MüziKoridor #5

"MüziKoridor sistemin dayattıklarının dışına çıkmaya çalışan bir müzik yorum alanı olarak çabalıyor."

0

MüziKoridor’a çok ara verdim…

Çünkü Spotify başta müziğin içindeki sorunlar bitmiyor.

Bu yazımın konusu da büyük bir hevesle başladığım Spotify listemizin yine Spotify tarafından kısıtlanması konusu. Ben bu yazım sonrası yeni listeyi oluşturup aktif edeceğim ama içimde kalan ve yanıtını yazık ki alamadığım sorularıma yanıt arayarak yazıma başlamak istiyorum.

MüziKoridor’a Spotify engeli…

MüziKoridor sistemin dayattıklarının dışına çıkmaya çalışan bir müzik yorum alanı olarak çabalıyor. Okuyucuların burada yer alan şarkıları derli toplu dinleyebilmesi için de Spotify ve YouTube üzerinden liste oluşturuyor.

Ve fakat gelin görün ki bir süre sonra Spotify’daki listemiz NouvArt kurumsal mailine gelen yazı ile kısıtlandı. Listenin iptal edilmediği, buna karşılık sadece NouvArt’ın görebileceği kısıtlığa getirildiği açıklanan bir yazı ile bunu bildirdiler.

Spotify; bu liste kısıtlamasının nedenini soran kurumsal yazışmalarımıza geri dönüş yapmadı. Her zamanki “Yaptık oldu; asarız da keseriz de! Biz öyle uygun gördük!” tavrının biz de başka şekilde yine şahidi olduk. Birlik olup, tek yürek hareket edilemediğinde bu yazım dahil tüm yaşadıklarımız şikâyetten öteye geçemeyecek ve müzik dünyası yazık ki birlik olma konusunda çok çok kötü bunun da bilincindeyim. Ama uyanmayı sadece bizi yöneten bölümden bekliyoruz ya; asıl başlangıcın ve uyanışın kendi alanlarımıza sahip çıkmak olduğunu unutuyoruz ya; en çok da buna üzülüyorum.
Yolunu bulanın ses etmediği, bulamayanın çırpındığı durum sadece siyasi alanlarda değil; bunu görmediğimiz sürece hiçbir şey değişmeyecek.
Bazılarımız savaşına Don Kişot olma pahasına devam edeceğiz, sonuca değil; yola odaklanarak. Şimdi olduğu gibi…

Sevgili Spotify madem maillerle size ulaşamadık; belki buradan sorularıma yanıt dönersiniz ya da hatta sizlerle söyleşi talebim olarak kabul edin bu yazıyı… Ne dersiniz her şeyi konuşalım mı?

Aslında tek şu sorunun yanıtını bile verseniz yeterli olurdu:
Her gün sosyal medyada “Spotify dinlenmeleri şu kadar miktara satılık” reklamları dönerken, bazı sözüm ona sanatçı koçları Spotify’da sizi şöyle öne çıkarırız böyle dinlenirsiniz sözleriyle sanatçıdan para alarak onları ve aslında umutlarını sömürürken, güçlü plak şirketleri transfer etmek istedikleri müzisyenin önüne önce Spotify’da şöyle yetkiniz kozunu kullanırken, …. Diyeceğim o ki onlara engel yokken; fazlaca duyulmayan şarkılara şans veren bir sanat sitesi listesinin kısıtlanma gerekçesini lütfen açıklar mısınız?

O muhteşem algoritmanıza karşı etkileşim mi yaptık; hayırdır ne oldu da listemiz kısıtlandı?

Yeni listemize destek veren, bu yazı sonrası dinleyen, takibe alan, bağımsız ve tamamen çıkarsız listemize sahip çıkacak herkese çok teşekkür ederek, yazımın olağan akışında asıl olması gereken müzik yorumlarım yine başka bahara kaldı. Ama listemi hazırladım. Çünkü Spotify’a karşı müzisyenin sesi olmaya çalışmak da önemli.

NOT: Yazıyı yayına hazırlarken Anıl Piyancı’dan bomba bir twit geldi.
Linkini benim sorumla iletiyorum.
Yorum sizin…

SPOTIFY

YOUTUBE

Önceki İçerikGüldür Güldür Show yaratıcılarından: “Hava Muhalefeti”
Sonraki İçerikOrtak Payda, İttifak ve Muhalefet – Hava Muhalefeti
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments