Türk Korku Sineması Kronolojisi, 5. cildi ile raflarda

Araştırmacılar ve türün takipçileri için eşsiz bir kaynak olma özelliği taşıyan “Türk Korku Sineması Kronolojisi 5. Cilt”, İzan Yayıncılık etiketiyle yayımlandı.

0

Dr. Gizem Şimşek Kaya’nın kaleme aldığı, yerli korku sineması üzerine yazılı tek kaynak olma özelliği taşıyan “Türk Korku Sineması Kronolojisi” bir yılda 62 filmin vizyona girdiği 2022’yi içeren 5. cildi ile raflardaki yerini aldı.

237 sayfadan oluşan, araştırmacılar ve türün takipçileri için eşsiz bir kaynak olma özelliği taşıyan “Türk Korku Sineması Kronolojisi 5. Cilt”, İzan Yayıncılık etiketiyle yayımlandı.

1 Yılda 62 Yerli Korku Filmi Nasıl Vizyona Girdi?

Türk korku sinemasındaki nitel artışı gözler önüne seren Türk Korku Sineması Kronolojisi 5. Cilt; bir yılda vizyona giren 62 yerli korku filmine dair bulunamayacak detayları içeriyor. Daha önceki ciltlerde olduğu gibi beşinci ciltte de vizyona giren korku filmlerindeki korku unsurları, büyü unsurları, tarihi çekim mekânları, Anadolu inançlarına ait nesnelerin kullanımı gibi filmlerin detaylarının ortaya konulduğu 29 tablo bulunuyor.

Bunların yanı sıra, vizyona giren filmlerdeki kurgu hatalarından kullanılan mekân bağlamında pişti olan korku filmlerine kadar sadece izleyenlerin bilebileceği detaylarla bezeli 2022 yılı z raporu da kitapta yer alıyor.

Sadece vizyona girenler de değil, vizyon tarihi alıp ertelenenler ve çekim haberleri duyurulan yerli korku filmleri de daha önceki ciltlerde olduğu gibi detaylarıyla birlikte Türk Korku Sineması Kronolojisi’nde listeleniyor.

Gerilim Sineması da Unutulmadı

Gerilim sinemasına hakkını teslim etme amacıyla 2021 yılında, ülkemizdeki tek gerilim sineması kronolojisini kaleme alan Dr. Gizem Şimşek Kaya; bu türe dair çalışmalarını Türk Korku Sineması Kronolojileri çatısı altında sürdürüyor. Kitapta, 2022 yılında vizyona giren altı Türk gerilim filmine dair detayların yanı sıra çekim haberleri duyurulan gerilim filmlerinin de yer aldığı “Türk Gerilim Sineması” bölümü bulunuyor.

Arka Kapak Yazısı

62 filmin vizyona girmesiyle yıllık vizyon rekoru kıran Türk korku sinemasında karşımıza çıkan yapımların çoğunlukla neden aynı temalarda ilerlediğini merak ediyorsanız, cevabı bu kitapta!

Tıpkı, Türk Korku Sineması Kronolojisi’nin önceki ciltlerinde olduğu gibi…

YazarDr. Gizem Şimşek Kaya
Yayıneviİzan Yayıncılık
Yayın TarihiMayıs 2023
TürüKronoloji
Sayfa Sayısı248
Önceki İçerikMalt’tan yıllar sonra yeni şarkı: “Aşk Aşısı”
Sonraki İçerikWimbledon’da şampiyon “Alcaraz”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments