Tiyatrokare 28. Sezonuna 5 farklı oyunla giriyor

0

Tiyatrokare 28. Sanat yılında değişik izleyici kitlelerine hitap eden beş farklı oyun sahneleyecek.

Ahmet Ümit’in çok sevilen romanı “BEYOĞLU’NUN EN GÜZEL ABİSİ” sahneye uyarlanıyor. Tiyatroseverlerin çok özlediği bir isim, gerçek bir tiyatro starı uzun bir aradan sonra artık klasikleşen bir oyunla sahneye dönüyor.

TİYATROKARE’DE EKİM – KASIM – ARALIK;

MelekBaykal’ın sekiz yıl sonra sahneye döndüğü ve Suna Keskin ile başrolü paylaştığı”AHUDUDU” genel istek üzerine dördüncü sezona giriyor. Joseph Kesselring’in yazdığı bu karakomedide, yalnızlığa çare bulduklarını düşünen iki yaşlı kadının yardımseverlik sancıları dile getiriliyor. Nedim Saban tarafından modern toplumda suç, ceza,masumiyet kavramları öne çıkartılarak sahneye konulan oyunda Nedim Saban daZeki Paşa rolüyle tekrar sahneye dönüyor. Oyunda Suna Keskin Melek Baykal ve Nedim Saban’ın yanı sıra CemGüler, Bülent Seyran, Birol Engeler, Özgür Yetkinoğlu, Ender Gülçiçek, Aysuda Dalgıç rol alıyorlar.

“AHUDUDU”28 Eylül,18 Ekim, 22 Kasım, 18 Aralık’ta Trump Kültür Merkezi, 14, 15 Kasım’da AnkaraŞinasi Sahnesi, 4 Aralık Bursa, 5 Aralık İzmir AKM, 6 Aralık’ta Konak, 7 Aralık’ta Aydın’da sahnelenecek.

….

Tiyatrokare’nininteraktif komedisi ŞEN MAKAS bu yıl daha yoğun sahnelenecek. Geçtiğimiz yıl Melek Baykal’ın rahatsızlanarak rolünü bir süre için devrettiği oyuna geridönen Baykal: “Oyunda dul ve hayat dolu bir kadını canlandırıyorum. Seyirciyle sürekli iletişim içinde olduğum ve bana stand up komedideki rahatlığı sağlayan rolümü çok özledim.” dedi. Amerikan Tiyatro Tarihinin En Uzun Süreli Oynanan Oyunu olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen ve Schwarzkopf Türkiye sponsorluğunda oynanan”ŞEN MAKAS” üç yıldan bu yana Türkiye’nin pek çok yerinde kapalı gişe oynandı. Türünün tek örneği olan interaktif komedi, seyircinin katılımıyla hergece farklı şekilde oynanıyor ve farklı biçimde sonuçlanıyor. Nedim Saban ‘ın yönettiği, Anıl Ateş Işık’ın sahne tasarımını yaptığı oyunda, Melek Baykal, Bülent Seyran, Özgür Yetkinoğlu,Cem Güler, Müge Kement ve Jess Molho oynuyor.

“ŞENMAKAS”, 12 Ekim’de Caddebostan Kültür Merkezi, 24 Ekim, 11 Aralık’ta Trump Kültür Merkezi, 24 Kasım’da Kozyatağı’nda oynanıyor. Oyun, turnelerine 11 Kasım Karadeniz Ereğli, 12 Kasım Konya Ereğli, 13Kasım Ankara Şinasi Sahnesi’nde devam ediyor.

….

Geçtiğimiz yılın en çok ses getiren oyunu “SÜPER İYİ GÜNLER” ise ödül üzerine ödül almaya devam ediyor. Mark Haddon’un 32 dile çevrilmiş romanı, Simon Stephens tarafından sahneye aktarılmış ve Londra ile Broadway’i sarsmıştı. Oyun, Nedim Saban’ın yenilikçi rejisi ve özenli Türkçe çevirisiyle 2019 yılının başından buyana sahneleniyor ve eleştirmenlerden büyük övgü topluyor. Seyircilere süper iyi bir gün yaşatmayı hedefleyen oyunda 7507’ye kadar asal sayıların tümünü ezbere bilen, ancak insanları çözemeyen 17 yaşındaki Christopher Boone’un sıradışı yaşamı konu ediliyor. Emir Özden’e üç farklı oyunculuk ödülü kazandıran proje, Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri’nde Yılın Prodüksiyonu seçildi ve İstanbul Kent Üniversite Öğrencileri tarafından “Yılın Oyunu” olarak değerlendirildi. Nedim Saban’a Yılın Sosyal Sorumlulukta Fark Yaratan Tiyatro Sanatçısı” olarak YEKÜV Ödülü ve Yılın Yenilikçi Tiyatro Yöneticisi olarak Best Of City Ödülünü kazandıran “SÜPER İYİ GÜNLER”, Türk Tiyatrosu’nda ilk kez kullanılan bir teknolojiyle izleyicilere üç boyutlu eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Oyunun Tufan Dağtekin tarafından gerçekleştirilen görsel tasarımı ve animasyonları, Kerem Çetinel tarafından tasarlanan dekor ve ışığı, dünya sahneleriyle yarışıyor. Son Feci Bisiklet’in müzikleri bestelediği SÜPER İYİGÜNLER’in koreografisi Orçun Okurgan’a ait. Oyunda Emir Özden’in yanı sıra,Korel Cezayirli, Ayça Erturan, Didem İnselel, Cem Arslan, Onur Kırat, İbrahim Can Sayan, Şebnem Şeviktürk, Beste Koçak, Sevcan Başaydın, Uğur Can Arıkan rol alıyor. Suna Keskin ise büyük bir sürpriz yaparak oyunun ikinci yılına 17 yaşındaki Christopher’ın 75 yaşındaki en yakın arkadaşı olarak katılıyor.

Dekorve sahne hazırlığının çok özel bir çalışma gerektirmesi nedeniyle çok farklı salonlarda oynama şansı olmayan “SÜPER İYİ GÜNLER”, sezonu 30 Ekim’de Kozyatağı’nda, 9 Kasım’daBeşiktaş Fulya Sanat Merkezi’nde perde açacak. Oyun 16, 17 Kasım Ankara Şinasi Sahnesi’nin ardından, 18 Kasım’da Konya, 23 Kasım, 14, 15 Aralık’ta TrumpKültür Merkezi’nde sahnelenecek. SÜPERİYİ GÜNLER’in Aralık programında ise Adana, İskenderun ve Kayseri var.

TİYATROKARE 3 FARKLI OYUNLA ANKARA’DA

YıllardırAnkara turneleri geleneksel hale dönüşen Tiyatrokare, repertuarındaki üç farklı oyunla Şinasi Sahnesi’nde yine bir mini festival yapacak. 13 Kasım Şen Makas, 14, 15 Kasım Ahududu, 16, 17 Kasım Süper İyi Günler oyunları ard arda Şinasi Sahnesi’nde perde açacak.

Tiyatrokare’yi Takip Edin;

Önceki İçerikTürkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk: “2019’un sekiz aylık kitap üretiminde düşüş devam ediyor”
Sonraki İçerikJames Hetfield’ın alkol bağımlılığı Metallica’nın iki konserine mal oldu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments