Pera Öğrenme, çocukları minyatür sanatı ile tanıştırıyor

0

Pera Müzesi Öğrenme Programları’nın “Minyatür 2.0” sergisinden yola çıkarak hazırladığı çevrimiçi çocuk atölyeleri devam ediyor.

Farklı tekniklerle minyatür sanatına yeni bir bakış getiren atölye programına hem tekil katılımcılar hem okul grupları dahil olabiliyor. Bireysel atölyeler 13, 20, 27 Ekim’de düzenlenirken, okullara yönelik atölyeler 15 Ocak 2021 tarihine kadar devam edecek.

Pera Öğrenme, Covid-19 önlemleri kapsamında etkinliklerini çevrimiçi ortamda sürdürüyor. Pera Müzesi’nin “Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür” adlı süreli sergisinden ilhamla hazırlanan atölye programı, minyatür, kolaj, maket, sulu boya, kâğıt ve toprak boya yapımı gibi farklı alanlara odaklanıyor.

Hem sergi turu hem atölye

Evde etkinlik yapmayı kolaylaştıran çevrimiçi program kapsamında, seçilen atölyenin malzemelerini içeren bir paket ya da yapım aşamalarını anlatan videolar katılımcılara ulaştırılıyor. Etkinlik kitini teslim alan çocuklar, Pera Öğrenme ekibi rehberliğindeki çevrimiçi sergi turuna da ücretsiz katılabiliyor.

4-6 yaş grubuna yönelik Desen Desen Baskı Atölyesi‘nde, yaklaşık 2000 yıl önce kullanılan baskı tekniği üzerine bilgi edinen katılımcılar, minyatürlerdeki örüntü doğa desenlerinden yola çıkarak, eva, sünger ve çeşitli geri dönüşüm malzemeleriyle kendi baskı kalıplarını hazırlıyor ve akrilik boyalarla renkli motifler yaratıyor. Sanatla bilimi buluşturan Renklerle Deney: Sulu Boya atölyesinde, sulu boya teknikleriyle deneysel resim yapmayı öğrenen 7-9 yaş grubu çocuklar, sulu boya, tuz, aseton gibi çeşitli malzemelerle deney yaptıktan sonra, ortaya çıkan renk kümeleri ile minyatürlerdeki manzaraları andıran soyut desenler yaratıyor.

Minyatürlerde kullanılan toz pigmentler ve yumurtayla tempera boya hazırlamayı öğreten Doğadan Sanat: Tempera Boya Atölyesi‘nde ise 10-12 yaş grubu çocuklar bu yeni malzemeyi geri dönüşüm yöntemiyle üretilmiş el yapımı kağıtlar üzerine uyguluyor.

Müfredata uygun sergi atölyeleri

Ayrıca öğretmenler de Zoom Meeting uygulaması üzerinden sergiyi gezip, Pera Öğrenme’nin hazırladığı Öğretmen Rehber Kitapçığı‘ndaki bilgilerle öğrencilerine sergiyi birinci ağızdan aktarabiliyor. Kitapçıklarda “Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür” sergisinden seçilmiş eserlerin açıklamaları ile anaokulu, ilkokul, ortaokul müfredatına uygun etkinlik önerilerinin ve soruların yer aldığını belirten Pera Öğrenme Programları Yöneticisi Eda Göknar, “Böylece öğretmenler eserlerin nasıl incelenebileceğine ilişkin bilgi edinirken, öğrenciler de sunulan bilgiler aracılığıyla eleştirel ve yaratıcı düşünme, sorgulama, kendilerini doğru biçimde ifade edebilme becerilerini geliştirme imkânı buluyor. Çevrimiçi turun ardından öğretmenler, kendi derslerinde de sergilere ilişkin çeşitli etkinlikler yapabiliyor.” dedi.

Atölye ve Sergi Turu Takvimi

Desen Desen Baskı Atölyesi, Videoyla Evde Atölye, 4-6 yaş sergi turu – 13 Ekim 2020 / 17:00 – 17:30
Renklerle Deney: Sulu Boya, Videoyla Evde Atölye, 7-9 yaş sergi turu, 20 Ekim 2020 / 17:00 – 17:30
Doğadan Sanat: Tempera Boya Atölyesi, Evde Atölye Kiti, 10-12 yaş sergi turu, 27 Ekim 2020 / 17:00 – 17:30

Okul Gruplarına Yönelik Çevrimiçi Öğrenme Programı

Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma

10:00-10:30

10:45-11:15

11:30-12:00

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliklerin sonunda e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir. Detaylı bilgi: 
[email protected]

Devlet okulları için Çevrimiçi Rehberli Tur ve Atölye Çalışması ücretsizdir.
Çevrimiçi Rehberli Tur ve Atölye Çalışması en az 10, en fazla 60 kişilik grupların oluşması ve rezervasyon ile gerçekleşmektedir. Detaylı bilgi: 
[email protected]

Önceki İçerikmove!, ilk teklisi “Çareler”i müzikseverlerin beğenisine sundu
Sonraki İçerikAkrep burcu laneti, bu kez Madonna’nın ağına takıldı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments