Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’dan politik psikoloji üzerine bir çalışma: “Travmaların Gölgesinde”

0

Politik psikoloji literatürüne başlangıç için kılavuz niteliğinde bir çalışma: Travmaların Gölgesinde. Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan editörlüğünde; siyasal ve sosyal bilimler alanında akademik çalışmalarını sürdüren bilim insanları ve misafir öğretim üyelerinin katkılarıyla hazırlanan Travmaların Gölgesinde, İnkılâp Kitabevi etiketiyle okurlarla buluştu.

Arıboğan’ın Ayasofya’yı tartıştığı makalesiyle açılan kitapta, Türkiye’nin en sıcak gündemlerinden biri olan Ayasofya’nın halklar üzerinde yarattığı travmalar da bilimsel bir bakışla ele alınıyor.

Son yıllarda ilgi çeken bir disiplin haline gelen “politik psikoloji”, politika ve psikoloji bilimleri başta olmak üzere sosyal antropoloji, tarih, sosyoloji, hukuk ve teoloji gibi birçok bilimsel alanı odağına alıyor. Türkiye akademisinde alan çalışmaları, Üsküdar Üniversitesi Politik Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla yürütülüyor. Merkezin müdürü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan editörlüğünde hazırlanan Travmaların Gölgesinde adlı kitapta toplumlar, hafızalarındaki travmatik ve belirleyici olaylarla, geçmiş deneyimlerle oluşturdukları birikimlere yönelik bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. Bu travmaların nedensellikleri ve tekrarlayan pratikleri tartışılıyor.

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın, Türkiye’nin en sıcak gündemlerinden biri olan Ayasofya’yı tartıştığı makalesiyle açılan Travmaların Gölgesinde, Ayasofya’nın camileşme veya müzeleşme gündemini tarihsel arka planını irdeliyor; halklar üzerinde yarattığı travmaları bilimsel bir bakışla ele alıyor.

Güncel siyasete ve toplum psikolojisine bakışta, okurlara farklı bir perspektif kazandıracak bir çalışma niteliği taşıyan Travmaların Gölgesinde: Politik Psikoloji, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda, inkilap.com, dr.com.tr ve kitapyurdu.com adreslerinde.

Yayın Tarihi:13.07.2020
ISBN:9751040978
Baskı Sayısı:1. Baskı
Dil:TÜRKÇE
Sayfa Sayısı:392
Cilt Tipi:Karton Kapak
Kağıt Cinsi:Kitap Kağıdı
Boyut:13.7 x 21.5 cm
Önceki İçerikBinlerce müzisyen bir araya getirilerek sanal koro oluşturuldu
Sonraki İçerikSuluboya sanatçıları kahve ile resim yaptı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments