Nicola Lorini “Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara” adını verdiği video yerleştirme konseptini Pera Müzesi üzerinden yansıtıyor

0

Pera Müzesi, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu sergi salonunda Koleksiyon’dan esinlenen “Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara” başlıklı güncel bir video yerleştirme sunuyor.

Sanatçı Nicola Lorini tarafından gerçekleştirilen, kütle birimi kilogram modelinin değişmesiyle değerinin azalması ve İnternetin teorik kütlesinin hesaplanması gibi yakın zamanda gerçekleşen önemli gelişmeleri merkezine alan yerleştirme, ziyaretçileri Koleksiyon’da çizgisel olmayan bir yolculuğa çıkarıyor.

Materyal üretimi ve bilgi akışının yorumlanması arasındaki gerilime odaklanan Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara, süregelen düşünce modellerini sorgulayarak antroposen sonrası zaman ve tarih anlayışına yakından bakmayı hedefliyor. Dijitalin yükselişiyle birer kavram veya standart haline gelen gündelik objelerin veya maddelerin artık soyut kavramlar üzerinden tanımlanmasından yola çıkarak video ve sesi odağına alan yerleştirme, kum, silikon ve kemik gibi farklı materyallerden heykellerden oluşuyor.

Nicola Lorini hakkında

Nicola Lorini (Como, 1990), Milano ve Londra’da yaşıyor ve çalışıyor. He studied Fine Arts at Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji’nde Güzel Sanatlar eğitiminin yanı sıra Politecnico di Milano ve Utrecht Sanat Okulu’nda ürün tasarımı eğitimini tamamladı. Yakın zamanda Warburg Enstitüsü, Londra; British Museum, Londra; UAL, Londra ve Tokyo Sanat Üniversitesi için projeler gerçekleştirdi. Son dönemde katıldığı solo ve grup sergileri: Cold Stories, Rehearsal, Milano; Insonne, Sonnenstube, Lugano; Placido, Dimora Artica, Milano; Stand By Me, Pelagica, Milano; Bonis Bona, Malis Mala, t-space, Milano; Ben Tanıdık Bir Yabancı, Adana Arkeoloji Müzesi, Adana; Take Me Out, 97 Graham Road, Londra; Metadata, Lethaby Gallery, Londra; Annihilation Event (prototype), Tate Modern Switch House, Londra; Taiyr, ex chiesa di San Pietro in Atrio, Como; Complex Topography, Ritsurin Garden, Takamatsu.

Pera Müzesi 05.09.2019 – 24.09.2019  

A: Meşrutiyet Cad. No: 65 Tepebaşı Beyoğlu İstanbul
T: 0(212) 334 9900
W: www.peramuzesi.org.tr 

* Pazartesi günü hariç her gün 10:00-19:00 (Pazar 12:00-18:00) saatleri arasında gezilebilir. 

PERA MÜZESİ

Önceki İçerikFotoğraf ustasını anıyor: Ara Güler’in Aphrodisias Sergisi, Ara Güler Müzesi’nde konuklarıyla buluşuyor
Sonraki İçerikPlastik ve ölüm soluduğumuzu göstermek, Kuzey Kutbu’nun yeni misyonu oldu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments