Resmen unutuldu gitti derken, bi’ anda su yüzüne çıkan dev: Matrix, serinin dördüncü filmiyle hayranlarıyla buluşuyor

0

20. yüzyılın son anlarında hayatımıza giren ve gösterildiği hemen her ülkede gişe rekorları kıran Matrix’in dördüncü filminin ana kadrosunun kesinleşen isimleri arasında “Neo” ve “Trinity” karakterlerine hayat veren Keanu Reeves ve Carrie Anne Moss yer alıyor. Kumanda koltuğunda ise Wachowski Kardeşler’in Lana’sının senarist ve yönetmen olarak yer alacağı filmde, diğer rollerin dağılımı ise henüz netlik kazanmış değil.

Filmin yapımcılığını üstlenen Warner Bros’un ve Village Roadshow’un basın açıklamasıyla gündeme bomba gibi düşen haberde, projenin netlik kazanana kadar, yönetmenin en çok kafasındaki rol dağılımlarında iskelet kadroyu koruyabilmekte endişe yaşadığının da altı çizilmiş durumda. Yönetmen Lana Wachowski, ana karakterlerden Keanu Reeves ve Carrie Anne Moss’un önlerine sunulan teklifi geri çevirmedikleri için, son derece memnuniyet duyduğunu her fırsatta dile getirmekte.

İçine girildiği andan itibaren ardı arkası kesilmez bir distopya örüntüsünü tekrar tekrar gözler önüne seren Matrix Evreni hiçbir şekilde bir çıkış noktası vaat etmediği gibi, distopyadan farklı bir boyut fikrini de alternatif olarak sunmuyordu. En azından serinin ilk üç filmi için durum bundan ibaretti. Geniş bir perspektifte belki de çoklu evrenler fikrine işaret eden yapım, bunlar arasındaki ölümcül benzerliğin istemsizce altını çizmiş, zihindeki sonsuzluk algınsının hayal kırıklığından öte bir boyuta sahip olmadığını ekranlara yansıtmıştı.

Peki ya dördüncüsü? .. En azından farklı bir kapı gösterebilecek mi? Ve o bir çıkış olabilecek mi?.. Ya da soru işaretleri bölüne bölüne sonsuz boyutun yerini mi alacak?.. Bekleyip göreceğiz.

Önceki İçerikUzay yarışında “Ben de varım!” diyen Hindistan, insansız uzay aracını Ay’ın yürüngesine indirmeyi başardı
Sonraki İçerikBritish Council’ın “Kültürde Kadın Gücü” araştırmasına göre; kadın profesyonellerin yüzde 55’i kültür ve sanat alanında yönetici olmaya hazır
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments