Ödüllü Oyun Yazarı Joan Yago Yeni Metin Festivali’nde

Yeni Metin Festivali, La Calòrica'nın kurucusu Joan Yago’yu tiyatroseverlerle buluşturuyor.

0

GalataPerform’un bu yıl onuncusunu düzenlediği Yeni Metin Festivali, Institut del Teatre de Barcelona oyun yazarlığı ve yönetmenlik derecesine sahip, La Calòrica adlı tiyatronun kurucusu Joan Yago’yu İstanbul’da tiyatroseverlerle bir araya getiriyor.

GalataPerform tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin ilk “Oyun Yazarlığı Festivali” olma özelliğini taşıyan Yeni Metin Festivali, bu yıl onuncu kez tiyatroseverlerle buluşuyor. 1 Kasım’da başlayan festival, 28 Kasım’a dek #TiyatroylaNefesAlıyoruz sloganıyla seyirci ve tiyatrocuları bir araya getiriyor. Festival kapsamında tiyatro sanatının farklı alanlarında önemli isimlerle atölyeler, oyun okumaları, söyleşiler gerçekleşiyor. Bu yıl hem çevrimiçi hem de fiziksel olarak gerçekleşen festival, La Calòrica adlı tiyatronun kurucusu Joan Yago’yu İstanbul’da ağırlıyor.

Institut del Teatre de Barcelona oyun yazarlığı ve yönetmenlik derecesine sahip, oyun yazarı, senarist ve yönetmen La Calòrica adlı tiyatronun kurucusu Joan Yago, 20 Kasım’da BAU Konservatuvar’da Yeni Metin Atölyeleri kapsamında bir atölye gerçekleştirecek. Yago, 21 Kasım’da BAU Konservatuvar Pera Sahnesi’nde Fairfly oyununun okuma tiyatrosu ve söyleşine katılacak.

Küçükken çizgi film mucidi ve yaratıcısı olmak isteyen Yago, oyunculuk eğitiminin ardından yazarlığa adım attı. Yago’nun yazdığı oyunlar şöyle: Entrevistes breus amb dones excepcionals, Fairfly, You say tomato (2016 Serra d’Or Ödülü), Un Lloc Comú (2014 Ciutat d’Alzira Ödülü), Bluf (2014 Quim Masó Ödülü), Sobre el fenomen de les feines de merda, Aneboda, La Nau dels Bojos (2012 Adrià Gual Ödülü), L’Editto Bulgaro, Martingala, No sóc Dean Moriarty o Feísima enfermedad y muy triste muerte de la reina Isabel I (2010 Escènia Ödülü).

Joan Yago’nun Festival Programı

20 KASIM / Joan Yago ile Oyun Yazarlığı Atölyesi
Yer: BAU Konservatuvar
Saat: 15.00 – 17.00
Atölye Ücreti: 100 TL

Institut del Teatre de Barcelona Oyun Yazarlığı ve Yönetmenlik derecesine sahip, oyun yazarı, senarist ve yönetmen La Calòrica adlı tiyatronun kurucusu Joan Yago, Yeni Metin Atölyeleri kapsamında bir atölye gerçekleştirecektir.

* Cervantes Enstitüsü’nün değerli katkılarıyla.
* Yeni Metin Atölyeleri 2021 katılımcılarına ücretsizdir.

21 KASIM / Fairfly / Okuma Tiyatrosu & Söyleşi 

Yazan: Joan Yago
Yöneten: Mark Levitas
Çeviren: S. Seniz Coşkun Adıgüzel
Oyuncular: Atakan Akarsu, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ
Yer: BAU Konservatuvar Pera Sahnesi
Saat: 18.00

Gıda endüstrisinde çalışan ve işsiz kalmak üzere olan dört meslektaşın hayatlarını konu ediniyor. Günümüz iş dünyasındaki startuplar ve girişimcilik kültürüne ironik bir bakış açısı getiren Fairfly, çok para kazanma tutkusu, başarı saplantısı ve neoliberal söylemleri sorgulayan bir kara komedi olarak karşımıza çıkıyor.

* Cervantes Enstitüsü’nün değerli katkılarıyla.

Etkinlik Ücretsizdir.

Önceki İçerikUcuz Roman efsanesi, NFT yüzünden Tarantino’nun kâbusu hâline geldi
Sonraki İçerikEzgi Ayvalı: “Belirsizliğe karşı verdiğimiz mücadele ağrı kesici içmek gibi”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments