Uluslararası Genç Edebiyat Projesi İlkyaz’ın Temmuz ayı durağı Moskova PEN Merkezi oldu

0

Aralık 2018’de Türkiye’deki 35 yaş altı yazarları desteklemek gayesiyle Uluslararası PEN Yazarlar Birliğinin işbirliğiyle yayın yolculuğuna başlayan çevrimiçi yazın platformu İlkyaz, her ay öncelikli olarak üç genç yazarı dünyaya tanıtmaya devam ediyor. Üç genç yazar ve kısa eserleri Temmuz ayında Rusya’da Moskova PEN tarafından tanıtılıyor.

Aralık ayında bu işbirliğine Norveç PEN ile başlandı ve seçilen üç eser İngilizcenin yanı sıra Norveççeye de çevrildi. Ocak ayında PEN Almanya, Şubat’ta ise Belçika/Flemen PEN ile devam edildi. Mart ayı yazıları için aynı rolü PEN Fransız Merkezi üstlenirken, Nisan ayı içinse bu görev PEN Güney Afrika’daydı. Mayıs ayındaysa genç yazarların eserleri İskoçya’da, İskoç PEN tarafından tanıtılırken, Haziran ayı eserleri İngilizcenin yanı sıra Katalancaya çevrilerek Katalan PEN Merkezi tarafından tanıtılmıştı.

Şimdi ise İlkyaz’ın Temmuz ayı eserleri İngilizcenin yanı sıra Rusçaya çevrilerek Moskova PEN Merkezi tarafından tanıtılıyor.

Temmuz ayı yazarları: Sedat’ın Simitleri Hayatın Neresinde? (Where do Sedat’s simits stand in life?) başlıklı öyküsüyle İmgesu Ünal, Çıkmaz Sokak (Blind Alley) başlıklı şiiriyle Binnaz Deniz Yıldız, Oyun (The game) başlıklı öyküsüyle Sadık İkindi.

Yazılara ulaşmak için şu bağlantıya tıklayınız: www.ilkyaz.world

Genç kalemler için uluslararası fırsat devam edecek

Her ay üç genç yazar ve kısa eserinin (kısa öykü, şiir, düşünce yazısı), önce İngilizceye, ardından o ay iletişime geçilen PEN Merkezine göre değişen üçüncü bir dile çevrildiği uluslararası proje diğer aylar da Türkiye’den 35 yaş altı genç kalemlerin başvurularına açık olacak. Ege Dündar tarafından başlatılan, yönetiminde Irmak Ertaş’ın, Danışma Kurulunda ise Halil Gediz ve Özge Sargın’ın olduğu İlkyaz’a [email protected] e-posta adresi üzerinden yazı ve şiirlerinizi ulaştırarak başvuru sağlayabilirsiniz. Yayımlanan yazıların ve diğer kazanımların yıl sonunda kitaplaştırılmasının planlandığı projede, ayrıca yazısı kabul edilen yazarlara 300 liralık honorarium bedeli de ödeniyor.

Önceki İçerikNick Cave: “Ben PJ Harvey’i bırakmadım, o beni bıraktı”
Sonraki İçerikSapkın milyarderin anılarında geçen enteresan bir detay: The Simpsons’ın yaratıcısı Matt Groening’in tırnakları
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments