Ortadoğu’nun Güldürü Ustası: Yaser Al Azmeh

"Yaser Al Azmeh, dizilerinde toplumu incelemiş, analiz etmiş ve bunu dizilerine uyarlamıştır. Arap Yarımadasında büyük ses getirmiştir."

0

Her coğrafya kültürü, yaşamı ve tarihsel gelenekleriyle kendi mizah anlayışını oluşturur. Yüzyıllar boyunca çeşitli savaşlara, krizlere ve toplumsal problemlere tanık olmuş Ortadoğu coğrafyasında güldürü konusunda öne çıkan isim ise Yaser Al Azmeh’tir. Kendine has mizah anlayışıyla hem ülkesinde hem de bulundukları coğrafyada dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Yaser Al Azmeh’in asıl adı Yaser Muhammet El Azma’dır. 16 Mayıs 1942 tarihinde Suriye’nin Şam şehrinde dünyaya gelmiştir. Ailesinin kökeni Damascene Al Azma ailesinden gelmektedir. Çocuk yaşta sanata ilgi duymaya başlamasından sonra sanat kariyerine 1963 tarihinde İngiliz şair Ben Johnson’dan esinlendiği “Münafıklar Şeyhi” adlı tiyatro oyunuyla başlamıştır. Bunu ardından diğer Suriyeli sanatçılarla Fransız kökenli “Tarfuf” adlı oyunda yer aldı. 1968 yılında öğrenimini Şam Güzel Sanatlar Fakültesinde tamamlaması sonrası da kariyerini daha etkin bir şekilde sürdürmeye başladı.

Yaser dizilerinde toplumu incelemiş, analiz etmiş ve bunu dizilerine uyarlamıştır. Arap Yarımadasında büyük ses getirmiştir. Birçok oyun sahnesinde yıldızı parlayan Yaser, sanatçı, yapımcı ve yazarlık yaparak Arap Yarımadasında adından bahsettirmiştir. 1974 yılında siyasi komedi oyunu olan “Thisreen Köyü” oyununu sundu. 1977 yılında ise “Aşk ve Kış” dizisi ile dizi oyunculuğu kariyeri başladı. Devamında da 1978’de “Yeşil Prenses” adlı diziye katılmıştır. 1981’de “Drums Of Freedom” dizisiyle dizi hayatına devam etmiştir. 1983 yılında “Zaman El War” dizisinde oynamıştır. Ünlü komedyen analizlerinin ardından kitleyi tamamen kendi bağlayan “Mumya” adlı dizinin temellerini atmıştır.

En ünlü dizisi türü komedi olan Maraya’dır. Bu dizi toplam yirmi sezon sürmüş ve 1982 – 2013 tarihleri arasında yayın hayatını sürdürmüştür. 2013’te Suriye’de yaşanan olaylar sebebiyle dizinin bir kısmı Cezayir’de çekilmiştir. Bu diziyle ününe ün katan sanatçı birçok ödülün de sahibi olmuştur. 2021 yılının Mayıs ayında Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlığını kabul ettiğini açıklamıştır. Aynı zamanda Mısır’da yapılan Kahire Festivalinde komedi çalışmasıyla üç altın kazanmıştır. Suriye’de sanatçı sendikasından ödüller almıştır. Son olarak Suudi Arabistan’ın Abha şehrinde uluslararası komedi festivalinde onurlandırılmıştır. Başarılı bir hayat süren Yaser Al Azmeh yirmiden fazla diziye imza atmıştır. Şu an 80 yaşında olan sanatçı en son 2021 tarihinde çekilen Kırlangıç’tır.

Yaser Al Azmeh, güldürürken düşündüren bir mizah anlayışını benimseyerek toplumdaki hataları, çarpıklıkları ve düzeltilmesi gereken noktalara parmak basarak toplumsal ilerlemenin önemine vurgu yapmaktadır. Bu bağlamda sanatsal olarak ülkemizde Kemal Sunal ile benzerlik gösteren bir mizah anlayışına sahiptir. Toplumunun içerisinde barınan yanlışları insanlara güldürüp düşündürerek göstermesiyle toplumuna ışık tutan yapıtlar sunmuştur. Günümüzde hala sanat kariyerini devam ettirmesi de bu misyonunun devam ettiğini göstermektedir.

Yusuf Soğan
Önceki İçerikNilo “Güncem” ile Hüsrev Kethüda Hamamı’nda
Sonraki İçerikNetflix, Stranger Things 4 birinci bölümün ilk sekiz dakikasını yayınladı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments