47. İstanbul Müzik Festivali Başladı

0

47. İstanbul Müzik Festivali, Lütfi Kırdar’da düzenlenen açılış töreni ve ardından gerçekleşen konserle başladı. Festival 30 Haziran’a kadar sürecek.

Bu yıl, “Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı” temasıyla karşıtlıklara dikkat çeken 47. İstanbul Müzik Festivali, önceki gece Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen açılış töreni ve konserle kapılarını müzik severlere açtı. 30 Haziran’a kadar sürecek olan festival kapsamında yerli ve yabancı dünyaca ünlü müzisyen ve orkestralar İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.

Festivalin Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen açılışında İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı konser öncesi bir konuşma yaptı. 

1973’ten bu yana

Eczacıbaşı konuşmasında, “Kentimizin en köklü klasik müzik etkinliği olan bu festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak, 1973 yılından bu yana, kesintisiz olarak sürdürüyoruz. Bu yıl yıldız solistler, genç yetenekler, büyük orkestralar yine festivalde İstanbul izleyicisiyle buluşacak. Şehrin tarihi mekânlarında düzenlenen konserler İstanbul’un kültürel zenginliğini göz önüne serecek. Her yaştan müziksevere hitap eden ücretsiz hafta sonu etkinlikleriyle festival, geniş kitlelere ulaşacak” dedi.

Eczacıbaşı’nın ardından festivalin ana sponsoru E.C.A adına bir konuşma da Elginkan Topluluğu İcra Meclisi Başkanı Gaye Akçen yaptı. Akçen’in konuşmasından ardından festivalin onur ödülü de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü Rengim Gökmen’e verildi.

Konuşmalardan sonra, bu yıldan itibaren üç yıl süreyle festivalin açılış konserlerini üstlenecek olan Tekfen Filarmoni Orkestrası, şef Aziz Shokhakimov yönetiminde sahneye çıktı. Orkestra, Chopin Piyano Yarışması birincisi Seong-Jin Cho’ya eşlik etti. Arasız gerçekleşen konserde Beethoven’ın ünlü Bir Numaralı Piyano Konçertosu ve Franz Liszt’in 3 numaralı Senfonik Şiir’i seslendirildi.

Önceki İçerikDa Vinci’nin Dünyanın Kurtarıcısı / İsa Peygamber Adlı Paha Biçilmez Tablosu, Suudi Prensin Yatında Göz Kamaştırıyor
Sonraki İçerikRockA: “Yaptığınız iş ne olursa olsun bunu yapmak zorundasınız. Tüm yenilikler, değişimler bunun için.”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments