Mutlaka görülmesi gereken en iyi dalış yerleri: Malezya

"Sipadan, önde gelen bir dalış yeridir ve çoğu dalgıç için dünyadaki 'mutlaka dalış yapılması gereken yerler' listesinde üst sıralarda yer alır."

0

Malezya, Tayland’ın güneyinde; Singapur’un hem kuzeyinde hem doğusunda; Endonezya’nın da hem doğusunda hem kuzeyinde yer alan, Borne Adası’nın kuzeyinde yer alan Brunei Sultanlığı’nın da komşusu olan;  Güney Doğu Asya’nın en büyük ülkelerinden birisidir. Malezya’nın başkenti. Kuala Lumpur (kısaca KL) veya resmî adıyla Kuala Lumpur Federal Toprağı (Malayca: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur), Malezya’nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Şehir 1857’de Gombak ve Klang nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuş olup Putrajaya ile birlikte Selangor eyaleti içinde adacık halinde bağımsız olarak yer alır. 2015 yılı itibarıyla şehrin nüfusu 1.7 milyon olup metropolitan alanının nüfusu ise 7.2 milyondur ve Güneydoğu Asya’nın en hızlı gelişen metropollerinden biridir. Dalış için uygun koşullar, 27 ila 30 ºC (81 ila 86 ºF) arasında ılık su ve yüksek görüş ile tüm yıl boyunca bulunabilir. Dünyanın en önemli ve güzel tüplü dalış destinasyonlarından biri olan Malezya,  Doğu Malezya ve Batı Malezya olarak ayrılmaktadır, Malezya’daki iki ana bölgedir; Malezya Borneo olarak da bilinir. Doğu Malezya, Batı Malezya ile karşılaştırıldığında, daha az nüfuslu ve gelişmiştir; sonuç olarak, doğal kaynakların yüksek kullanılabilirliğine sahiptir. Burada gelişen el değmemiş mercan resifleri ve el değmemiş deniz yaşamına rastlamak mümkündür, Ayrıca mandalina balığı, mimik ahtapotları, sarı pikes, melek balığı ve hatta kirpi balığı gibi türleri bulacaksınız. En önemli cazibe merkezlerinden biri gece dalışıdır. Ziyaret etmek için önerilen aylar Nisan-Ağustos ayları arasındadır.

Doğu Malezya, yaklaşık 600 mercan türü ve 1200 balık türü ile deniz çeşitliliği ile dünya çapında ünlüdür. Ayrıca, ana cazibe merkezlerinden biri olarak köpekbalığı dalışı ile çok çeşitli köpekbalığı türleri görülmektedir. Diğer türler arasında farklı kaplumbağa ve pelajik aileleri bulunur. Mercan resifleri, Doğu Malezya hükümetinin desteğiyle koruma çabaları devam etmektedir.

Malayların dışında yoğun Çinli ve Hint nüfus barındıran Kuala Lumpur’da, Malay, İslam, Hint ve Çin kültürleri bir arada bulunur. Kozmopolit ve hızla yenilenen bir yapıya sahiptir. Ünlü Mandarin balıklarını bulabilirsiniz,

Langkawi Adası’nda veya Şeker enkazının keşfedilmeye değer olduğu Perhentians Adaları’nda, genellikle batık yasadışı balıkçı tekneleri gibi birçok küçük enkaz bulabilirsiniz. Bu muhteşem ada, mükemmel dalış koşulları ve keşfedilmemiş eşsiz deniz türleri yelpazesiyle Malezya’daki en iyi tüplü dalış için rakipsiz bir noktadır.

Sibidan Adası

Malezya’daki en iyi dalış yerleri

Sipidan Adası: Su altı doğasının eşsiz güzelliği bölgenin diğerlerinden daha fazla rağbet görmesini sağlamaktadır. Malezya Yarımadası’nın doğu kıyısında Perhentians Adaları, Redang Adası ve Tioman Adası ve batı kıyısında Langkawi Adası gibi dünyanın en güzelleri arasında birçok adaya sahiptir. Bu adalar beyaz kumlu plajlar, gelişen mercan resifleri sunar ve yemyeşil tropikal ormanlarla kaplıdır.

Bu muhteşem ada, mükemmel dalış koşulları ve keşfedilmemiş eşsiz deniz türleri yelpazesiyle Malezya’daki en iyi tüplü dalış bölgelerindendir. Sipadan Adası, Barracuda Noktası, Mercan Bahçesi, Asılı Bahçe vb. Gibi en iyi yerlerin bulunduğu, su altı yaşamının inanılmaz bir gösterimi ile dolu, olağanüstü bir dalış yeridir. Sipadan’da yapılan dalışta, kaplumbağalara, resif köpekbalığına, gri köpek balıklarına, çok sayıda yaprak balıklarına, kurbağa balıklarına ve cüce denizatı balıkları sıklıkla görülmektedir. Ayrıca Yemyeşil peyzajları, tropikal yağmur ormanlarını veya muhteşem su altı dünyasıyla özellikle bölgenin en çok tercih edilen dalış merkezlerindendir. Sipadan, önde gelen bir dalış yeridir ve çoğu dalgıç için dünyadaki “mutlaka dalış yapılması gereken yerler” listesinde üst sıralarda yer alır. Sipidan adasında. Fistolu çekiç kafalı sürüleri, gri resif köpekbalıkları ve beyaz uçları  çeşitli köpekbalığı türlerini sıklıkla görmek  mümkündür.

Mabul Adası: Malezya’daki Mabul Adası’ndaki tüplü dalış, dünyadaki Muck Diving için en iyi yerlerden biridir. Nadir bulunan Nudibranch, mürekkep balığı ve mavi halkalı Ahtapot türleri sıklıkla görülmektedir. Mabul adasında ayrıca Mürekkep balığı gibi bukalemunları veya bu sularda yaşayan diğer benzersiz ve nadir türlerin çoğunu görebilirsiniz, ayrıca Kurbağa Balığı, taklit ahtapot, nadir olarakta süslü hayalet boru balığı ve geniş bir Nudibranch yelpazesiyle birlikte kurbağa balıkları, görülmektedir

Borneo: Mabul’dan 500 m açıkta bulunan eski bir petrol platformudur ve bir dalış beldesine dönüştürülmüştür. Platformun altına dalmak mümkündür ve şaşırtıcı derecede biyolojik çeşitliliği bulunmaktadır.

Mabul, bulabileceğiniz çok sayıda nadir yaratık türüyle dünyaca ünlüdür. En yaygın olarak bilinenleri dev kurbağa balığı, Mimik Ahtapot veya nadir bulunan gösterişli mürekkep balığıdır.

Backpacker Kapalai Adası, sığ dalış noktaları ile ünlü Kapalai Adası, Sipadan’dan sonra, Malezya’da tüplü dalış yapmak için en iyi yerlerdendir. Yaklaşık 30 dalış bölgesi ile Lankayan, aynı bölgede güzel mercanların tadını çıkarma, dalma dalışı ve kolay batık dalışı yapmak gibi fırsatlar sunmaktadır. Sadece bir lüks tesise sahip olan Lankayan, sualtı dünyasını keşfetmek ve güzel tatil köyünün keyfini çıkarmak için önemli özelliklere sahiptir. Adanın etrafındaki batık dalış noktaları, büyük balık okullarının yanı sıra barracudalar ve trevilerle doludur.

Layang Adası

Layang Adası: Sürat teknesiyle 5-15 dakika mesafedeki 10’dan fazla dalış alanına sahip olan Layang Layang, Malezya’da tüplü dalış için harika bir seçimdir. İnsan müdahalesiyle el değmemiş, bu uzak adadaki mercanlar ve sualtı dünyası bozulmamış durumda. Büyük pelajik balık okulları, manta ışınları ve hatta balina köpekbalıkları ile Layang Layang çevresinde dalış yapmak için en çok tercih edilen bölgelerdendir. Deniz canlılarını görmek için özellikle Nisan-Mayıs aylarında adayı ziyaret ediyorsanız, derin sularda toplanan çarpıcı çekiç köpek balıklarını da görebilirsiniz.

Mataking Adası: Ada ayrıca dalış gezilerinizi yapabileceğiniz güzel lüks tatil köylerine sahiptir. Dalgıçlar manta ışınları, kartal ışınları, gri resif köpekbalıkları ve dev yeşil kaplumbağaları görebiliyor. Sibuan’la bir araya gelmek, nadir bulunan yaratıkları bulma şansı ile, aynı zamanda dalış için de harikadır. Yarımada Malezya’nın doğu kıyısında yer almaktadır.

Redang Adası: Redang Adası, Terengganu Deniz Parkı’nın bir parçasıdır; zengin ve güzel mercanlarla çevrili berrak suları ile mükemmel dalış fırsatları sunmaktadır. Dalış koşulları ve egzotik deniz hazineleriyle, dolu ideal bir mekandır. Tenggol adası, akıntıların oldukça güçlü olması nedeniyle özellikle deneyimli dalgıçlar için önerilmektedir. Keşfedilmesi gereken bazı harika tatil yerleri ve el değmemiş mercanlarla, sadece 45 dakikalık bir sürat teknesi yolculuğu mesafesinde olan bu güzel ada, Malezya’da tüplü dalış için en iyi yerler arasında yer almaktadır.

Perhentian Adaları, Terengganu Deniz Parkı’nın bir parçası olarak, adalar çevresinde berrak su ve muhteşem deniz türleriyle dolu sığ resiflerle yaklaşık 20 dalış alanı bulunmaktadır. Sugar Wreck, su altı fotoğrafçılığı için harika fırsatlar sunan adanın etrafındaki harika bir batık dalış alanıdır.

Tioman Adaları, Tiger Reef dahil 25’ten fazla heyecan verici dalış bölgesi ile deneyimli dalgıçlar için mükemmeldir. Büyüleyici topografyayı granit kayalar, mağaralar ve kanyonlarla dolaştırırken, renkli balıklar, resif köpekbalıkları, kaplumbağalar, manta ışınları ve hatta balina köpekbalıklarına sıklıkla rastlanmaktadır.

Lang Tengah: ‘Ortadaki kartal’ anlamına gelen Redang ve Perhentian Adaları arasında bu ada, Batı Malezya’daki en iyi dalış ve şnorkelle yüzme bölgelerine sahiptir. Derin deniz dalış meraklıları, tavşan balıklarının, yakalayıcıların ve avcıların sürgünleriyle ödüllendirilecek ve sığ koylar kabuklular ve kesicilerle bol miktarda bulunacaktır. Ada ayrıca Malezya’daki gece dalışları için de mükemmeldir.

Blue World’te bir sonraki yazımda görüşmek üzere sevgiyle kalın…

Gül Önen
Önceki İçerikDalgalar bu kez umut taşıyor
Sonraki İçerikYaşam ve Edebiyatın Hakkını Verebilmek: Hülya Soyşekerci’den Günışığı Demeti
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments