Mutlaka görülmesi gereken en iyi dalış yerleri: Tulum

Tulum şehri, Meksika'nın Yucatan Yarımadasında adından söz ettiren, antik kent ve cenote’lerin çevrelediği gözde turistik bölgelerinden biridir.

0
Tulum, una de las mejores excursiones en Riviera Maya

Meksika’nın Quintana Roo eyaletinde, Coba için önemli bir liman olarak hizmet veren, Maya duvarlı bir şehrin sitesidir. Kalıntılar, Karayip Denizi’ndeki Yucatán Yarımadası’nın doğu kıyısındaki 12 metre yüksekliğindeki) kayalıklarda yer almaktadır.

Doğuya, Karayip Denizi’ne bakan bir uçurumun üzerinde yer alan Tulum, ayrıca çit, duvar veya hendek için ’ Yucatán Maya’ kelimesidir. Alanı çevreleyen duvarlar, Tulum kalesinin istilalara karşı korunmasına izin verir. Tulum’un hem kara hem de deniz ticaret yollarına erişimi vardı, bu da onu özellikle obsidiyen için önemli bir ticaret merkezi haline getirdi. Bölgedeki duvar resimleri ve diğer eserlerdeki sayısız tasvirlerden Tulum, Dalış için veya tanrıya ibadet için önemli bir yer gibi görünmekteydi. Tulum’dan ilk olarak, Juan de Grijalva’nın 1518’deki İspanyol seferinin bir üyesi olan ve Tulum’u ilk gören Avrupalılar olan Juan Díaz’dan bahsedilmiştir. Harabelerin ilk ayrıntılı açıklaması, John Lloyd Stephens ve Frederick Catherwood tarafından 1843’te Yucatan’da Seyahat Olayları kitabında yer almaktadır. Tulum, UNESCO Dünya Mirasları arasındadır.

Tulum bölgesinde tüm yıl dalış yapmak mümkündür. Aralık-Nisan ayları  arası dalış için en yoğun dönemdir. Dalış esnasında bölgede en çok balina köpekbalıkları görülmektedir ve en çok Mayıs’tan Eylül ortasına kadar balina köpekbalıkları görülürken Kasım ayından Mart ayına kadar olan dönemde boğa köpek balıkları bölgede çok fazla görülmektedir.

Mevsim

Hava sıcaklığı ortalama günlük en yüksek değerleri 29°C (84°F) ile 32°C 90°F arasında değişmektedir). Yaz aylarında su sıcaklığı 28-30°C’dir (82-86°F). Kışın 25-27°C’de (77-81°F) biraz daha serindir. Suyun en soğuk olduğu zamanlarda çoğu dalgıç 3 mm’lik ve dalgıçların tercih ettiği korunaklı giysileri tercih edilmektedir. Cenotes bölgesinde sıcaklıklar iklim açısından dalışlar için, 20-24°C (68-77°F) aralığında çok daha soğuk olabilir. Yağmurlar, bu zaman diliminde ayda 8-13 gün yağmurlu, Haziran’dan Ekim’e kadar yağışlar devam etmektedir. Bu mevsimler, ayrıca kasırga olasılığının olduğu mevsimlerdir. Akıntılar genellikle deniz dalışlarında bulunur ve bazen kuvvetli olabilmektedir; bu yüzden açık deniz sitelerinde bir miktar yüzey kırığı görülebilmektedir. 15-30 metre (50-100 fit) aralığında görünürlükleri en net olarak görülmektedir. Dalış için en elverişli dönemleri ise Mayıs-Eylül ayları arasında görülmektedir.

En iyi dalış yerleri

Mahahual, bakir beyaz kumlu plajları ve turkuaz mavisi deniz suyu ile Maya Rivierası’nda küçük ve sakin bir kasabadır. Chetumal veya Tulum şehrinden buraya ulaşmak çok kolaydır. Bölgenin en populer dalış merkezi olan Mahahual, turistler tarafından en çok tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadır. Mahahual’ın güzel resifleri ve birçok faunası deniz canlıları yer almaktadır, tüplü dalış için cok önemli bir noktaya sahiptir. Bu atolde dalış yapmak için Maya Rivierası’ndaki Mahahual’a gidip mutlaka mahahualın eşsiz güzelliklerini görmek gerekmektedir.Mekxico Tulumun en önemli dalış yerleri arasında Socorro ve Tulum Cenotesi yer almaktadır.

Cenotes Sac Actún, tatlı su erişilebilirliği ile ünlüdür. 14m de dalışlar yapılmaktadır. Çok sayıda tetra burada yaşadığı için tehlikeli bir bölgedir. Gerçek tehdidi temsil eden keskin dişleri bulunmaktadır. Bu yüzden dalış yaparken mutlaka korumalı giymeniz önerilmektedir. Cenote Sac Actún bölgenin en popüler yerleri arasında yer almaktadır.

Grand Cenote, bu bölge çökmüş mağara üzerine kurulmuştur. Karstik mağara üzerine kurulmuştur ve içi su ile doludur. Dalış çok nettir ve konum olarak diğerlerinden farklı noktada yer almaktadır. Dalışlar, yuvarlak ve berrak bir delikten yapılmaktır. Bölgeninen eşsiz ve sasırtıcı güzellikleri arsında yer almaktadır.

Cozumel, bu bölge konum olarak en büyük iki mercan resif noktasında yer almaktadır. İki büyük tünel yer almaktadır. Punta sur ve Santa Rosa yer almaktadır. Palancar resifinde de çok sayıda eşşiz mercanlar çeşitliliğiyle, zengin su altı canlıları bulunmaktadır. Bölge konumu, deniz canlıları ve büyüleyici güzellikleriyle bölgenin en popüler dalış yerleri arasında yer almaktadır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sevgiler…

Gül Önen
Önceki İçerikBuse Naz Çakıroğlu, ikinci kez Avrupa Şampiyonu!
Sonraki İçerikİklim aktivistlerin hedefi bu kez Monet oldu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments