Ortadoğu’nun “Sabah”ı

Lübnan tarihinin önemli sanatçılarından Sabah, Royal Albert Hall ve Sydney Opera House’da sahne alan ilk Arap şarkıcılarındandır.

0

Bu yazımda sizlere Ortadoğu’nun dünyaca ünlü sanatçısı Janet Gerges Feghali’yi kısa bir çeviriyle anlatacağım.

10 Kasım 1927’de Lübnan’ın Baabda köyünde doğmuştur. Arap dünyasında Sabah ismiyle tanınmaktadır. Doğum adı Janet Gerges Feghali’dir. Sanat hayatına şarkılarıyla ve güzel sesiyle giriş yapan sanatçı, daha sonra Lübnan sinematografisine damga vurmuştur. 87 tane filmde rol almıştır. Müzik hayatına ise Wadih Al Safi ile beraber düetleriyle başlamıştır. Lübnan sanatına adını yazdırmıştır. Film ve sinema hayatına Lübnan asıllı Kahire’de görev yapan Asia Dagher ile başlamış ve bir süre eğitim almıştır. 18 yaşında şöhret olmuştur.

Royal Albert Hall ve Sydney Opera House’da sahne alan ilk Arap şarkıcılardan olan Sabah’ın, Arap sanatçılarının yanında olması da etkili olmuştur. Sanat dışında da özel yaşamı ön plana gelen sanatçı yaptığı 9 evlilikle gündem olmuştur. Sinema hayatından bahsedecek olursak; Mısır sinemasına katılarak oradaki birçok ünlü aktör ile beraber rol almıştır. Filmlerinin ve müzik hayatının başarısını Guinness Rekorlar kitabına girerek almıştır. Sabah’ın meşhur bir kişiliğe ulaşmasını sağlayan sahnelerden biri de Paris’teki Olympia Tiyatrosu’dur. Burada görev alan ilk Lübnanlı sanatçı olmuştur. Aynı yıl içerisinde Ümmü Gülsüm’den sonra Belçika’nın başkenti Brüksel’de “Sanat Sarayı” adlı tiyatro sahnesinde rol almıştır. Birçok Arapça eseri Fransızcaya çevirmiştir. Bu alanda ise birçok ödüle layık görülmüştür.

Avrupa ülkeleri yanı sıra Afrika’nın, Senegal ve Fildişi Sahili gibi ülkelerinde büyük konserler veren sanatçının, uluslararası başarısı ona büyük bir sanatçı kimliği kazandırmış ve Arap sanat dünyasına adını altın harflerle yazdırmıştır.

2014’ün Kasım ayında hayata veda eden sanatçının ölümü, dünyayı ve hayranlarını derin bir yasa boğmuştur. Ayrıca 2014 senesinde vefatı Türk medyasına da damgasını vurmuş “Lübnan dünyaca ünlü sanatçısını kaybetti” şeklinde manşetler atılmıştır.

Sizlerle Janet Gerges Fegali’nin hayatını paylaşmaktan mutluluk duydum. Esen kalmanız dileğimle.

Önceki İçerikEfza’dan yeni şarkı: “dolunay meditasyonu”
Sonraki İçerikBuse Naz Çakıroğlu, ikinci kez Avrupa Şampiyonu!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments