Rus Fotoğrafçı Arseny: “Sadece sanat dünyayı daha iyi bir hale getiremez”

"Diyaloglarımız varsa, tüm yollar iyidir. Ancak sadece sanat dünyayı daha iyi hale getiremez."

0

1m2 projesiyle sosyal medyada gündem olan 26 yaşındaki Rus fotoğraf sanatçısı Arseny ile söyleşi gerçekleştirdik. Arseny, bir apartmanın duvarını arka plan olarak kullandığı projesinde sıradan vatandaşların sorunlarına değiniyor. Öncelikle 1m2 projesini incelemek isterseniz;

– Kaç yıldır fotoğrafçılık yapıyorsun?

Arseny: 8 yıldır gezgin ve fotoğrafçıyım ama iyi bir fotoğrafçı değilim. Bu albümleri projemizdeki başka kişilerle yapıyoruz, örneğin instagram: @think.different.

– Kaynakçılık yaptığını biliyoruz. İşini bırakıp profesyonel fotoğrafçılık yapmak hakkında ne düşünüyorsun? Kendini hafife alma lütfen. Bence gayet profesyonelsin ama bunu sadece boş zamanlarında yaparsan bu bir hobidir.

Arseny: Evet, ben kaynakçıyım. Fotoğrafçılık kadar iyi bir iş değil ama stabildir. Herkesin kaynakçıya ihtiyacı var. Ve bir sürü fotoğrafçımız var 🙂

– Toplumların en büyük ve en temel sorunu ne sence?

Arseny: Farklı ülkelerde yaşıyoruz ancak bunun yolsuzluk olduğunu düşünüyorum. Eğer insanlar daha az paraya sahipse (ki başka problemleri de var.) Yolsuzluk bir diktatörün sorunu. İnsanlar devlet bakanını değiştirmeli.

– 1 m2 projen insanların dikkatini çekti. İnsanları daha duyarlı olmaya teşvik ediyorsun. Bence insanlar daha duyarlı olmaları için teşvik edici veya popüler bir gündem bekliyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Arseny: Projem çok kültürlü. Herkes küçük daireler, vergiler ve engellilerin sorununun ne olduğunu bilir. Bu genellikle vatandaşların sorunudur. Küçük bir maaşım var, kimseye daire satın alamam, insanlara para veremem ama bir diyalog önerebilirim. Açıkça konuşabilirsin. Tartışma toplum için iyidir.

– Toplumun problemlerini sanatla çözebileceğimize inanıyor musunuz? Yoksa bir süreliğine dikkat çekip bu sorunu popüler hale mi getiriyoruz?

Arseny: Bir vatandaşsanız blogger olabilir, sanat yapabilir, öğrenebilir ve politik olabilirsiniz. Onlar farklı yollar. Mesela ben sanat yapabilirim. Diyaloglarımız varsa, tüm yollar iyidir. Ancak sadece sanat dünyayı daha iyi hale getiremez.

– 1m2 adlı projen oldukça riskli görünüyor. Güvende miydin? Yoksa sanat için gerçekten risk aldın mı?

Arseny: Her zaman güvenlik kemerine takılıyım ve ipim var. (Masanın altında veya beyaz bezin altında.)

– Fotoğraf albümü yapmaya başladığınızda konsepti nasıl belirledin? Bütün bunları neden yapıyorsun? Bize amaçların ve proje planlama sürecinden bahseder misiniz?

Arseny: Başladığımızda bu kadar popüler değildik. Bunu para için yapmadık. Şimdi de paramız yok 🙂 Resimlerdeki tüm dekorasyonlar çöptür. Projemiz çevre için iyidir ve gerçekten ucuzdur. Bizim bazıı planlarımız vardı ve bunu yaptık.

– İstanbul’u, Ankara’yı ve Kapadokya’yı ziyaret ettiğini biliyoruz. Türkiye hakkında düşüncelerin nedir?

Arseny: Türkiye iyi bir ülke. Ben otostopla seyahati seviyorum. Ülkenizde couchsurfing ile gezmeyi sevdim. Ayrca Türkiye’ nin ilginç bir doğası var.

– Hadi bana en sevdiğin fotoğrafını göster (sana ait). Neden o fotoğrafı çok sevdiğini, orada ne anlatmak istediğini hatta fotoğraf sırasında aklından gelenleri anlatır mısın?

Arseny: Henüz en sevdiğim fotoğraflar listem yok. En iyi fotoğraflarını gelecekte çekeceğim.

– Ne tür fotoğrafları seviyorsun? Hadi bize favori görüntülerinden bahset.

Arseny: Brütalist mimariyi, çatıları ve doğayı severim. Bunların fotoğrafını çekerim.

Adelina Gençoğlu

We interviewed Russian photographer Arseny. Arseny reveals the problems of ordinary citizens in the project. If you want to see his 1m2 project, click on the link below;

– How many years have you been a photographer?

Arseny: I have been a traveler and photographer for 8 years, but i am not a good photographer. We make these albums with another people in our project, for example instagram: @think.different

– We know that you are a welder. What are you thinking about quitting your job and doing professional photography? Please. don’t underestimate yourself. I think you’re really professional, but it’s a hobby if you only do this in your spare time.

Arseny: Yeah, I’m a welder. It’s not as good a job as a photographer, but stability. Everybody needs a welder. And we have a lot of photographers ?

– What do you think is the biggest and fundamental problem of societies?

Arseny: We have different countries but I think it is corruption. If people have less money (they have other problems.) And corruption is a dictator’s problem. People should change the president.

– Your 1 m2 project caught the attention of people. You encourage people to be more sensitive. I think people are waiting for an incentive or a popular agenda to be more sensitive. What do you think about that?

Arseny: My project is multicultural. Everyone knows what is the problem of small flats, taxes and disabled people. It is usually problem of citizens. I have small wage, i can’t buy anyone a flat, i can’t give people some money but i can offer a dialogue. You can speak out. Discussion is good in society.

– Do you believe that we can solve the problems of society with art? Or have we been getting attention for a while and making this problem popular?

Arseny: I think that if you are citizen, you can be a blogger, you can make art, you can learn and become a political. They are different ways. I can make art for example. All ways are good, if we have dialogues. But only art can not make world better.

– Your 1m2 project looks really risky. Were you safe? Or did you really take risks for your art?

Arseny: I’m always fastened to the security belt and have rope (under the table or under the white cloth)

– How do you determine the concept when you start making a photo album? Why do you actually do all this? Can you tell us about your objectives and the project planning process?

Arseny: We weren’t so popular when we started. We didn’t do this for the money. Also, now we have no money. All the decorations in the pictures are garbage ?  Our project is good for ecology and really cheap. We had some plans and we did this.

– We know that you have been in İstanbul, Ankara and Cappadocia ?  What do you think about Turkey?

Arseny: Turkey is good country. I like to hitchhiking between places, i like couchsurfing in your cities. Also, you have interesting nature.

– Please show me your favorite photo (belong to you). Why do you like this photo most? What was on your mind during photography? What did you want to tell us there?

Arseny: I have not list of my favourite photos now, i think i will take my best photos in future.

– What kind of photos do you like? Please talk about your favorite images.

Arseny: I like brutal architecture, roofs and nature. I take photo of these.

Adelina Gençoğlu
Önceki İçerikABD Başkan Yardımcısı Pence açıkladı: Ay’da kalıcı olarak yerleşmenin ve yeraltı kaynaklarını su yüzüne çıkarmanın zamanı geldi de geçiyor bile!
Sonraki İçerikBoynuz kulağı geçmek üzere… Yapay zekânın geldiği son nokta: İnsan yaratımı, insanın kendisini gelişmeye zorluyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments