Umberto Arte ile Sanat 2, Destek Yayınları’ndan çıktı

Umberto Arte, yeni kitabı Umberto Arte ile Sanat 2’de daha derine iniyor ve sanat tarihine adını yazdırmış birbirinden yetenekli altı ressam üzerinden resim incelemeleri yapıyor, yolları bu sanatçılarla kesişen diğer ressamların da hikâyelerine kulak veriyor.

0

Johannes Vermeer, Diego Velázquez, John Constable, Jean Baptiste Camille Corot, Arnold Böcklin ve İvan İvanoviç Şişkin’in eserleri üzerinden, bu eserlerin oluşturulma süreçleri, arka planlarındaki gerçekler, sanatçıların psikolojileri, tarihi ve mitolojik hikâyeler ile ilişkilerini hep birlikte görmemizi sağlayan Umberto Arte ile Sanat 2, Destek Yayınları’ndan çıktı.

Umberto Arte ile Sanat adlı ilk kitap ile sanat akımlarının herkesçe anlaşılabilir hallerini, sanatçıların bilinmeyen yönlerini, bildiğimiz resimlerin bilmediğimiz hikâyelerini anlatan Umberto Arte, yeni kitabı Umberto Arte ile Sanat 2’de daha derine iniyor ve sanat tarihine adını yazdırmış birbirinden yetenekli altı ressam üzerinden resim incelemeleri yapıyor, yolları bu sanatçılarla kesişen diğer ressamların da hikâyelerine kulak veriyor, her birinin etkilendiği akımları, düşünceleri, kişileri ayrıntılarıyla anlatıyor. Yine dost sohbeti sıcaklığında, yine herkesçe anlaşılabilir bir dille ve yine şaşırtan anekdotlarla…

Arka Kapak;
Johannes Vermeer, Diego Velázquez, John Constable, Jean Baptiste Camille Corot, Arnold Böcklin ve İvan İvanoviç Şişkin…
Her biri dünya sanat tarihine isimlerini altın harflerle yazdırmış üstün yetenekli ressamlar… Çoğunun adı birtakım şehir efsanelerine karışmış. Haklarında bir dolu şey söyleniyor.
Resim sanatıyla ilgilenmeyenler bile bu ressamların tablolarından birini nerede görseler tanırlar. Çünkü bir şekilde muhakkak bir yerlerde göz göze gelmişlerdir.
İsimleri gölgede kalmış ressamların, dünyaca ünlü tabloları var ederken kat ettikleri yol, aştıkları zorluklar, içlerinde verdikleri duygusal mücadeleler, başlarına gelen beklenmedik talihsizlikler, kiminin kötü kaderi, kiminin çaresizliği, bir eserin kalıcılığını mümkün kılan güçlü faktörlerden birine nasıl dönüşmüş, şaşkınlık içinde tanık olacaksınız.
Sanat, boş zamanlar sayesinde ya da can sıkıntısı sonucu varlık bulmuş meşgalelerden değildir. Bir adanmışlık meselesidir. Bilgiyle, deneyimle, tekrarla ve yaratıcılıkla ilgilidir. İsimleri silinirken eserleri yüzlerce yıl boyunca büyümeye devam eden sanatçıların ölümsüzlük uğruna ödedikleri bedelleri okurken hem hayranlık duyacak hem de ilhamla dolacaksınız.
Psikolojik çözümlemelerle, bilgiyle ve doğru bilinen yanlışların sorgulamalarıyla dolu bu nefes kesici sanat yolculuğu, sadece sanata düşkün olanlar için değil, yaşamın da bir sanat olduğunun farkında olanlar için…
YazarUmberto Arte
YayıneviDestek Yayınları
Yayın TarihiHaziran 2020
TürüSanat / Mitoloji
Sayfa Sayısı312
Önceki İçerikKristen Stewart “Spencer” filminde Prenses Diana’ya hayat verecek
Sonraki İçerikUmberto Arte ile Sanat 2, Destek Yayınları’ndan çıktı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments