Rock müziğin güçlü seslerinden İdil Çağatay’dan son teklisi “Issız”a klip

0

Solo projeleriyle müzik kariyerine devam eden rock müziğin güçlü seslerinden İdil Çağatay, geçtiğimiz ay yayınladığı “Issız” adını taşıyan teklisine çekilen yeni video klibini yayınladı.

Söz, müzik ve düzenlemesi İdil Çağatay’a ait olan şarkıya çekilen klibin yönetmenliğini Utku Yılmaz üstlendi. Mixi Engin Özyılmaz, masteringi Alan Douchess ‘a ait olan, Aşk Müzik Yapım etiketiyle yayınlanan şarkıya tüm dijital platformlardan ulaşabilirsiniz.

İdil Çağatay;

İdil Çağatay

İstanbul doğumlu İdil Çağatay, müziğe Ayla Saydam’ dan piyano dersleri alarak başladı. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Bölümü`ne girmeye hak kazanan İdil, aynı zamanda, 1996 -2006 yılları arasında aynı okulun arp bölümünde eğitimine devam etti. Güler Keskinkaya, Ayşe Sezerman, Remziye Alper, Elena Kenber ile şan çalıştı. 2000 senesinde opera bölümünden mezun oldu. 1997-2005 yılları arasında Cemal Reşit Rey operasında korist, oyuncu, reji asistanı olarak birçok koral eserde görev yaptı. 2002-2003 sezonunda İstanbul Devlet Opera Ve Balesi`nde teknik ekipte çalıştı. La Traviata, Prens Igor, Don Giovanni ,La Serva Padrona başta olmak üzere bir çok eserde görev aldı.

2005 – KIRMIZI grubunu kurdu. Grubun vokalisti olan İdil aynı zamanda beste-söz yazarı ve aranjör olarak grubun şarkılarına imza attı.

2009 – Avrupa Birliği destekli Türk-Bulgar ortak yapımı bir projede müzik araştırma uzmanı olarak görev aldı.

2010 – İrem records etiketiyle “Kırmızı” adlı maxi single yayınlandı. Aynı yıl Ozzy Osbourne’un kişisel tercihi ile ön grubu olarak seçilen Kırmızı ile birlikte Turkcell Kuruçeşme Arena konserinde sahne aldı.

2010 – Grubu ile birlikte Hollanda’da gerçekleşen, Avrupanın büyük kültür festivallerinden Festival Mundial’de sahne almak üzere Türkiye’yi temsilen Tilburg’a davet edildi.

2011 – RedRec Müzik Yapım organizasyon şirketini kurarak yine kendi şarkılarından oluşan “İsyan” adlı albümün prodüktörlüğünü ve yapımcılığını üstlendi.

Albümün ilk videosu Hayko Cepkin ile düet yapılan “Çekilin Başımdan”, ikinci video ise “Geri” şarkısına çekildi. “Elveda” şarkısı için su altında yapılan çekimleri uzun saatler süren video klip Şubat 2012’de yayına girdi.

İSYAN albümü yurtdışında da oldukça ilgi gördü. Amerika, Arjantin, Şili, İngiltere radyolarında yayına alındı. KIRMIZI, CNN International TV’de Rima Maktabi’nin sunduğu Inside The Middle East programında yer aldı.

Ozzy Osbourne, Arch Enemy, Haggard, Destruction, Manowar gibi sanatçı ve gruplarla sahne alan KIRMIZI, Avrupa’nın ünlü organizatörlerinden Fritz Rau’nun projesi olan, Avrupa genelinde 252 profesyonel rock grubunun katıldığı Eurock Marathon 2012’de performans sergileyecek ilk 8 gruptan biri olarak seçilerek Nina Hagen’dan önce Türkiye’yi temsilen sahne almaya hak kazanarak yarışmada 2.lik ödülünü aldı.

Kırmızı olarak Oryantal Asena ile birlikte “Rock Oryantal ile Buluştu” projesi gerçekleştirildi. Led Zeppelin’in Kashmir parçası yeniden düzenlenerek, doğu batı ezgilerini birleştiren bir show sergilendi.

KIRMIZI, Türkiye’nin en çok sevilen dizilerinden “Yalan Dünya”nın 7.bölümünde performans konuğu olarak yer aldı.

2012 – Hürriyet Gazetesi’nin “Aile İçi Şiddete Son” platformunun “Şiddete Karşı 100.000 SMS” kampanyasına destek veren İdil Çağatay, Araf isimli şarkısını Türkiye’de şiddet gören tüm kadınlara ithaf ederek, acil yardım hattına SMS desteği sağlamak üzere çalışmalar yaptı.

2013 – Cumhuriyetin 90. yılı anısına yazdığı “Cumhuriyet 90 yaşında” isimli şarkı kutlamalarda çalındı.

2015 – İlk solo projesi olan “Çocuk” u yayınladı.

2017 – “Cinnet” isimli solo projesini yayınladı.

2018 – “Ateşler İçinde” adını taşıyan albümünü yayınladı

Albümün ilk videosu Türk Rap müziğinin önemli isimlerinden olan Ayben ile düet yaptığı, albüme adını veren şarkı olan “Ateşler İçinde” ye çekildi.

2020 – “Issız” isimli single’ını yayınladı.

Klasik müzik çalışmalarının yanında yeni projelere ve eğitmenliğe de devam eden Çağatay, konservatuvar yıllarından günümüze birçok öğrenci yetiştirmiştir ve yetiştirmeye devam etmektedir.

Önceki İçerikBİFO, bu akşam evlere geliyor
Sonraki İçerikRock müziğin güçlü seslerinden İdil Çağatay’dan son teklisi “Issız”a klip
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments