RockA: “Yaptığınız iş ne olursa olsun bunu yapmak zorundasınız. Tüm yenilikler, değişimler bunun için.”

"Gençlik yıllarımızda bir müzik akımından etkilenip, kendimizi en iyi anlatabileceğimize inandığımız bir müziği yapmayı seçtik. Şimdi bu müziği daha ileri bir noktaya götürmemiz gerekli."

0

Geçtiğimiz sene “Sarılır Ay Geceye”yi dinlerken, şimdi de “Unutulur Her Şey”in yayımlanmasıyla bu yılın en iddialı şarkılarından biriyle karşımıza çıkıyor RockA. Halil Özüpek’le hem RockA’yı hem de geçtiğimiz hafta yayımlanan yeni şarkıları “Unutulur Her şey”i konuştuk.

Uzun ve profesyonel bir müzik geçmişiyle birlikte gelen albümler, single’lar derken, şimdi de geçtiğimiz hafta yayımlanan “Unutulur Her şey” ile dinleyicinin karşısındasınız. Yeni şarkıyı daha detaylı konuşmak istiyorum ama onun öncesinde siz nasılsınız? Nasıl gidiyor RockA, neler yaptınız bu süreçte?

Halil Özüpek: Teşekkürler! İyiyiz, iyi olmaya çalışıyoruz herkes gibi. 4-5 sene süren bir geri çekilme döneminden sonra, geçtiğimiz sene “Sarılır Ay Geceye” ve şimdi de “Unutulur her Şey” şarkılarımızı yayınladık. Konserleri de ekleyerek yeniden tempo yakalama evresindeyiz şu sıralar. Her şey çok güzel olacak 🙂

Açıkçası müziğin ruhunun, oluşum aşamasında ortaya çıktığına inanıyorum. Sözüyle, gitarıyla, düzenlemeleriyle.. Her aşamada yaşlanarak olgunluk sürecini en güzel şekilde tamamlıyor parça. ‘Unutulur Her şey’ nasıl ortaya çıktı, onun hikâyesi ne?

Halil Özüpek: “Unutulur Her Şey” aslında ilk defa 2008 yılında ortaya çıkan bir şarkı. Ancak her zaman içinde eksik olduğunu düşündüğüm, bir şeylerin birbirini tamamlamadığını hissettiğim bir şarkıydı. Nitekim yaklaşık 10 sene üzerine hiçbir şey eklenmeden rafta durdu. Bazı şarkılar bir gecede, bazıları ise seneler içinde olgunlaşıyor. “Unutulur Her Şey”in ortaya çıkış hikayesi bu anlamda sancılı oldu ama günün sonunda benim için çok özel bir şarkı oldu.

Bu süreçte kimlerle çalıştınız? Klip gelecek mi şarkıya?

Halil Özüpek: Her şarkımızda olduğu gibi yine bu şarkının da prodüktörlüğü tarafımdan yapıldı. Geçtiğimiz sene yayınldığımız “Sarılır ay Geceye” gibi bu şarkının da mix işlemleri İskender Paydaş Stüdyosu’nda yakın dostumuz Serkan Özyurt, mastering işlemi ise Çağlar Türkmen tarafından yapıldı. Aslında böyle bir ekip olduk artık sanırım. Bu şarkı özelinde ise ayrı bir güzellik olarak Tuna Velibaşoğlu (Seksendört) akustik gitarıyla konuğumuz. Şarkının bir klibi olacak mı? Henüz ona daha karar vermedik.

Şarkının kayıt sürecinde özellikle etkilendiğiniz müzisyenler var mı?

Halil Özüpek: Bu kayıt özelinde değil, genel olarak etkilendiğimiz müzisyenler var tabii ki. Biz hiçbir zaman müzik dinleme alışkanlıklarımızı tarzlara göre belirlemedik. Her işin iyisi de var, kötüsü de… Ve her yapılan güzel işten mutlaka ilham alıyorsunuz. Bir kaç isim vererek bu soruyu cevaplamak bu yüzden çok zor.

Daha çok yeni ama, ‘Unutulur Her şey’ için geri dönüşler nasıl dinleyiciden?

Halil Özüpek: Sessiz kaldığımız dönemden sonra RockA’nın müziğini -içerisindeki bizi hatırlatttığına inandığım tadı bozmadan- bir tık yenilemek istedim. Bu yeni tarzı da iki farklı uçta; hareketli ve enerjik bir yapım olan “Sarılır Ay Geceye” ve duygusal yönü daha ağır basan “Unutulur Her Şey” şarkılarıyla gösterdiğimizi düşünüyorum. Yazılı basından ve çevremizden aldığımız geri dönüşler çok iyi oldu. Bizi uzun yıllardır takip eden kendi kemik dinleyicimiz için ise sanırım yolun başındayız. Bir veya iki şarkı sonra algı çok daha yerine oturacaktır.

Yıllar önce yaptığınız ve Tarkan’ın şarkısı olan ‘Ölürüm Sana’ uyarlaması çok beğenilmişti. Hatta Tarkan’la birlikte çektiğiniz bir klibinizi de yayımlamıştınız. Yine böyle benzer coverlar gelir mi sizden?

Halil Özüpek: Konserlerde çaldığımız ve çalarken de bize çok yakıştığını düşündüğümüz cover çalışmalar var. Bunları yayınlamak istiyoruz ancak belki canlı performans olarak kaydederek daha farklı formatta bir şeyler yapabiliriz. Kısa dönem planlar arasında üzerinde düşündüğümüz çalışmalar bunlar.

Tarzınızı daha çok nu-metal, rapcore olarak tanımlıyorsunuz. Son zamanlarda da bunlarla birlikte elektronik tabanlı işler de duyuyoruz sizden. Bunun sebebi ne? Bu dönemsel olarak gelen bir ihtiyacın karşılanması mı yoksa tamamen grubun içinden çıkan ortak bir iş mi? Çünkü gruptaki herkes farklı müzik türlerine hakim ve bu da güzel bir çeşitlilik sunuyor dinleyiciye.

Halil Özüpek: Dönemsel bir ihtiyaç olarak görmüyorum bunu açıkçası. Yaptığımız şey aslında müziğimizi daha bize özgü hale getirmeye çalışmak diyebiliriz. Gençlik yıllarımızda bir müzik akımından etkilenip, kendimizi en iyi anlatabileceğimize inandığımız bir müziği yapmayı seçtik. Şimdi bu müziği daha ileri bir noktaya götürmemiz gerekli. Mesleğiniz, sanatınız, yaratıcılığınız… Yaptığınız iş ne olursa olsun bunu yapmak zorundasınız. En azından kendim için ben zorundayım. Tüm yenilikler, değişimler bunun için.

Bir Ankaralı olarak, Ankara’dan böyle köklü ve sağlam grupların çıkması her zaman için gurur veriyor. Ne tesadüftür ki, daha önceki röportajlarımdan da yola çıkarak, Ankara’nın havasını koklamış bir sanatkar daha başka icra ediyor sanatını. Tabiri caizse üstün körü değil, adam akıllı işler ortaya çıkıyor. Piyasanın ihtiyacına meze olmak için değil de, yıllar sonra da açılınca da tekrar tekrar dinlenecek şarkılar icra edebilmenin büyüsü nereden geliyor sizce? Ankara’nın kasvetli samimiyetiyle bağdaştırabilir miyiz bunu?

Halil Özüpek: Ankaralı olmak bizim için de her zaman özel hissettirdi. Her konuşmamızda da bunu her zaman söyledik. Neden Ankara’dan çıkan sanatın daha geçerli veya samimi olduğu konusu sosyolojik bir araştırma konusu… Ancak kişisel görüşüm olarak Ankara’da dikkatinizi dağıtabilecek şeylerin daha az olduğunu ve yaptığınız şeye tam konsantrasyon sağlayabildiğinizi söyleyebilirim. Bunun üzerine söz konusu kasvet, daha samimi ilişkiler ve bu ilişkilerin daha derin yaraları da eklenince ortaya bahsettiğiniz daha köşeli ve daha derin işler çıkıyor sanırım.

Yeni bir albüm planı var mı aklınızda?

Halil Özüpek: Elbette… Yayınladığımız son iki şarkıyı da içine eklediğimiz bir albüm hazırlığımız var. Bu albümün yanında başka formatlarda da içerikler yapıyoruz şuan. Bundan sonra yeniden ara vermek yok. Hatta o verdiğimiz aranın acısını da baya çıkartacağız.

Yakın zamanda konserler var mı? Konser takvimi nasıl?

Halil Özüpek: Yazın çalacağımız festivaller var. Eylül ayından itibaren ise bir anadolu turnemiz olacak. Her müzisyen gibi bizim de en eğlendiğimiz yer sahne ve bolca o sahnenin üzerinde olmak istiyoruz.

Bize zaman ayırdığın için çok teşekkür ediyorum. En yakın konserde görüşmek dileğiyle..

Halil Özüpek: Verdiğiniz destek ve gösterdiğiniz ilgi için biz de çok teşekkür ederiz. Herkese sevgiler, saygılar.

Hande Özdemir
Önceki İçerik47. İstanbul Müzik Festivali Başladı
Sonraki İçerikİlkyaz Mayıs Yazılarıyla Yayında
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments