Tanıdık hayatların izinde öyküler

Müge Ceyhan, "Letafetsiz Ama Evladiyelik Öğütler" kitabındaki hikayeleriyle bizi çok değer verdiği sandık odasına çağırıyor.

0

Müge Ceyhan, öykülerinde adeta içinde kaybetmeye gönlünün el vermediği, yıllar boyunca özenle sakladığı insanların ve nesnelerin izlerini paylaşabilmek için okuyucuyu çağırıyor. Tablolarının hikayelerini yazdığını ve çocukluk anılarının hikayelerini beslediğini söyleyen Ceyhan, ressam kimliğini ve öykücü kimliğini bir arada sunuyor.

Öykülerinde herkesin hayatında kendinden bir parça bulabileceğini söyleyen yazar, okuru hayrete düşürmeyecek ama burnuna tanıdık bir koku getirecek yaşanmışlıklar olduğunu söylüyor.

“Renksiz ve Kelimesiz Bir Hayat Düşünemem”

Kelimeler ile kendisini daha net ifade ettiğini söyleyen Müge Ceyhan, renksiz ve kelimesiz bir hayat düşünemeyeceğini belirtiyor. “Bence renkler zaten vardı, bana yalnızca onları tuvale yerleştirmek kalmıştı” şeklinde konuşan Müge Ceyhan, Mario Levi’den aldığı dersler sayesinde öykülerinin yerini bulduğunu söylüyor. 

“Letafetsiz Ama Evladiyelik Öğütler” kitabında yer alan Mermer ve Pencere Kenarında gibi öykülerinin aynı zamanda tablo olduğunu belirten yazar, bazı öykülerinde ailesinden, arkadaşlarından, sevdiği ya da kırgın, kızgın olduğu kişilere yer veriyor. En sevdiği öykülerinden birinin “Masa Örtüsü” olduğunu söyleyen yazar, kitapta yer alan bu kısacık hikâyenin boyundan büyük duygular taşıdığından bahsediyor.

YazarMüge Ceyhan
YayıneviÖtüken Neşriyat
Yayın TarihiMayıs 2023
TürüHikaye
Sayfa Sayısı128
Önceki İçerik“Nora” oyunu ilk kez İstanbul’da
Sonraki İçerikMentra’dan yeni single: “Kendimi Ararken”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments