Wallace Stegner’in Pulitzer ödüllü romanı: “Doyma Ânı”

Wallace Stegner’ın ödüllü romanı "Doyma Ânı" Kafka Kitap'tan çıktı.

0

ABD’li yazar Wallace Stegner’ın Pulitzer ödüllü romanı Doyma Ânı, Kafka Kitap logosuyla raflarda yerini aldı.

Doyma Ânı, ailesinin olağanüstü hikâyesini yazmaya koyulan, tekerlekli sandalyeye mahkûm olmuş emekli bir tarihçinin gözünden kişisel, tarihi ve coğrafi bir keşif hikâyesi sunuyor. Bir Amerikan ailesinin dört neslinin büyüleyici portresini çizerken bakışlarını ülkenin geçmişine de çeviren romanın arka planında okurlar, geçmişin ve bugünün medeniyetine, doğasına, aşkına, ahlakına, ekonomisine, eğitimine, evliliklerine, cinselliğine de tanıklık ediyor.

Kafka Kitap, Wallace Stegner’ın 1972’de Pulitzer Kurgu Ödülü’nü kazanan romanı Doyma Ânı’nı Arzu Altınanıt’ın özenli çevirisiyle Türkçe’de okurlarla buluşuyor.

Coşkulu dili, zamanlar arası keskin dönüşlü modern kurgusu ve Batı’yı devasa bir gravür olarak zihnimize kazıyan doğa sahneleriyle Doyma Ânı, iğne oyası gibi işlenmiş olağandışı karakterlerinin peşinde okurları edebi zevkin zirvelerine taşıyor. Roman aynı zamanda Amerika tarihinin belirli ve çok canlı bir döneminin de fotoğrafını çekiyor.

Emekli tarih profesörü Lyman Ward, yakalandığı bir kemik hastalığı yüzünden bir bacağını kaybedince babaannesiyle dedesinin eski evine çekilir. Orada, babaannesinin hayatı kadar kendi geçmişiyle de baş başa kalır ve yazmaya karar verir. Bir tarihçi için birinin geçmişine bakmak, herkesin geçmişine, o ülkenin de geçmişine bakmak demektir. Bir anda Batı’nın büyüleyici kanyonları, yaylaları, madenler etrafına kurulmuş kasabalarının ve aralarında hayranlıkla, merakla, arzuyla dolaştığımız insanların içinde buluruz kendimizi. Lyman’ın geçmişe çevirdiği bu bakıştan, geçmişin ve bugünün medeniyeti, doğası, aşkı, ahlakı, ekonomisi, eğitimi, evlilikleri, cinselliği de nasibini alır. Ward, hafızanın romantik oyunlarına gelmez, pembe tuzaklarına hiç düşmez. Pulitzer ödüllü Stegner’ın Lyman’ı geçmişe bakarken hafızaya, Proust’un kayıp zamanın izini süren Marcel’i kadar muhtaç değildir. Lyman Ward bir tarihçidir; geçmişi elindeki belgelerle kurar ve öyle hatırlar.

Wallace Earle Stegner Amerikalı romancı, kısa öykü yazarı, çevreci ve tarihçidir. Genellikle “Batı Yazarları Dekanı” olarak adlandırılır. 1972’de Pulitzer Ödülü’nü ve 1977’de ABD Ulusal Kitap Ödülü’nü kazandı.

YazarWallace Stegner
ÇevirmenArzu Altınanıt
YayıneviKafka Kitap
Yayın TarihiEylül 2021
TürüRoman
Sayfa Sayısı664
Önceki İçerik“Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları” Ataşehir’de devam ediyor
Sonraki İçerik“Ataşehir 3. Kitap Günleri” başlıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments