan köpekbalıkları yakından oldukça sıklıkla görülmektedir. Agresif olabilen Galapagos köpekbalıkları o kadar yaygın değildir, ancak bazen ortaya çıkarlar. Kaplumbağaları, kartal ışınlarını, dev kriko sürülerini, beyaz uçlu köpekbalıklarını, çekiç başlarını, mantaları ve kaplan köpekbalıkları Daha fazla çekiç başları, kartal ışınları, krikolar, balina köpekbalığı, kurbağa balığı ve beyaz uçlar 4:13’te çılgınca besleniyorlar, dalış için ev verimli ay ise haziran ayı olarak görülmektedir. Kışın ocak aylarında da gidilmektedir ancak en fazla tercih edilen en verimli dönemi Haziran ayı olarak görülmektedir. Bunun nedeni, söz konusu yağışlı aylarda, sudaki besin maddelerinin yüksek konsantrasyonunun Çekiç Kafaları çekmesidir. Cocos Adası sadece Hammerhead Sharks ile ilgili değil. Ada, su altı yaşamı açısından zengindir bunun için dalgıçlar fırsat oldukça daha da fazla  gelmeye devam etmektedirler.

Cocos Adası’nda görülmesi gereken en popüler  dalış alanlarıı ise sırasıyla liveaboard rotasında yer alan;

Bajo Alcyone – Hammerhead Sharks, Manta ışınları ve birçok balık sürüsünün bulunduğu, 600 fit uzunluğunda batık bir dağdır.( Everest – çok sayıda Çekiç Köpekbalığı ve çeşitli ışınların hareket halinde görüldüğü yerdir.

Big Dos Amigos – Cocos Adası’nın güneydoğu tarafında 45 metrelik bir kemer ve 60 metrelik bir zirveye sahip bir adacık. Olarak yer almaktadır.

Rainbow Runners, Snappers ve Jacks okulları bu sitede çok yaygındır. Çekiç Kafalı Köpekbalıkları da kemerde devriye gezerken ve yüzerken görülebilir. Bird Island, Chatham Bay – Frogfish, Moray Eels, White Tip ve Hammerhead Sharks’ı. Kirli Kaya – Çekiç başlı Köpekbalıklarının genellikle gruplar halinde takıldığı büyük bir ada olarak görülmektedir , Keşfedilecek çok sayıda harika dalış alanı ile Cocos Adası, dalgıçların Hammerhead Sharks ve diğer çeşitli deniz yaşamı ile gerçek etkileşimleri gerçekten deneyimleyebilecekleri doğa harikası yerler arasında yer almaktadır…

Blue World’te dünyanın en iyi dalış yerlerinde  görüşmek üzere sevgiler…

Gül Önen
Önceki İçerikMüzikal göçebe Kutiman’dan yeni single: “Guruji”
Sonraki İçerikCemal Burkay Şen’in yeni teklisi: “Uyandığım Günler”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments