Ve işte, Booker Prize’ın 2019 kazananları!

0

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden Booker Ödülü’nü kazanan yazarlar açıklandı. Jüri kurallara karşı gelerek ödülü iki yazara verdi.

Booker Prize, 1969 yılından bu yana düzenlenen ve İngilizce olarak yazılmış eserlere verilen bir edebiyat ödülü. Uzun yıllar boyunca Man markası sponsorluğunda gerçekleştirilen organizasyonun bu yılki ayağında, Türkiye’den “10 Minutes 38 Seconds in This Strange World / On Dakika Otuz Sekiz Saniye” adlı eseriyle Elif Şafak da aday gösterilmişti.

Açıklanan sonuca göre, Kanadalı yazar Margaret Atwood ve İngiliz yazar Bernardine Evaristo ödülün yeni sahipleri oldular. “The Testaments” adlı yapıtıyla ödüle hak kazanan Margaret Atwood’un uzun bir süredir bu ödülü alması bekleniyordu. “Girl, Woman, Other” adlı eseriyle, Booker Prize ödülünü Atwood’la paylaşan Evaristo ise, adaylar arasında pek de ön plana çıkan bir isim değildi.

Ülkemiz edebiyat okurunun yakından tanıdığı bir isim olan Margaret Atwood’un dilimize çevrilmiş pek çok eseri bulunuyor. Bunlar arasında Kör Suikastçı, Başka Dünyalar, Tufan Zamanı, Damızlık Kızın Öyküsü, Penelope ilk akla gelenler. Atwood’a ödülü getiren The Testaments adlı eseri, dilimize Damızlık Kızın Öyküsü olarak çevrilen The Handmaid’s Tale adlı eserinin devamı niteliğinde.

Ancak ne var ki, ödülün bir diğer sahibi olan Bernardine Evaristo’nun dilimize çevrilmiş hiçbir eseri bulunmuyor. Yani ülkesinde oldukça tanınan bir yazar olsa da, Türk okurunun pek de aşina olmadığı bir isim Evaristo.

Ülkemizde pek çok kitabı Doğan Kitap tarafından Türkçeye çevrilen Atwood’a Booker Prize ödülünü getiren The Testaments henüz Türkçeye çevrilmiş değil.

Önceki İçerikAraştırmalar aydaki buzulların milyarlarca yıllık olduğunu gösterdi; NASA ve tayfasının iştahı kabardı
Sonraki İçerikİDSO DenizBank Konserleri’nde Ekim Ayının 3. Cuma Konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments