Tiyatro Mahal’dan “Güle Güle Parga”

Tiyatro Mahal’ın yeni oyunu "Güle Güle Parga” 24 Kasım 2021 tarihinde Moda Sahnesi'nde prömiyer yapıyor.

0

Tiyatro Mahal’ın Kamer Yıldız Ok’un kaleme aldığı tiyatro oyunu “Güle Güle Parga”, Erkan Kocaman’ın rejisiyle, Caner Arıkan’ın dört ayrı karakteri canlandırdığı performansıyla prömiyere hazırlanıyor.

Oyunun koreografisini Utku Demirkaya, müzik tasarımını Serkan Yeşilyurt, giysi tasarımını Esra Aydemir, giysi uygulamasını Şükran Vilken yaparken; ışık tasarımını İmran Aydın Tali, efekt tasarımını Asfalya Records, fotoğraf ve video tasarımını Alihan Aşı üstleniyor. Oyunun hiç görünmeyen kahramanları Dalya ve Alto ise devlet tiyatrosu sanatçıları Hülya Savaş ve Cengiz Toraman’ın sesiyle can buluyor.

Güle Güle Parga;

‘…Sonra bir savaş bitti diğer savaşı başlatmak için!’ diyen Parga’nın kimsesizliğinin hikayesi.

İkinci dünya savaşının ortasında, Parga kentinden İzmir kentine sandalla göç etmek zorunda bırakılan insanlardan Alto ve Dalya’nın, nereden gelip nereye gittiği belli olmayan bir sandaldan düşen ya da atılan bir bebeği denizden yarı ölü kurtarmasının ardından; Parga ismini verdikleri günümüzün sokak insanının yaralarının, hiçbir zaman hiçbir yere ait olmayan yaşamının, hiç bilmediği köklerini arayışının, ömür boyu boğulmasından kalan aklı yarım dünyayı farklı algılayışının hikayesi…

40 yaşlarında yarım akıllı bir adam. 1945’te denizden çıkartıldığında en fazla altı aylık bir bebek… Sandaldan düştüğünde ya da atıldığında boğuluyor, nefessiz kalıyor Parga. Dedem diyeceği Alto yaşama döndürüyor Parga’yı… Nenem diyeceği Dalya Hanım bağrına basıyor.

Düşündüğü başka, söylediği başka… Boğulduğu günden beri aklı başka… Kuşların dilini anlar denilen Parga…

Parga’nın ömürlük süren “Atıldım mı? Düşürüldüm mü?” muamması…

Denizin ortasında başımda “Karga, Yarasa, Baykuş savaştı; İbibik kazandı” diye diye savaşın, yitirilmişliğin, aidiyetsizliğin içinde çaresizce yaşam savaşı…

“İnsan gökyüzüne, kaderine, hürmetkar evine bakar ya hani?

İnsan savaştan, toptan, tüfekten, bıçaktan kaçar ya hani?

Hayvan insandan, sesten, açlıktan bıkar ya hani?”

GÜLE GÜLE PARGA

Önceki İçerikIstanbul Gallery Week başlıyor
Sonraki İçerikTunç Aydoğmuş, Co.‘dan yeni single: “Çamur İçinde”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments