Şarkıların süreleri kısa mı olmalı?

Birkaç gün önce Twitter’da bakınırken bir haber düştü ana sayfama. Haber de şu: “İnternetten müzik dinleme dönemi şarkıları kısalttı.” Haberin içeriğine girdiğimde, İngiltere’de çıkan i gazetesi, internet üzerinden dinlenen şarkıların kısalmasına yol açmakla alakalı bir yazı kaleme aldı. Müzik endüstrisi müzisyenlere “Bizi sıkmadan nakarata gel” görüşü empoze ediyormuş.

Gazetenin sanat ve medya muhabiri olan Adam Sherwin’in yazdığı yazıda internetten müzik dinleme çağında dinleyicilerin şarkıyı beğenmedikleri anda bir sonraki şarkıya geçme dürtüsünün önüne geçecek yapıda şarkılar olduğunu aktardı. Bana soracak olursanız ben bu durumu saçma buluyorum. Bana göre bir şarkının ortalama süresi 4:00 ila 6:00 dakika arası olmalı. Şarkıda anlatılmak istenen olay neden 1:00 ya da 2:00 dakika olsun ki? 3:00 dakika olsa da herhangi bir problem yok.

Music Week bununla alakalı bir araştırma yapmış hatta. Bu yaz çıkan popüler şarkıların ortalama süresi olarak 3:00 dakika dört saniye oldu. 10 yıl öncesi kıyasla 38 saniye daha kısa bir ortalama olduğunu söylüyorlar.

Artık bir albüm dinlemek yerine mutlaka yeni çıkan single’a göre albümü dinler olduk. Single güzelse albüm dinlendiği dönemde yaşıyoruz. Bence dakika meselesine takılmamak gerekiyor. Şarkıda bir hikaye anlatılıyorsa ve buna müziği icra ediliyorsa süresi uzun olmalı. Bazı şarkılar var o kadar duygu yüklü ve nefis oluyor ki bir bakıyorsun şarkının süresi 2:00 dakika bilmem kaç saniye. Şarkı bitmesin diye geri sardığım çok olmuştur. Kısa şarkılara tahammülüm yok hiçbir zaman. Bir şarkının hikayesi belliyse süre hiç önemli değil. Şarkıyı dinlemeyip direkt nakarata gelinecekse o şarkıyı dinlemenizin hiç anlamı yok.

Kısa ve uzun şarkılar

Şarkı sürelerinin kısalığından ve uzunluğundan bahsedeceksek örnek olarak Yüzyüzeyken Konuşuruz’un Dinle Beni Bi’yi gösterebilirim. 2:25 olan şarkının süresi beni üzse de keyifle dinlediğim bir parça. Süresi kısa olan şarkılar da keyifli ama biraz o süreyi uzatmak lazım.

Daft Punk’ın Julian Casablancas işbirliği olan Instant Crush şarkısının süresi 5:37 olarak bizler pek bir keyifleniyoruz. Çünkü lirik olarak mükemmel olan parçanın müziği de çok çok etkili.

The Lonely Island’ın Linkin Park ile işbirliği olan Things In My Jeep şarkısı neden 2:25 sorabilir miyim? Bir şey oluyor dalıp gidiyorum, bir bakmışım Chester Bennington’ın söylediği kısma gelip şarkı çoktan bitmiş oluyor.

Emigrate’in yapmış olduğu şarkılardan en uzun olanı son albüm A Million Degress’ten çıkan We Are Together tam 6:00 olup benden tam not almayı başarmıştı.

1998 yılında çıkan Oasis’in All Around the World şarkısı İngiltere’de bir numaraya yerleşen en uzun şarkı olmuş. Neden mi? Çünkü 9:38…

Vangelis’in 1996 yılında yayınladığı Voices albümündeki Ask the Mountais şarkısı 7:53 olarak bizleri uzun bir yolculuğa çıkartıyor. Reklam müziğinin çok önemli olduğunu görmüştük eskiden. Okyanusun derinliklerinden gelen bu güzide Vangelis parçasına laf yok.

1986 yılında çıkan Napalm Death’in You Suffer şarkısı (!) 1,316 saniye olarak Guinness Rekorlar Kitabı tarafından kabul edilen “en kısa” şarkı olma özelliği taşıyor.

Buket Kalkan

Etiketler

0 yorum “Şarkıların süreleri kısa mı olmalı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bin Doz Öfkeli | Takip Et

Reklam

Bin Doz Öfkeli | Blog

Bin Doz Öfkeli | Instagram

 • Zorla yemee gtrldm
  Zorla yemeğe götürüldüm.
 • All I want to do is see you dont you
  All I want to do is see you, don’t you know that it’s true.
 • iek olmak zorunda mydm? memyselfandi
  Çiçek olmak zorunda mıydım?  #memyselfandi 
 • I have to protect my peace at all times memyselfandi
  I have to protect my peace at all times.  #memyselfandi 
 • mexicano burger yemeden nceki son halim soran olursa youn acdan
  mexicano burger yemeden önceki son halim. soran olursa yoğun acıdan öldü dersiniz.
 • office
  office.
 • Yllardr arayp bulamadm ve reddseyirdefter in en sevdiim konser kaytlarndan
  Yıllardır arayıp bulamadığım ve  @reddseyirdefter  in en sevdiğim konser kayıtlarından birisi olan gecenin fişi yok
 • bir cuma daha geride kald mzikler dinlenildi gerekenden fazla dnld
  bir cuma daha geride kaldı. müzikler dinlenildi, gerekenden fazla düşünüldü ve hafta sonu gelip çattı.
 • serdar orta ile sohbetteyiz soruyorum yeni albm ne zaman?
  serdar ortaç ile sohbetteyiz, soruyorum yeni albüm ne zaman?
 • we where listen to modern talking
  we where listen to modern talking

Bin Doz Öfkeli | Twitter

Pin It on Pinterest