“Türkiye’de Ağır Müziğin Geçmişi” kitap olarak yayınlandı

Adnan Alper Demirci'nin yazdığı, Tolga Akyıldız'ın editörlüğünde bizlerle buluşan "Türkiye'de Ağır Müziğin Geçmişi" kitabı Karakarga Yayınları'ndan çıktı.

0

Sosyal medyada başlayıp geniş bir müziksever kitlesi oluşturan Türkiye’de Ağır Müziğin Geçmişi (TAMG), şimdi de kitap olarak bizlerle buluştu.

11 yıl önce Facebook üzerinde başlayıp kısa sürede geniş bir rock sever kitleye ulaşan Türkiye’de Ağır Müziğin Geçmişi (TAMG) 2019 itibariyle Twitter, YouTube, podcast ve web sitesi üzerinde de ses getirmeyi başardı. Türkiye’de rock ve heavy metal müziğin geçmişine belgeler ve anılar eşliğinde analitik fakat samimi bir tanıklık yaptı. Raflarda yerini alacak kitabın hikâyesi bu.

Kitap, 1981 yılından bugüne, “hafif müzik” kategorisine zıt giden rock, heavy metal ve punk gibi tarzların Türkiye’de nasıl yayıldığına ve geliştiğine odaklanırken kâh hikâyeleri kâh durum değerlendirmeleriyle mevzuyu 2020’lere bağlıyor.

Bu yolculuğa müzisyenler, dinleyiciler, fanzinciler, organizatörler, kasetçiler, tişörtçüler, radyocular başta olmak üzere yolu ağır müzikten geçen yüzlerce kişi eşlik ediyor.

Toplamda 39 yıllık bir dönemi konu edinen “Türkiye’de Ağır Müziğin Geçmişi” kitabı, gücünü arşivinden, dergi/fanzin/kaset koleksiyonundan ve dönemin tanıklarını içeren kaynakların ısrarla araştırılmasından alan bir tarihsel anlatı ortaya koyuyor. Böylece Türkiye’nin yakın kültür tarihinde önemli bir boşluğu dolduruyor.

YazarAdnan Alper Demirci
EditörTolga Akyıldız
YayıneviKarakarga Yayınları
Yayın TarihiŞubat 2023
TürüMüzik Tarihi
Sayfa Sayısı424
Önceki İçerikEfza’dan yeni şarkı: “Dağılır Benliklerim”
Sonraki İçerikİtalya’dan geldi, zaferin 108. yıldönümünde sergileniyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments