Nazi dönemine ışık tutan “Anne Frank Günlükleri” benzersiz bir sergiyle Edirne Sinagogu’na teşrif ediyor

0

“Anne Frank Günümüz için bir Tarih” sergisinin açılışı, 29 Eylül Pazar günü Edirne Büyük Sinagogunda gerçekleşecek.

Takvim yaprakları 1947’yi gösterdiğinde genç bir kızın, gündelik ve masum düşüncelerini yazdığı bir günlük yayımlandı. Aslında bu kitap günlükten daha ötesiydi.

13 yaşında bir kız çocuğuna ait olan günlükteki yazılar, Nazi rejimi karşısında hayatta kalmak için insanın sadece bir şansının olduğunu anlatıyordu.

Anne Frank’ın, Nazi rejimi yıllarında tuttuğu günlükleri bugüne kadar 30 milyon kopyadan fazla basıldı ve 67 dile çevrildi.  Anne Frank hakkında çok sayıda kitap yazıldı, film çekildi, sergi düzenlendi. Onlardan biri de “Anne Frank – Günümüz için bir Tarih” . 

1930 ile 1945 yılları arasındaki dönemi kapsayan sergi fotoğraflar ile Türkçe-İngilizce metinlere yer veriyor, 34 panelden oluşuyor.

Sergi 29 Eylül Pazar günü Edirne Büyük Sinagogu’nda gerçekleşecek. Sergide Anne Frank’ın trajik yaşamını ele alırken, arka planda Nazi rejiminin yükselişi ve Holokost’a yol açan süreçler, Nazilerin başta Yahudiler olmak üzere milyonlarca insana yönelik gerçekleştirdiği zulüme odaklanılıyor.

Anne Frank’ın hatıra defterinden yapılan alıntılar ve Frank Ailesinin fotoğrafları, ziyaretçilere bu trajik öyküyü anlamalarında rehberlik ediyor.

Birçok Avrupa ülkesinde de düzenlenen sergiyi bugüne kadar 10 milyondan fazla kişi ziyaret etti.

Independent
Önceki İçerikRammstein’ın şarkı sözlerinde kullandığı favori kelimeler
Sonraki İçerikMalezya’nın önlenemez geri adımları, Jennifer Lopez’in bir striptizciyi canlandırdığı filmi de içine aldı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments