Tiyatro Kalemi yeni sezonunu “Post Otel Gazino” ile açıyor

Felaket sonrası Postcular ve Kalanların tiyatro oyunu "Post Otel Gazino" İstanbul Şişli Sahnesi'nde prömiyer yapacak.

0

Tiyatro Kalemi 12. Sanat sezonuna, dramatik bir oyun metnini, distopik bir atmosferde işleyerek; bir felaket sonrası oyunu olan “Post Otel Gazino” ile başlıyor.

Kamer Yıldız Ok; pandemi ve salgın ortasında yazdığı bir nevi kıyamet sonrası metninin karakterlerini gazino ve yılgın bir otel içinden seçerek; felaket kavramını; yıllarını eğlence sektörüne adamış yalnızların, dışlanmışların, müzisyenlerin, yorgunların yaşamlarından bakarak farklılaştırıyor hatta insansılaştırıyor. Oyunun yönetmeliğini de üstlenen; birçok oyun yazarı ve yönetmenlik ödülünün de sahibesi Yıldız Ok; klasik bir metni ütopik dokunuşlarla; çaresiz, köhne bir otelin gözünden bakarak seyirciye sunmak için provalara devam ediyor. Ece Doğan ve Erkan Kocaman yönetmen yardımcılığını beraberce ustalıkla üstleniyor.

Oyunun koreografı ve hareket tasarımcısı Utku Demirkaya; metnin sıkışıklığını ve felaket içindeki yaşama tutunma eğlencesinin altını güçlü bir koreografiyle çizmeye hazırlanıyor.

Müzik tasarımında ise Atahan Gökdel ve Adnan Girgin; anonsların ve ürkekliğin ritmini gazino ezgileriyle harmanlıyor. Vokalde ise oyunun Şarkıcı rolünü de üstlenen İrem Eryüksel Ünal’ı dinleyeceğiz.

Dekor tasarımında Anıl Ateş Işık ve Kostüm danışmanlığında Deniz Çağrı Bilgili’nin ve uygulamada Şükran Vilken’in metni; sadelik ve görkem içinde birleştirdikleri tasarımlarını bekliyoruz.

Oyunun aralık sonunda gerçekleşecek çekimlerinde;  fotoğrafları ve tanıtım videolarıyla tiyatroyu sinema kurgusu içinde adeta “tiyatro filmleri” imzası ile seyirciye ulaştıran Alihan Aşı’yı görüyoruz.

Afiş tasarımda ise Kıbrıs’tan Kemal Kasapoğlu yapılacak çekimler sonrası en doğru kareyi bizlere tasarlamak için bekliyor.

Bu yıl oyuncu kadrosunda ise sinema ve dizilerden de aşina olduğumuz usta oyuncu Fatih Paşalı’yı Karaliçe rolüne kattığı enfes yorumla; Tiyatro Kalemi’nde birçok karaktere can vermiş ödüllü oyuncu Caner Arıkan, sahnede birçok sanat yılını doldurmuş Lale Başara, her sezon farklı rollerle karşımıza çıkan Erkan Kocaman ve sesiyle oyuna kattığı katman ile genç oyuncu İrem Eryüksel Ünal’ı bir arada izleyeceğiz.

Oyun Özeti;

Yeryüzünde sebebi bilinmeyen bir felaket sonrası, eski gazino ahbaplarıyla köhnemiş bir otelin daimi kalıcıları bir arada sıkışıp kalır.

Sokaklarda ölü yığınları arasında duyulan tek şey bitmek bilmeyen “Saklanmaya devam edin!” anonslarıdır.

Kıyamet mi koptu, uzaylılar mı indi, afet mi oldu, zombiler mi bastı bilinmeyen günlerde; gözlerinin önünde insanlar bir bir ölmektedir. Kafasına sıkıp gidenler, yatağında inleye inleye ölenler arasında; tek gördükleri dışarıdaki ölüleri toplayan, Postcular ismini verdikleri garip kişilerdir.

Bir zamanlar gazino şovlarıyla düşkünlerin hayran olduğu güçlü, ahenkli Karaliçe, yaklaşık 30 yıldır evi saydığı Post Otel’de yaşam savaşındadır. Bir arada otelde sıkışıp kaldığı daimi dostu fedakar  tuvaletçi Algın; hırslıyla ünlü oryantel Salkım; heveskar şarkıcı Belinay ve oteli karış karış bilen tekinsiz Saltık’la artık yemekleri tükenmiş, suları bitmiştir.

“Postcular geldi mi?Felaket tellalları gibi sokaklarda dolaşacağız şimdi biz üç beş gazinocu, iki üç otelci?

Ayak basmaya korkulan, sonu nereye çıktığı bilinmeyen izbe sokakların tekinsiz fahişeleriyiz ya!”

Künye;

Dram | Tek Perde | 65 dakika 

Yazan-Yöneten: Kamer Yıldız Ok
Yönetmen Yardımcısı: Ece Doğan-Erkan Kocaman
Oyuncular: Fatih Paşalı, Lale Başara, Caner Arıkan, Erkan Kocaman, İrem Eryüksel Ünal
Koreografi ve Hareket Tasarımı: Utku Demirkaya
Müzik Tasarımı: Atahan Gökdel – Adnan Girgin
Vokal: İrem Eryüksel Ünal
Sahne Tasarımı: Anıl Ateş Işık
Kostüm Danışmanı: Deniz Çağrı Bilgili
Kostüm Uygulama: Şükran Vilken
Teknik Çizim: Pınar Ketenci
Fotoğraf ve Video: Alihan Aşı
Afiş Tasarımı: Kemal Kasapoğlu

Önceki İçerikFestival Notları #2: Ben Tek Siz Hepiniz
Sonraki İçerikRafet Arslan’dan İmge ve Söze Dair / Kurgusal Âlemler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments