Şenay Lüle’ye “Lonardo da Vinci” ödülü

0

Bu yıl İtalyan ressam ve bilim adamı Leonardo da Vinci’nin 500. Ölüm yıldönümü anısına düzenlenen 3. Leonardo da Vinci Ödülü için dünyanın birçok ülkesinden davet alan seçilmiş sanatçılar, 25 Ocak 2020 tarihinde Floransa’da bulunan Palazzo Borghese Ricevimenti e Banchetti’de buluştu.

Bu önemli organizasyonun küratörlüğünü üstlenen Çağdaş Sanat Eksperi, Sanat Küratörü ve Sanat Organizatörü Fransesco Saverio Russo ve Salvatore Russo, bu organizasyon bağlamında ekip araştırmaları doğrultusunda seçtikleri sanatçılara Leonardo da Vinci Ödülü verdi. Türkiye’den ise bu ödüle sanatçı Şenay Lüle layık görüldü.

Ödül töreni, özel davetlilerin ve dünyanın çeşitli ülkelerinden bu ödüle layık görülen sanatçıların katılımıyla Floransa‘da bulunan Neoklasik dönemin en önemli yapılarından kabul edilen Palazzo Borghese Ricevimenti e Banchetti’degerçekleşti. Türkiye’den katılan ve bu ödüle layık görülen, çağdaş eserler üreten Şenay Lüle duygularını şu şekilde dile getirdi: “Yirmi yıl önce başlayan ve tutkuyla devam eden sanat yolculuğumun , aynı zamanda İtalyan Fütürizminin etkisiyle gelişen sanatımın beni buraya kadar getireceğini bilemezdim. 3. Leonardo da Vinci Ödülünü almaktan dolayı mutluyum. Etkinliği düzenleyen sanat danışmanı ve küratörler Salvatore Russo ile Francisco Saverio Russo’ya teşekkür ederim.”

Ayrıca İtalya’da iki ayda bir yayımlanan ve Salvatore Russo tarafından yönetilen Art İnternational Contemporary dergisi, 2020/Ocak ve Şubat sayısında Türk Sanatçı Şenay Lüle’nin ” Metamorfoz” adlı çalışmasına da yer verdi.

Önceki İçerik“Uzun Zaman Önce”ye Dublin’den ödül
Sonraki İçerikOscar ödül töreninde Black Mamba anılacak
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments