Ofansif Defans’ın ilk teklisi: “İskarpinler”

0

Ofansif Defans, ilk teklisi “İskarpinler”i müzikseverlerin beğenisine sunuyor.

Ofansif Defans; 2020’nin Mart ayında Ertuğrul Karakoç ve Ayça İrem Türkeş’in ‘’İskarpinler’’ şarkısı için bir araya gelmesiyle kuruldu. Grubun ismi kendi içerisinde bir tezatlık barındırmaktadır. Bunun sebebi ise yaşamın da tezatlıklardan ibaret olduğunu düşünmeleridir. ‘’İskarpinler ‘’şarkısında da düşüncelerine uygun bir şekilde bu tezatlıklardan bahsedilmiştir. Şarkıda; bir kadınla, bir erkeğin birbirlerini çok sevmelerine rağmen yine kendi istekleri doğrultusunda birbirlerinden ayrı kalmalarını konu edinir. Yani sevginin birleştirici gücünden ziyade, ayırıcı yönünden bahsedilmiştir. Burada yoğun beslenen bir duygunun insanları olumsuz yönde etkilemesinden ve tezatlık oluşturmasından bahsediliyor.  Bu sayede şarkı grup ismiyle ve grubun düşünceleriyle bir bütünlük oluşturmaktadır. Pandemi sürecinde grup, şarkıya yoğunlaşmış ve tamamlandıktan sonra şarkı 18 Aralık 2020’de tüm dijital platformlarda yerini almıştır.

Her türden kaliteli olan müziği dinlemeye çalışan grup üyeleri, kendilerini  daha çok Rock müziğe ait hissediyorlar. Üretmeyi hedefledikleri müzik türü de Rock müziğinin, yaşadıkları döneme uygun bir şekle getirilmiş alternatif halidir. Bunun yanı sıra şarkıların sözleri açısından şiirselliğe önem veriyorlar. Sanatın çeşitli dallarından ve hayatın detaylarından beslenen grup üyeleri, bu kazanımlarını ve hayata dair çıkarımlarını şarkılarına yansıtıyorlar. Şiirsel müzik yapan sanatçılardan çokça ilham alıyorlar(Bob Dylan, Loeonarde Cohen, Michelle Gurevich bu aralar sık dinledikleri isimler arasında) Ezberlenmesi zor şarkılardan ziyade, daha akılda kalıcı şarkılar üretmeyi hedeflemişler ve de bunu hem söz, hem de müzikal anlamda ilk şarkıları ‘’İskarpinler’’de başardıklarına inanıyorlar.

Sound açısından da şarkının hissiyatı ile bağlantı kurmuşlardır. Akustik gitarlarla birlikte kemanlar da kullanılarak senfonik bir hava yaratılmıştır. Müzikte de tezatlığı yansıtmak istemişlerdir. Genel olarak grup hedeflediği gibi şarkı sözleri, müzik ve grup ismiyle birlikte bir bütünlük yakalamıştır. Müzikler ve söz açısından şiirselliği ve akılda kalıcılığı başardıklarına inanıyorlar. Başta, kendilerini ve müziğini anlayabilecek kitleyi hedefliyorlar.

Şarkının prodüktörlüğünü uzun yıllardır müzik piyasasının içinde bulunan, kendi hedef kitlesini oluşturmuş olan müzisyen; Emre Berkün üstlenmiştir. Bunun yanı sıra şarkının kayıdı, aranjesi ve mix-mastering de dahil hepsi Emre Berkün tarafından yapılmıştır.

Grup pandemi sürecinde bir yandan ‘’İskarpinler’’ şarkısını bitirmekle uğraşırken, bir yandan da grubun söz yazarı Ertuğrul Karakoç, yeni şarkılar yazmaya devam etti. Yaklaşık 10 tane demo halinde şarkısı bulunan grup, düzenli aralıklarla dinleyiciye sunmak için çalışıyor. İkinci çıkacak olan şarkıları, prodüktörleri Emre Berkün ile birlikte bir düet olacak. Düzenlemesine çoktan başladılar bile.

Önceki İçerikHEND’le özgürlüğün “Kaygan Yol”u
Sonraki İçerikSuperman’i dinsel bir nefret söylemine dönüştüren bir acayip algılar
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments