Paul Lynch “Prophet Song” ile Booker Ödülü’nü kazandı

2023 Booker Ödülü, totalitarizmin pençesindeki İrlanda'ya dair distopik bir vizyon sunan Prophet Song'a verildi.

0

İrlandalı yazar Paul Lynch’in beşinci romanı “Prophet Song” bu yılın Booker Ödülü’nü kazandı. Lynch, 50,000 pound ödülle birlikte gelen ödülü kabul ederken “İşte zor kazandığım anonimliğim gidiyor” diye espri yaptı.

İrlanda’nın faşizme sürüklendiğini hayal eden roman, bir bilim insanı ve dört çocuk annesi olan Eilish Stack’in, öğretmenler sendikası lideri olan kocasının gizli polis tarafından sorgulanmak üzere tutuklanmasının ardından gösterdiği çabaları anlatıyor. Düzyazı Eilish’in bakış açısına sıkı sıkıya bağlı ve paragraf sonları ile tırnak işaretlerinin eksikliği klostrofobik bir korku hissi uyandırmaya yardımcı oluyor.

Lynch’in romanı “içinde bulunduğumuz anın sosyal ve politik kaygılarını yakalıyor. Okurlar bu romanı sarsıcı ve gerçek bulacak, uyarılarını kısa sürede unutmayacaklar” dedi.

Lynch, her yıl Britanya ve İrlanda’da yayınlanan uzun kurgu eserlere verilen ödülün bu yılki kısa listesinde yer alan üç Paul isimli romancıdan biriydi. Ayrıca bu yıl uzun listeye kalan dört İrlandalı yazardan biri ve ödül tarihinde ödülü kazanan beşinci İrlandalı yazar oldu. (Kuzey İrlandalı yazar Anna Burns 2018’de yine totalitarizm üzerine çok az paragraf sonu içeren karanlık bir yorum olan “Milkman” ile kazanmıştı).

Spekülatif bir politik gerilim olan “Prophet Song”, Lynch’in geçmişte yazdığı ve çoğunlukla Batı İrlanda’da geçen pastoral tarihi romanlardan farklı bir yerde duruyor. İlk romanı “Red Sky in Morning” 19. yüzyılda kiracı bir çiftçinin hikâyesini anlatıyordu; bunu 1945’te bir sığır çiftçisini konu alan “The Black Snow” ve İrlanda Kıtlığı’nda hayatta kalma mücadelesi veren iki kardeşi anlatan “Grace” izledi. Günümüze daha yakın bir zamanda geçen “Beyond the Sea”, Güney Amerikalı iki balıkçı olan karakterlerini Pasifik Okyanusu’ndaki bir fırtınanın ardından karaya oturttu.

Lynch, Guardian için kaleme aldığı son yazısında “Prophet Song “u yazmak için dört yılını harcadığını ve Brexit ve Avrupa’da milliyetçiliğin yükselişi gibi dünya olaylarını göz önünde bulundurduğunu yazdı. Ancak siyasi bir roman ya da doğrudan “spekülatif” bir roman yazmak niyetinde değildi: “Bu sayfalarda olup bitenler şimdi ve buraya aitken böyle bir roman nasıl spekülatif olabilir?”

Jüri üyeleri kazananı seçmek için Cumartesi günü bir araya gelerek altı saat boyunca müzakere etti. Edugyan Pazar günü düzenlediği basın toplantısında kararın oybirliğiyle alınmadığını, ancak “gerçekten çok meslektaşça bir tartışma olduğunu” söyledi.

Lynch’in romanı özellikle güncel ya da zamanında yazılmış gibi görünse de, jüri üyelerinin kazanan romanın zamansızlık duygusuna sahip olmasını da istediklerini ve “Prophet Song”nın da buna uygun olduğunu söyledi: “Baskı, aileyi her zaman koruma dürtüsü, aile sevgisi, zor zamanlarda katlanmak zorunda kalmak gibi zamansız temaları ele alıyor.Açıkçası, bunlar bugün dünyada politik olarak büyük ölçekte oynandığını gördüğümüz temalar, ancak bu kitabın itici, merkezi tartışması bu değildi.Bu daha çok kitabın kendi şartlarında ne yaptığıyla ilgiliydi.”

“Prophet Song” 12 Aralık’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanacak.

Önceki İçerik“Ben Medea Değilim” ilk gösterimini yaptı
Sonraki İçerikAsena Akan’dan yeni albüm: Duy Sesimi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments