The Queen’s Gambit

The Queen’s Gambit, Walter Telvis'in 1963 yılında yayınlamış aynı adlı romanının, Scott Frank ve Allan Scott tarafından oluşturulmuş bir Netflix mini dizisi.

0

Dizilerin dizi, filmlerin film gibi olmadığı bir çağda 5-6 bölümlük mini dizilere maxi filmler demeliyiz belki de. İşte Queen’s Gambit de yedi bölümlük bir maxi film veya kendilerinin dediği gibi mini dizi.

Walter Telvis’in 1963 yılında yayınlamış aynı adlı romanının, Scott Frank ve Allan Scott tarafından oluşturulmuş bir Netflix mini dizisi.

Zafere giden yolun türlü entrikalar, kirli işler, dönen dolaplar ile değil gerçek yetenek, zeka ve yeri geldiğinde rakibini takdir etmekten geçtiğini anlatarak gelecek dönemde bizleri bambaşka bir resetin beklediğinin de göstergesi oluyor.

Hayatın kendisine sunduğu dikenli yolu normalleştirmeyi Satrançta bulan, mücadele eden, kendisini yansıtmayan vakıfların parasını reddeden, rakibini yok etmek yerine yeteneği ve zekasını takdir eden, böylelikle birliktelikle gelişen, büyüyen, arkadaşlıkları yücelten güçlü bir Kadın hikayesi.

Oyunculuklara gelindiğinde ise kahramanımızı canlandıran Anna Taylor-Joy’un jest ve mimikleri üzerine pek çok yerde övgü dolu yazıları muhtemelen okuyacaksınız. Fakat çocukluğunu canlandıran Isla Johnston ismini şimdiden not alın.

Dünyayı mahveden kutuplaşmayı, kendi yeteneği ve zekası üzerinden ucuz kahramanlıklara dönüştürmek yerine, insanlar arasında oyununu oynamaya devam ederek aşmasıyla Kahramana dönüşüyor.

The Queen’s Gambit veya Kraliçenin Hamlesi

Keyifli Seyirler…

THE QUEEN'S GAMBIT

Önceki İçerikDestek Olmak mı, Liyakat mı?
Sonraki İçerikAvustralyalı hard rock efsanesi AC/DC’den 17. albüm: “Power Up”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments