Roman Polanski, itibarının sarsılmasını Weinstein’a bağladı

Roman Polanski

Roman Polanski itibarının sarsılmasından Harvey Weinstein’ın sorumlu olduğunu ve ona çocuk tecavüzcüsü diyen ilk kişinin Weinstein’ın çalışanlarından biri olduğunu iddia etti.

Yönetmen ve film yapımcısı Polanski verdiği röportajda kendisine yönelik reşit olmayan birine tecavüz etme suçlamalarının yeniden ortaya çıkmasını, 2002 tarihli filmi Piyanist’in Oscar şansını mahvetme amacıyla, Weinstein’ın planladığını öne sürdü.

Paris Match’e konuşan Polanski şöyle dedi: “2003’te Piyanist En İyi Film de dahil iki BAFTA kazanınca Weinstein’ın paniklediğini biliyorum. İki filmiyle Oscar’a aday gösterilen Weinstein aynı şeyin Hollywood’da yaşanmasını durdurmak için kampanya başlattı. Samantha’yla ilgili (o dönem) 26 yıllık mazisi olan ve artık kimseyi ilgilendirmeyen hikayeyi bulup çıkaran oydu. Basın danışmanı bana ‘çocuk tecavüzcüsü’ diyen ilk kişiydi. Tezata bakın ki Piyanist En İyi Film Oscar’ını kazanamadı, ki bu ödül aslında yapımcıya verilir, ama ben En İyi Yönetmen Oscar’ını kazandım.”

1977’de Polanski 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz etme suçlamasıyla tutuklanmış ve hakkında dava açılmıştı. Bunu takiben Polanski mahkemede “reşit olmayan biriyle yasadışı cinsel ilişkiye girme” suçunu kabul etmişti.

Hüküm verilmeden önce 42 günlük bir psikiyatrik değerlendirmeden geçen Polanski hala yaşamını sürdürdüğü Paris’e kaçmıştı. Amerikan makamları defalarca film yapımcısının ülkeye iadesini sağlamaya çalışmıştı.

Paris Match’e verdiği aynı röportajda Polanski “İnsanlar yıllarca beni bir canavar yapmaya çalıştı” dedi ve ekledi: “Lanet gibi bir şey bu ve bu konuda yapabileceğim hiçbir şey yok.”

İrem Oral / Independent Türkçe

Etiketler

0 yorum “Roman Polanski, itibarının sarsılmasını Weinstein’a bağladı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest