Rus Fotoğrafçı Arseny: “Sadece sanat dünyayı daha iyi bir hale getiremez”

1m2 projesiyle sosyal medyada gündem olan 26 yaşındaki Rus fotoğraf sanatçısı Arseny ile söyleşi gerçekleştirdik.

Arseny, bir apartmanın duvarını arka plan olarak kullandığı projesinde sıradan vatandaşların sorunlarına değiniyor. Öncelikle 1m2 projesini incelemek isterseniz;

– Kaç yıldır fotoğrafçılık yapıyorsun?

Arseny: 8 yıldır gezgin ve fotoğrafçıyım ama iyi bir fotoğrafçı değilim. Bu albümleri projemizdeki başka kişilerle yapıyoruz, örneğin instagram: @think.different.

– Kaynakçılık yaptığını biliyoruz. İşini bırakıp profesyonel fotoğrafçılık yapmak hakkında ne düşünüyorsun? Kendini hafife alma lütfen. Bence gayet profesyonelsin ama bunu sadece boş zamanlarında yaparsan bu bir hobidir.

Arseny: Evet, ben kaynakçıyım. Fotoğrafçılık kadar iyi bir iş değil ama stabildir. Herkesin kaynakçıya ihtiyacı var. Ve bir sürü fotoğrafçımız var 🙂

– Toplumların en büyük ve en temel sorunu ne sence?

Arseny: Farklı ülkelerde yaşıyoruz ancak bunun yolsuzluk olduğunu düşünüyorum. Eğer insanlar daha az paraya sahipse (ki başka problemleri de var.) Yolsuzluk bir diktatörün sorunu. İnsanlar devlet bakanını değiştirmeli.

– 1 m2 projen insanların dikkatini çekti. İnsanları daha duyarlı olmaya teşvik ediyorsun. Bence insanlar daha duyarlı olmaları için teşvik edici veya popüler bir gündem bekliyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Arseny: Projem çok kültürlü. Herkes küçük daireler, vergiler ve engellilerin sorununun ne olduğunu bilir. Bu genellikle vatandaşların sorunudur. Küçük bir maaşım var, kimseye daire satın alamam, insanlara para veremem ama bir diyalog önerebilirim. Açıkça konuşabilirsin. Tartışma toplum için iyidir.

– Toplumun problemlerini sanatla çözebileceğimize inanıyor musunuz? Yoksa bir süreliğine dikkat çekip bu sorunu popüler hale mi getiriyoruz?

Arseny: Bir vatandaşsanız blogger olabilir, sanat yapabilir, öğrenebilir ve politik olabilirsiniz. Onlar farklı yollar. Mesela ben sanat yapabilirim. Diyaloglarımız varsa, tüm yollar iyidir. Ancak sadece sanat dünyayı daha iyi hale getiremez.

– 1m2 adlı projen oldukça riskli görünüyor. Güvende miydin? Yoksa sanat için gerçekten risk aldın mı?

Arseny: Her zaman güvenlik kemerine takılıyım ve ipim var. (Masanın altında veya beyaz bezin altında.)

– Fotoğraf albümü yapmaya başladığınızda konsepti nasıl belirledin? Bütün bunları neden yapıyorsun? Bize amaçların ve proje planlama sürecinden bahseder misiniz?

Arseny: Başladığımızda bu kadar popüler değildik. Bunu para için yapmadık. Şimdi de paramız yok 🙂 Resimlerdeki tüm dekorasyonlar çöptür. Projemiz çevre için iyidir ve gerçekten ucuzdur. Bizim bazıı planlarımız vardı ve bunu yaptık.

– İstanbul’u, Ankara’yı ve Kapadokya’yı ziyaret ettiğini biliyoruz. Türkiye hakkında düşüncelerin nedir?

Arseny: Türkiye iyi bir ülke. Ben otostopla seyahati seviyorum. Ülkenizde couchsurfing ile gezmeyi sevdim. Ayrca Türkiye’ nin ilginç bir doğası var.

– Hadi bana en sevdiğin fotoğrafını göster (sana ait). Neden o fotoğrafı çok sevdiğini, orada ne anlatmak istediğini hatta fotoğraf sırasında aklından gelenleri anlatır mısın?

Arseny: Henüz en sevdiğim fotoğraflar listem yok. En iyi fotoğraflarını gelecekte çekeceğim.

– Ne tür fotoğrafları seviyorsun? Hadi bize favori görüntülerinden bahset.

Arseny: Brütalist mimariyi, çatıları ve doğayı severim. Bunların fotoğrafını çekerim.

Adelina Gençoğlu

Etiketler

0 yorum “Rus Fotoğrafçı Arseny: “Sadece sanat dünyayı daha iyi bir hale getiremez””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest