22 değerli 90’lar Türkçe Pop Albümü

"Eminim ki bu albümler, o döneme tanık olup da bu yazıyı okuyacaklar arasında oldukça derin izler bırakmıştır…"

1

Selam dostlar,

90’lı yıllardan bir çeşit anı sepetini sizlere sunmak istiyorum… O yıllara dönüp baktığımızda, kimimiz ilk aşklarını, kimimiz çocukluğunu, kimimiz de geride bıraktığı dostlarını hatırlayacak bu yazıda. O yılların içinde yaşamış biri olarak, o günlerden bugünlere uzanan Türk Pop Müziğimizin en iyi 22 albümünü sizlerle paylaşmak benim için de ayrı bir önem taşıyor. Eminim ki bu albümler, o döneme tanık olup da bu yazıyı okuyacaklar arasında oldukça derin izler bırakmıştır…

Benim o dönemden bu yana en çok etkilendiğim albümler arasında ayrı bir yeri ve önemi olan bu 22 albümden bahsederken, pek çoğunuzun anılara dalıp, güzel bir yolculuğa çıkacağını düşünüyorum. Şimdi gelin, bu 22 albümü hep birlikte paylaşıp, hep birlikte eskileri yad edelim (Tam da bu noktada şunu belirtmek isterim ki; onca albüm arasından bu 22 tanesini seçmek açıkçası benim açımdan hiç de kolay olmadı. Bunun da en büyük nedeni, pop müzik alanında özellikle o dönemlerde ortaya konulan birçok eserin birbirinden değerli özelliklere ve yüksek bir kaliteye sahip olmasıdır. İlerde onları da başka başka yazılarımda ele almak ve sizlerle paylaşmak istiyorum):

NALAN / OF AMAN (1994)

Deli gibi seviyorum; tutmayın beni! Evet, bu şarkıyla tanımıştım bu tok sesli kızı; sonra “Affet, Bunun Adı Sevda” gibi şarkılarını da dinleyince, hiç vakit kaybetmeden eve girmişti bu albüm… Aysel Gürel, Zeynep Talu ve Garo Mafyan, Nalan’ın ilk albümünde imzası olan isimlerdi. Hatta albümün ismi olan “Of Aman”, o yıllarda bu albümle ortalığı kasıp kavuran bu kızın dillerden düşmeyen lakabı haline geldi ve yıllar boyu etkisinden hiçbir şey kaybetmedi. Devam eden süreçte birçok albüme imza atmış olsa da Nalan, hiçbiri bu albümü kadar ses getiremedi ve “Of Aman”, en iyi albümü olarak kalıcı bir şekilde hafızalara kazınmış oldu.

BENDENİZ / BENDENİZ (1993)

Ve evet, yine bir başka güzel!.. “Ya Sen Ya Hiç” diyerek hayatımıza girmiş, gönülleri fethetmişti Bendeniz… 1993 yılında “Abajur Kız” imajıyla tanımaya başladığımız Bendeniz, uzun süre adından söz ettirecek, hayatımızda ayrı bir yere ve öneme sahip olacaktı… Yine bir Garo Mafyan imzası vardı albümde ve içinde barındığı “Ya Sen Ya Hiç”, “Ağlayayım mı?” gibi şarkılarla kalıcı bir yer edindi gönüllerde… Kanımca bugüne dek yaptığı tüm albümleri içerisinde en iyisi ve en değerlisi bu albümdü Bendeniz’in.

JALE / SON GECELER (1993)

Sarı saçlı, haylaz, şirin mi şirin kızımız Jale… Evet, eminim ki 90’lı yılları yaşayanlar hemen hatırladı onu… Ses rengiyle Sezen Aksu’ya benzetilen bu kız, “Son Geceler” adlı albümüyle o yıl resmen alıp yürümüştü… Ve elbette yine bir Garo Mafyan imzalı bir albümdü Son Geceler… “Alavere Dalavere”, “Üzgünüm” gibi şarkılar bugün hâlâ Türk Pop Müziğinin en değerli şarkıları arasında yer alır…

TAYFUN / TAYFUN '93 (1992)

Evet, tam da tahmin ettiğiniz gibi; bu Tayfun, o Tayfun… O yıllarda elinden düşürmediği saksafonu ve “Hadi Yine İyisin” isimli çalışmasıyla gönülleri fetheden ve yakışıklılığıyla genç kızları kendine âşık eden Tayfun… Aysel Gürel imzalı “Hadi Yine İyisin”, o yılların en sevilen şarkılarındandı ama albümde bulunan “Seninle Ölürüm” şarkısının da ondan geri kalır bir yanı yoktu.

BURAK KUT / BENİMLE OYNAMA (1994)

Evet, Bebeto lakabıyla uzun yıllar adından söz ettiren Burak Kut’un Peker Müzik’ten çıkardığı ilk albümü olan Benimle Oynama / Çılgınım, daha çıkar çıkmaz çok büyük bir yankı uyandırmıştı… Albümde birçok önemli müzisyenle çalışan Kut, Benimle Oynama dışında, Çılgınım ve hüzün dolu Bebeğim gibi unutulmaz parçalarıyla 90’lı yıllara damgasını vurmuş oldu.

KENAN DOĞULU / YAPARIM BİLİRSİN (1993)

Yurdaer Doğulu gibi usta bir müzisyenin oğlu olan Kenan Doğulu, ilk albümü olan bu çalışmasını 1993 yılında piyasaya çıkarmıştı… Mor takım elbise giydiği klibiyse, eminim ki pek çok müziksever açısından unutulmazlar arasındaki yerini almıştır… “Yaparım Bilirsin”, “Tak Etti Canıma”, “Bugünüm Sensiz Geçti (ki kanımca çok değerlidir)” ve “Aşk Oyunu” bu albümden çıkan ve Türk Pop Müziği Tarihi’nin klasikleri arasındaki yerini alan en değerli parçalar olmuştur… Sonraki albümleri ses getirseler de, bu albümün yakaladığı başarının gölgesinde kalmışlardır.

NAŞİDE GÖKTÜRK / YÜREĞİM REHİN (1994)

Güçlü bir ses ve bir o kadar da güçlü bir besteciliğin ürünü olan “Yüreğim Rehin” 1994 yılında piyasaya ilk çıktığında, albümle aynı ismi şarkısı ve bu şarkıya çekilen klibiyle oldukça geniş bir hayran kitlesi edinmiştir Naşide Göktürk. Ayrıca albümde yer alan “Yollara Düşsek” adlı bir diğer parçası da kısa sürede klasikler arasındaki yerini almıştır. Ama asıl başarısını yakaladığı parça, aynı zamanda ilk göz ağrısı olan “Yüreğim Rehin” adlı parçadan başkası değildir. Sanatçının kendisi kadar ünlü olan bu şarkı, 2 yıl sonra 1996 yılında çıkaracağı ikinci albüme de hem adını verecek hem de bir kez daha kendisinden çokça söz ettirecektir. “Yüreğim Hâlâ Rehin” adlı bu albümü hatırlatarak, kendisini tekrar tekrar saygıyla anıyoruz.

YONCA EVCİMİK / ABONE (1990)

Evet, 90’lar pop listesi yapılır da, Yoncimik yer almaz mı hiç?!. O yılların tartışmasız en önemli isimlerinden biri olan Yonca Evcimik, kuşkusuz her albümüyle bu listeye girmeyi hak etse de, ilk albümü olan Abone’yi ayrı bir yere koymak gerekir. Bu albüm sayesinde hem Türk Popu yeniden güç kazanmış hem de birçok ismin çıkışında rol oynayan Aysel Gürel, Garo Mafyan, Zeynep Talu gibi büyük isimler adlarından bir kez daha söz ettirmişlerdir. Söyleyecek çok söz yok, ben ilkokul 1.sınıfa giderken herkesin dilindeydi Aboneyim Abone….

SEYYAL TANER / ALLADI PULLADI (1991)

Türk pop ve rock müziğinin en güçlü seslerinden biri olan Seyyal Taner, 1991 yılında yayınladığı bu başyapıtı ile ortalığı kasıp kavurmuştu… Çıkış şarkısı “Alladı Pulladı” başta olmak üzere, etnik kökenli enstrümanların ilk kez kullanıldığı “Şiirimin Dili” gibi parçalarla birçok ilke imza atmış olan bu albüm unutulmazlar arasındaki yerini çoktan almıştır.

FATİH ERKOÇ / ELLERİM BOMBOŞ (1991)

Evet, 90’ların en önemli albümlerinden bir diğerine geldi sıra… Muhteşem sesi ve son derece ilgi uyandıran tekniği ve yorumuyla “Ellerim Bomboş” diyerek girdi hayatımıza Fatih Erkoç. Yine aynı albümde yer alan “Oynatmaya Az kaldı” ve “Anı” isimli çalışmaları ile de birbiri ardına büyük başarılara imza atarak yoluna devam etti.

ŞEHNAZ / BU GÜN TADIM YOK (1991)

O yılları hatırlayan hemen herkes için, eminim ki apayrıdır Şehnaz’ın yeri. O unutulmaz albümün pembe kasetini defalarca dinlemiş, her dinleyişimizde bambaşka tatlar almışızdır. Bizleri o yıllarda; buğday sarısı, kıvırcık saçları ve buğulu sesiyle selamlayan bu güzel sanatçı, “Bugün Tadım Yok” ve “Sen Yağmur Ol” diyerek hayatımıza girmiş ve kalıcı olarak gönüllerimize taht kurmuştur. Ancak ne yazık ki bir daha albüm çıkartmamış olması da ayrı bir burukluk yaratmıştır içimizde.

YILDIZ TİLBE / DELİKANLIM (1994)

O kadar net hatırlıyorum ki; Delikanlım’ı ve albümün tamamını radyoda ilk dinlediğimde, büyük bir haz duymuş ve albümün piyasaya çıkmasını dört gözle beklemeye başlamıştım… Kendisine büyük bir hayranlık beslediğim Yıldız Tilbe, ilk albümü olan “Delikanlım” ile, o dönemde yapılmış belki de en iyi albümlerden birine imza atmış, çok büyük bir yankı uyandırmıştı. “Delikanlım”, “Sana Değer”, “Sevemedim Ayrılığı”, “Zor” gibi birbirinden değerli birçok şarkının yer aldığı bu mükemmel albüm uzun yıllar boyunca adından söz ettirmeyi başarmıştır.

MUSTAFA SANDAL / GÖLGEDE AYNI (1996)

Mustafa Sandal, yani nam-ı diğer Musti, “Bu Kız Beni Görmeli” diyerek, 1994 yılında müzik piyasasına adımını atmış olsa da, albümün kendisi, şarkı kadar ilgi görememiş, hak ettiği başarıyı yakalayamamıştır ne yazık ki. Ancak peşinden gelen ikinci albümü “Gölgede Aynı”, 96 yılının en çok sevilen albümü olmayı başarmış, kısa sürede büyük ticari ve sanatsal başarılar elde etmiştir… Unutulmaz “Araba” şarkısı başta olmak üzere, “Kalmadı”, “Jest Oldu” ve “Unuturum, Anla” gibi albümde yer alan birbirinden güzel şarkılar sayesinde, sanatçı halen günümüzde de adından söz ettirmeyi sürdürmektedir.

ÇELİK / ATEŞTEYİM (1993)

İzel-Çelik-Ercan üçlüsü olarak müzik hayatlarına başlayan muhteşem 3’lü ve bu ekipten ilk ayrılan Çelik 1993 yılında yayınladığı ilk albümü Ateşteyim ile o yıl ortalığı yıkan isimler arasındaydı…Albümde bulunan bir diğer çalışma olan Meyhaneci de bugün Türk Pop Müziğinin en önemli klasikleri arasında anılır.. Bir Sonraki albümü Benimle Kal (1995) da aynı başarıya benzer bir başarı yakalamıştır..

HARUN KOLÇAK / BENİ AFFET (1991)

Harun Kolçak, en sevdiğim Türk Pop Müziği sanatçılarındandır (ki aynı zamanda sıkı bir rock müzisyenidir) ve ilk albümü Beni Affet bana göre bu topraklardan çıkmış en önemli albümlerden biridir…Onno Tunç ve Sezen Aksu imzalı bu başyapıtta bu iki büyük ismin yanı sıra Aysel Gürel ve Leyla Tuna gibi isimlerde destek vermişlerdi eserlerde, meşhur Gir Kanıma başta olmak üzere Yıllar, Git İşine, Müptelayım Sana, Özlüyorum gibi daha birçok klasik bu başyapıtta mevcuttur..

LEVENT YÜKSEL / MED CEZİR (1993)

Yeter Ki Onursuz Olmasın Aşk diyerek eşsiz sesiyle ve enfes albümüyle hayatımıza giren Levent Yüksel yıllar geçse de kariyerinde birçok albüm yapsa da bu albümü hiçbir zaman aşamadı ve zaten birçok isimde bu albümü aşamadı… Bu da çok normal.. Albümde Sezen Aksu, Onno Tunç, Uzay Hepari, Fahir Atakoğlu gibi birbirinden özel isimlerin imzaları mevcut ve içindeki klasiklere bakınca da Yeterki Onursuz Olmasın Aşk, Med Cezir, Tuana, Beni Bırakın, Bu Gece Son, Geç Bunları.. Evet görüyorsunuz say say bitmiyor… O yüzden bu albüm çok ama çok değerlidir…

İZEL-ÇELİK-ERCAN / ÖZLEDİM (1991)

En çok özlenen 3’lü İzel – Çelik – Ercan Dönmelisin isimli çalışmalarıyla hayatımıza girdiler ve sonrasında albümde yer alan Özledim, Sus, Nerdesin, Ara Ara, Yeter gibi nice klasikle 90’lar tarihine adlarını yazdırdılar, albüm öyle sevildi ki, bu albümün ardından Çelik ayrılınca İzel-Ercan olarak yollarına devam etseler de bu ekip hep özlendi ve sonunda dağılıp kariyerlerine solo çalışmalar ile devam ettiler.

SERTAB ERENER / SAKİN OL (1992)

Muhteşem sesi ve yorumuyla Türk Pop Müziğin en eşsiz seslerin arasında yer alan Sertab Erener Sakin Ol diyerek hayatımıza girmişti… Albüm öyle bir albümdü ki, bugün Sertab Erener’in klasikleri arasında yer alan Aldırma Deli Gönül, Suçluyum, Ateş Barut, O ye ve Yalnızlık Senfonisi gibi daha birçok şarkıyı barındırır içinde.. Sezen Aksu’nun prodüktörlüğünde hazırlanan albümde Onno Tunç, Aysel Gürel, Garo Mafyan, Atilla Özdemiroğlu, Uzay Hepari imzaları bulunmaktadır… Hala her dinlediğimde o yaşlarda dinlerken ne hissediyorsan, aynı güzellikleri yaşarım bu çalışmada.

TARKAN / AACAYİPSİN (1994)

Ve Tarkan… İlk albümü yine Sensiz 1993 yılında çıkmış ve sevilmişti fakat ikinci albümü olan Aacayipsin çok daha büyük bir ilgiye mazhar olmuştu, kanımca da çok iyi bir albümdü. Çıkış şarkısı Aacayipsin, Dön Bebeğim, Gül Döktüm Yollarına, Unutmamalı ve elbette Biz Nereye bu albümün en değerli çalışmalarıydı. Albümde Sezen Aksu, Ümit Sayın ve Yıldız Tilbe imzaları da vardı…

NİLÜFER / YİNE YENİ YENİDEN (1992)

Türk pop müziğinin en büyük yorumcularından Nilüfer, Onno Tunç ile güçlerini birleştirdiği Yine Yeni Yeniden albümüyle tam olarak 90’lara damgasını vurmuştu… Şov Yapma, Aman, Beni Anlamadın Ya, Her Sevda Bir Veda , Kavak Yelleri ve Yine Yeni Yeniden.. İşte bu şarkıların hepsi bu albümde yer alıyordu… Onno Tunç çok doğru bir tercihti ama tabii ki Aysel Gürel, Kayahan, Adnan Ergil gibi çok değerli ustaları da unutmayalım.

AŞKIN NUR YENGİ / SEVGİLİYE (1990)

Sezen Aksu ve Onno Tunç okulunun ilk ismi ilk mezunu Aşkın Nur Yengi ve ilk albümü Sevgiliye…. Bu albüm öyle bir albümdür ki, içindeki her şarkı hit ve klasiktir… Serserim Benim, Yazık, Sevgilim ve Çağırma Beni desek yeterli olur diye düşünüyorum. Gerçekten çok ama çok değerli ve bir milat albümdür, eminim bu satırları okuyan birçok usta sanatçı da benimle aynı kanıdadır.

SEZEN AKSU / GÜLÜMSE (1991)

Evet zirve.. Tabii ki Sezen Aksu’nun 1990 yılında çıkardığı Gülümse albümüne ait. Sezen Aksu ve Onno Tunç’un en büyük imzalarından biri olan bu albüm… A’dan z’ye her biri klasik olan şarkılarla, üstün aranjelerle dolu bir başyapıttır. Aysel Gürel’in de katkıları çok önemlidir bu albüme elbette…Hadi Bakalım, Gülümse, Değer mi Hiç, Her şeyi Yak, Vazgeçtim, Tutsak, Güllerim Soldu ve daha birçok şarkı bu albümdedir ve bana göre Sezen Aksu kariyerinin en iyi albümüdür.

Sizlere 90’ların akılda kalan 22 albümünü yazmaya çalıştım, ben bu albümlerin birçoğu çıktığında çocuktum ama o kadar çok severdim ki bu albümleri, hala da sıklıkla dinler o yıllara dönerim.. Keşke çok daha fazlasını da yazabilseydim ama inanın eğer yazmaya kalksaydım şu albümleri de eklerdim… Zerrin Özer-Ben, Hakan Peker-Amma Velakin, Oya Bora-Seni Bana Yazmışlar, Gökben-Aşka Çeyrek Var, Neşe Karaböcek-Ateş Benim Kül Benim, Niran Ünsal-Haktan, Nükhet Duru-Geberiyorum, Kayahan-Son Şarkılarım ve daha birçoğu…

Eski yılları, eski dostları ve eski zamanlarımızı özlüyoruz.. Bir kez daha bu vesileyle de doksanlarda bıraktığım çocukluğumu selamlıyorum…

Gökhan Toker
Önceki İçerik61. Grammy Ödülleri
Sonraki İçerikMüzik yorumcularından çağrı: Haklarımız yaşarken korunmalı!
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Alper YOK

Harika bir çalışma olmuş gerçekten emeğinize sağlık keşke her içerik böyle hazırlansa