Ruken Aslan’ın “Gece Kulübü” sergisi Galeri Diani’de

Ruken Aslan’ın, izleyicileri düşsel mekanlara yolculuğa çıkardığı “Gece Kulübü” adlı sergisi, 11 Kasım - 2 Aralık 2023 tarihlerinde Galeri Diani’de izlenebilir.

0

Farklı sayılan ancak yaşamın içinde var olan kimi zaman resimsel olarak düşünülmesi güç olan konulara değinen bir ressamdır Ruken Aslan.

Oysa ki bu konular ve olgular hemen yanıbaşımızdadır.

Ruken Aslan, iç dünyasını izleyiciye aktarabilmek için adeta bir tiyatro dekoru gibi yanılsama ve yanılsatma yolunu seçer; gölge ve ışığın karşıtlığını kullanarak aktarmayı uygun görür. İzleyiciyi, gölge ve ışık aracılığı ile kendi düşsel ve yanılsamalar dünyasına yolcuğa çıkartır. Rehber ise Ruken Aslan’ın kendisidir.

Ruken Aslan’ın resimlerindeki temel kaygı, hemen hemen her sanatsal üretimde olduğu gibi, poetik bir mekan oluşturabilmeye dayalıdır. Sanatçı “Gece Kulübü” kavramını resimlerinde dilsel alanda metafor olarak işler ve gece kulübünün yapay ışıklarını, gölgelerini, aynalarını, sarhoş edici içeceklerini, müzikle örülü olan bu alanı bir fantazmagoria alanı olarak kullanır. Yanılsamalara dayalı düşsel bir alan…

Ruken Aslan’ın sergideki eserlerinin bir bölümünü oluşturan şehir çizimleri, Baudelaire’ci karanlık bir kent romantizminden esinlenir. Teknik olarak doluluktan ziyade boşluklardan yola çıkılarak oluşturulmuş bu çizimlerin konularını genellikle şehrin kafeleri, barları, parkları gibi aylaklık alanları oluşturur. Serginin bir diğer bölümünü ise şehrin üzerinde uçan meleğimsi figürlerle dolu resimler oluşturur. Şehrin üzerinde uçan kanatlı figürler, sanat tarihinde sıklıkla kullanılmış, arketipsel bir temsildir. Şehir bu figürler aracılığıyla nesneleşir, gözetlenir, arzulanır.

Serginin bir başka bölümünü ise Sanatçı, tür olarak natürmort, manzara ve portre resimlerinin bir karışımı sayılabilecek resim serisi olarak nitelendirir.

İlk bakışta bir natürmort resmini andıran kompozisyonlarda nesneler, manzara resmine gönderme yapacak bir biçimsel durum içerisinde sunulurlar. Eserler natürmortun parçası olarak hiçbir yere koyamayacağımız düşsel bir mekanı gösterip göstermediği sanatseverlerin hayal dünyasına bırakılmıştır.

Tüm bunlar bir düş müdür ya da düşün içinde bir düş müdür bütün gördüğümüz ve göründüğümüz Poe’nın dizelerindeki gibi… Herşey eserlerin karşısına geçip ne algıladığınıza ve hayal ettiğinize bağlı…

Ruken Aslan’ın, izleyicileri düşsel mekanlara yolculuğa çıkardığı “Gece Kulübü” adlı sergisi, 11 Kasım – 2 Aralık 2023 tarihlerinde Galeri Diani’de izlenebilir.

A: Firuzağa, Bostanbaşı Cd. 3/D, 34425 Beyoğlu/İstanbul
T: +90 (212) 244 31 34
W: www.galeridiani.com

Önceki İçerikAndrea Bocelli: “Savaş en aptalca şey, insanlığın hatası”
Sonraki İçerikTuğçe Yegül’den yeni single “Sonbahar”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments