Sokak sanatının eli Banksy’den tüketim toplumuna iğne dolu bir tokat: Bir dükkân açtık ki, girebilene aşk olsun!

0

Banksy’nin yeni eserleri Londra’nın güneyinde görüntülendi. Eserlerin arasında Stormzy’nin, finalinde sahne aldığı Glastonbury Müzik Festivali’nde giydiği İngiliz bayraklı bıçak geçirmez yeleğin orijinali ya da kopyası da bulunuyor.

Eserler Croydon’da PureGym adlı spor salonunun altındaki metruk bir alanda ortaya çıktı. Çalışmada aralarında kapalı devre televizyon (CCTV) kameralarıyla çevrili bir beşiğin de bulunduğu birtakım farklı “odalar” sergileniyor.

“Stormzy’nin yeleği”nde şu açıklama yer alıyor: 

“‘John Bull’ İngiliz centilmenlerinin yeleğinin bir versiyonu modern zamanlar için yenilendi. Bu isteğe göre düzenlenmiş vücut zırhı .45 kalibreye kadar mermileri durdurabilir ve tamamen bıçak geçirmez. (…) Stormzy tarafından Glastonbury Festivali’nde (çünkü orası çok tehlikeli) giyildi. Yine de makinede yıkanabilir değil. İmzalı. 5 artı 2 A/P baskısı.”

Açıklamada ayrıca “hello gdp3” mesajının görüldüğü grossdomesticproduct.com isimli internet sitesinin linki de yer alıyor.

Vitrinin üzerindeyse “Gross Domestic Product” (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) yazılı reklam tabelası bulunuyor. 

Doğu Croydon’da yaşayan 29 yaşındaki müzik terapisti Fraser Moyle çalışmaları fark ettiğinde evine gidiyordu. Moyle, yakınlarda çalışan bir arkadaşının çalışmaların 28 Eylül Cumartesi günü gösterilmeye başlandığını söylediğini belirtti. İddialara göre binanın alt katıysa aylardır metruk durumda. 

The Independent’a konuşan Moyle, “Her bir camdaki stilin, tasarımın ve siyasi ifadelerin doğası gereği hemen bunun Banksy’nin işi olabileceğini düşündüm. Sonraki yarım saati sergilenenlere hayranlık ve saygı duyarak geçirdim. Bu sanat çalışmalarının evime çok yakın bir yerde gösterilmesi inanılmaz ve bir müzisyen olarak da benim için Stormzy’nin Glastonbury Festivali’ndeki yeleğinin Croydon’da olması ayrıcılıklı bir durum” dedi. 

Croydon yerlisi olan Stormzy, söz konusu yeleği bu yıl Glastonbury Müzik Festivali’nde Pyramid Stage’de sahne alırken giydi. Bu durum, kim olduğu bulunamayan grafiti sanatçısı Banksy tarafından konserden sonra açıklanmıştı.

Sanatçı Instagram hesabından, “İsteği göre uyarlanmış bıçak geçirmez yelek yaptım ve bunu kim giyebilir diye düşündüm. Glastonbury Festivali’nde Stormzy” ifadelerini kullanmıştı.

Daha sonra da Stormzy bu açıklamaya ilişkin Twitter’da şu yorumu yapmıştı:  “Kesinlikle nefesim kesildi, nutkum tutuldu.”

Önceki İçerikAlman Başkonsolosluğu’nda iki ülke gençlerinden muhteşem konser
Sonraki İçerikMatt Damon’dan geç gelen itiraf: Avatar rolünü reddetmem bana koca bir servete mal oldu!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments