“POP MÜZİK”e ne oldu?

"POP dediğimiz şey kabul, popüler olma derdi dışında bir derdi olmayan bir şey; ama kalite dediğimiz şeyi niye ve ne ara kaybettik ve müzik dinleyicisi olarak buna niye izin verdik…"

0

Bilen bilir bu satırları pop müziğe harcamayalı çok oldu… Ara ara sevdiğim şarkılar çıksa da özellikle yeni seslerden; yine de dikkatimi – yoğunluğumu vermediğim için ve genelde tek şarkıda kaldığı için yazıya kadar inmedi duygusu..

Amaaa….
Yazdan beri benim dönemim POP şarkıcılarından ki 90’lar deyince yapı taşlarından akla ilk gelen isimlerden DEMET SAĞIROĞLU‘nun AÇIK ÇAY şarkısı çalındı kulağıma, sonra klibini izledim derken, yazdan beri playlistimde aldı yerini…

Ama şarkıyı her dinlediğimde de düşünmeden edemiyorum; kabul POP insanı evet hiç olmadım ama mesela o dönem müzik sektörü zamanlarımın da olması nedeni ile sıkça bu müzik türü ile iç içe oldum ve çok da beğenerek dinleyicisi olduğum şarkılar ve şarkıcılar vardı.. Ve sonra ne oldu da sert bir kırılmayla ben POP’u TARKAN seviyesinde bile dinlemeyi bıraktım, yeni ne yapmış diye merak bile etmeksizin hem de….

Sonra fazla atarlı tutarlı sözlerle, stüdyolarda çok oynanmış sesi olmayan seslerin ucuz altyapılı kaosunda boğulduğu günlerde POPtan uzaklaştığımı fark ettim….
“POP dediğimiz şey kabul, popüler olma derdi dışında bir derdi olmayan bir şey; ama kalite dediğimiz şeyi niye ve ne ara kaybettik ve müzik dinleyicisi olarak buna niye izin verdik…”

Biz ki sadece 90’lar POP müziğin patladığı dönemler öncesi TÜRKÇE SÖZLÜ HAFİF MÜZİK dönemlerinde bile kaliteli işleri ile nostaljilerine doyulmayan, türküsüyle, TSMsi ile zengin başka dalları da olan bir müzikal yelpazenin müzisyenleri ve dinleyicileri değil miydik?…

Bana bir de niye arabeski ve arabeskin çağdaş! yeni yorumlarını bile bu kadar şiddetle reddediyorsun diyorlar; işte sanırım bu nedenle..
ARABESK önce kendini yarattı sırayla sonra TÜRKÜLERİ ve TSM’yi ele geçirdi… Oradan POPa atladı… ve tabii gelirken o bilindik nağmeli alt yapısının yurt dışı aparmalı ritimlerle garip şekillerde buluşturup bir de üstüne yine arabesk ağırlıklı atarlı, ağıtlı, hiçbir edebi veya ruha hitap etmeyen hali ile….!!!!!

SUSTUM… :/

Sevgili DEMET’e ve AÇIK ÇAY’a dönecek olursam; 90lar kalitesini nasıl özlediğimi anladım….
Bu tarz işlerin ve POP’ta kalitenin geri dönmesidir en büyük dileğim…

Önceki İçerikGenco Erkal: “Cem Yılmaz çok yetenekli, Şahan’ın filmlerine gitmiyorum”
Sonraki İçerik“Üç Silahşor” ilk kez sahnelendi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments