Şarkıların süreleri kısa mı olmalı?

"Bu yaz çıkan popüler şarkıların ortalama süresi olarak 3:00 dakika dört saniye oldu."

0

Birkaç gün önce Twitter’da bakınırken bir haber düştü ana sayfama. Haber de şu: “İnternetten müzik dinleme dönemi şarkıları kısalttı.” Haberin içeriğine girdiğimde, İngiltere’de çıkan i gazetesi, internet üzerinden dinlenen şarkıların kısalmasına yol açmakla alakalı bir yazı kaleme aldı. Müzik endüstrisi müzisyenlere “Bizi sıkmadan nakarata gel” görüşü empoze ediyormuş.

Gazetenin sanat ve medya muhabiri olan Adam Sherwin’in yazdığı yazıda internetten müzik dinleme çağında dinleyicilerin şarkıyı beğenmedikleri anda bir sonraki şarkıya geçme dürtüsünün önüne geçecek yapıda şarkılar olduğunu aktardı. Bana soracak olursanız ben bu durumu saçma buluyorum. Bana göre bir şarkının ortalama süresi 4:00 ila 6:00 dakika arası olmalı. Şarkıda anlatılmak istenen olay neden 1:00 ya da 2:00 dakika olsun ki? 3:00 dakika olsa da herhangi bir problem yok.

Music Week bununla alakalı bir araştırma yapmış hatta. Bu yaz çıkan popüler şarkıların ortalama süresi olarak 3:00 dakika dört saniye oldu. 10 yıl öncesi kıyasla 38 saniye daha kısa bir ortalama olduğunu söylüyorlar.

Artık bir albüm dinlemek yerine mutlaka yeni çıkan single’a göre albümü dinler olduk. Single güzelse albüm dinlendiği dönemde yaşıyoruz. Bence dakika meselesine takılmamak gerekiyor. Şarkıda bir hikaye anlatılıyorsa ve buna müziği icra ediliyorsa süresi uzun olmalı. Bazı şarkılar var o kadar duygu yüklü ve nefis oluyor ki bir bakıyorsun şarkının süresi 2:00 dakika bilmem kaç saniye. Şarkı bitmesin diye geri sardığım çok olmuştur. Kısa şarkılara tahammülüm yok hiçbir zaman. Bir şarkının hikayesi belliyse süre hiç önemli değil. Şarkıyı dinlemeyip direkt nakarata gelinecekse o şarkıyı dinlemenizin hiç anlamı yok.

Kısa ve uzun şarkılar

Şarkı sürelerinin kısalığından ve uzunluğundan bahsedeceksek örnek olarak Yüzyüzeyken Konuşuruz’un Dinle Beni Bi’yi gösterebilirim. 2:25 olan şarkının süresi beni üzse de keyifle dinlediğim bir parça. Süresi kısa olan şarkılar da keyifli ama biraz o süreyi uzatmak lazım.

Daft Punk’ın Julian Casablancas işbirliği olan Instant Crush şarkısının süresi 5:37 olarak bizler pek bir keyifleniyoruz. Çünkü lirik olarak mükemmel olan parçanın müziği de çok çok etkili.

The Lonely Island’ın Linkin Park ile işbirliği olan Things In My Jeep şarkısı neden 2:25 sorabilir miyim? Bir şey oluyor dalıp gidiyorum, bir bakmışım Chester Bennington’ın söylediği kısma gelip şarkı çoktan bitmiş oluyor.

Emigrate’in yapmış olduğu şarkılardan en uzun olanı son albüm A Million Degress’ten çıkan We Are Together tam 6:00 olup benden tam not almayı başarmıştı.

1998 yılında çıkan Oasis’in All Around the World şarkısı İngiltere’de bir numaraya yerleşen en uzun şarkı olmuş. Neden mi? Çünkü 9:38…

Vangelis’in 1996 yılında yayınladığı Voices albümündeki Ask the Mountais şarkısı 7:53 olarak bizleri uzun bir yolculuğa çıkartıyor. Reklam müziğinin çok önemli olduğunu görmüştük eskiden. Okyanusun derinliklerinden gelen bu güzide Vangelis parçasına laf yok.

1986 yılında çıkan Napalm Death’in You Suffer şarkısı (!) 1,316 saniye olarak Guinness Rekorlar Kitabı tarafından kabul edilen “en kısa” şarkı olma özelliği taşıyor.

Buket Kalkan
Önceki İçerikGezegenin en dayanıklı canlısının neden su ayısı olduğuna dair kayda değer ilk yanıt, bilim insanlarından geldi
Sonraki İçerikVatka’dan üç şarkılık ilk EP: “Uzak”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments