Sanat ve Matematik ilişkisine farklı bir bakış: Evvel

Ruzy Gallery, "Sonsuz Merak" mottosuyla yola çıktığı sanat serüvenine yeni sergisi "Evvel" ile devam ediyor.

0

Sanatın farklı dönemlerine odaklı sergilemeler ile ideal bir sanat ortamı oluşumunu destekleyen Ruzy Gallery, “Sonsuz Merak” mottosuyla yola çıktığı sanat serüvenine yeni sergisi “Evvel” ile devam ediyor. Sergi, matematiğin evrensel diliyle sanatın gizemli dünyası arasındaki ilişkiyi irdeliyor. “Evvel” ile sanatın dilinden varoluşun kökenini sorguluyor, plastik sanatlarla matematiğin ilişkisini inceliyor, insanın matematiğine odaklanıyoruz.

Küratörlüğünü Begüm Güney‘in üstlendiği sergi, Suat Akdemir, Mahmut Aydın, Nazan Azeri, Melis Buyruk, Mahmut Celayir, Leyla Emadi, Tom Fellows, Gülfem Kessler, Başak Özocak ve Jake Michael Singer‘ın eserlerini bir araya getiriyor.

Sergi, ünlü İngiliz matematikçi G.H. Hardy’nin “Bir Matematikçinin Savunması” adlı kitabındaki “Bir matematikçinin yaptığı şey bir ressamın ya da şairinki kadar güzel olmalıdır. Düşünceler, renkler ve sözcükler gibi uyumlu bir biçimde birbirini tamamlamalıdır. Dünyada çirkin bir matematik için kalıcı bir yer yoktur” sözlerinden ilham alıyor.

Plastik sanatlarla matematiğin ilişkisini konu alan “Evvel”, matematiği keşfeden insanın doğasında ne var? sorusu üzerinden her iki disiplinin de doğadan aldığı referanslar ve estetik değerler üzerine düşündürüyor.

Matematiğin ve sanatın doğadan aldığı ilham ve estetik değerlere odaklanan “Evvel” sergisi 15 Eylül tarihine dek Ruzy Gallery’de ziyaret edilebilecek.

A: Etiler, Tepecik Yolu D:20, 34337, 34337 Beşiktaş/İstanbul
T: +90 (544) 802 77 90
W: www.ruzygallery.com

Önceki İçerik11. Liseler Arası Tiyatro Buluşması başlıyor
Sonraki İçerikKadının Türküsü projesinin yeni teklisi: “Zühtü”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments